Trwa ładowanie...
d1ejc8p

Indeks Należności Przedsiębiorstw w I wzrósł do 82,6 pkt. - KPF i KRD

07.02. Warszawa (PAP) - Indeks Należności Przedsiębiorstw w styczniu 2013 r. nieznacznie wzrósł po pięciu kolejnych kwartałach spadków do poziomu 82,6 pkt. z 82,2 pkt. w...

Share
d1ejc8p

07.02. Warszawa (PAP) - Indeks Należności Przedsiębiorstw w styczniu 2013 r. nieznacznie wzrósł po pięciu kolejnych kwartałach spadków do poziomu 82,6 pkt. z 82,2 pkt. w październiku 2012 r. - wynika z badania Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Krajowego Rejestru Długów.

"Po pięciu kwartałach zdecydowanych spadków, Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP) bardzo nieznacznie wzrósł. Obecna wartość INP to jednak zaledwie 82,6 punktu, co oznacza piąty najgorszy wynik w ponad czteroletniej historii badania. Jest to wynik znacząco poniżej tych, które osiągane były w okresie od października 2009 roku do kwietnia 2012 roku" - napisano w opublikowanym w środę raporcie.

Autorzy badania podają, że INP odzwierciedla stan i opinie przedsiębiorców dotyczące sześciu obszarów związanych z należnościami: stanu i prognozy problemów z ich egzekwowaniem, przeciętnego odsetka przeterminowanych należności w portfelu firmy, średniego okresu przeterminowania, odsetka firm w gospodarce, które na skutek problemów z należnościami nie mogą terminowo regulować swoich płatności, a także przeciętnego odsetka kosztów związanych z nieterminowymi płatnościami ze strony klientów/kontrahentów.

d1ejc8p

"Największy negatywny wpływ na wartość indeksu miało wydłużenie przeciętnego okresu oczekiwania na należności, a także pogorszenie subiektywnych opinii dotyczących portfela należności ogółem. Jednocześnie, co pokazuje wielowymiarowy charakter problemu opóźnień, firmy coraz lepiej sobie radzą z problemem należności i potrafią zarządzać nimi w taki sposób, żeby powodowane szkody były jak najmniejsze" - napisano.

"W badaniu przeprowadzonym w styczniu 2013 roku udział przedsiębiorstw oczekujących zwiększenia skali problemów z odzyskiwaniem należności spadł z 36,9 proc. do 33,8 proc. Niestety, jednocześnie do najniższego poziomu w historii zmniejszył się udział firm deklarujących, że opóźnienia w otrzymywaniu należności nie będą w nich występować w najbliższym czasie" - dodano. (PAP)

mj/ asa/

d1ejc8p

Podziel się opinią

Share
d1ejc8p
d1ejc8p