Trwa ładowanie...
d3fgava
23-03-2016 14:15

Indata ma dofinansowanie z NCBR na projekt oprogramowania do poszukiwania leków

Warszawa, 23.03.2016 (ISBnews) - Indata otrzymała 5,44 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) na wart 7,9 mln zł projekt pt. "Opracowanie narzędzi bioinformatycznych do poszukiwania leków", podała spółka.

d3fgava
d3fgava

"Zgodnie z zawartą umową, przyznana kwota dofinansowania wynosi 5 443 199 zł, co stanowi 69% budżetu projektu, którego wartość wynosi 7 909 741 zł. Dofinansowanie będzie wypłacane w oparciu o wnioski o płatność, składane nie rzadziej niż raz na kwartał. Projekt będzie realizowany do dnia 31 sierpnia 2018 r." - czytamy w komunikacie.

Celem projektu jest przyspieszenie procesu projektowania leków. W jego ramach planowane jest utworzenie jednego z pierwszych w kraju nieakademickiego zespołu o charakterze interdyscyplinarnym łączącego kompetencje z obszarów informatyki, matematyki, chemii, biologii i fizyki

Prace badawcze nad oprogramowaniem rozpoczęły się w styczniu, a 22 marca Indata otrzymała potwierdzenie współfinansowania projektu ze środków publicznych. Zakończenie badań przewidziane jest na II połowę 2018 roku. Oprogramowanie trafi wówczas do największych na świecie koncernów farmaceutycznych oraz najważniejszych laboratoriów badawczych.

"Fakt otrzymania środków publicznych na realizację naszego najnowszego projektu pokazuje, jak wysoką wartość społeczną mogą mieć przedsięwzięcia z obszaru bioinformatyki. Rozwiązania, które tak znacząco mogą ograniczyć nakłady finansowe przeznaczane na poszukiwanie nowych leków są nie do przecenienia w dobie współczesnych wyzwań cywilizacyjnych. Odebraliśmy już wiele sygnałów świadczących o tym, że efekty naszej pracy są z niecierpliwością wyczekiwane przez rynek farmaceutyczny" - powiedział dyrektor operacyjny Grupy Indata Mateusz Szuściak, cytowany w komunikacie.

d3fgava

Spółka wyjaśnia, że początkowe etapy projektowania leków opierają się w dużej mierze na analizie olbrzymich zbiorów danych nieustrukturyzowanych (dotyczących właściwości strukturalnych, biologicznych, chemicznych i fizycznych białek oraz małocząsteczkowych związków chemicznych), która wykonywana jest ręcznie przez badaczy. Analiza z wykorzystaniem obecnie dostępnych metod zajmuje minimum kilkanaście tygodni.

"Narzędzie, nad którym Grupa Indata prowadzi badania w ramach pionu Indata Innovations, może skrócić ten proces do kilku godzin, zwiększając automatyzację analizy danych dzięki wykorzystaniu intensywnie rozwijającej się dziedziny uczenia maszynowego" - napisano w materiale.

Praca nad oprogramowaniem usprawniającym poszukiwanie leków wpisuje się w szerszą strategię spółki, która zakłada tworzenie innowacyjnych rozwiązań m.in. z zakresu Internetu Rzeczy (Internet of Things) i bioinformatyki.

Grupa Indata Software jest holdingiem spółek informatycznych z wieloletnim doświadczeniem w branży IT. Indata Software jest czołowym dostawcą systemów informatycznych w Polsce. Prowadzi głównie działalność związaną z realizacją dedykowanych rozwiązań informatycznych (usługi software house)
dla przedsiębiorstw, jak również implementacją autorskich narzędzi informatycznych na zlecenia klientów. Jej działalność obejmuje także usługi outsourcingu IT, hostingu i usług z obszaru marketingu interaktywnego. Spółka w 2015 roku przeszła na GPW z NewConnect.

(ISBnews)

d3fgava
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fgava