Indeksy giełdowe za ocenanem prawie bez zmian
Środowa sesja na nowojorskiej
giełdzie przyniosła tylko niewielkie zmiany indeksów. Po kolejnej
fali słabych odczytów ekonomicznych, ogłoszony tego dnia przez
prezydenta Baracka Obamę plan pobudzenia rynku nieruchomości nie
był w stanie poprawić nastrojów na Wall Street.
Potencjalnych powodów do wyprzedaży akcji było w środę wiele. Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) opublikowała raport ze styczniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Wynika z niego, że członkowie tego gremium przewidują w 2009 r. spadek amerykańskiego PKB o 0,5-1,3 proc. Wcześniejsze prognozy Fed zakładały, że w tym roku największa gospodarka świata wzrośnie.
W oddzielnym komunikacie Fed powiadomił, że produkcja przemysłowa w USA zmniejszyła się w styczniu o 1,8 proc., podczas gdy ankietowani przez agencję Bloomberg ekonomiści spodziewali się spadku o 1,5 proc. Obecnie w USA wykorzystywanych jest zaledwie 72 proc. istniejących fabryk, najmniej od 1983 r.
Departament Handlu podał, że liczba nowo rozpoczętych budów spadła w styczniu o 17 proc. w stosunku do grudnia i w przeliczeniu na rok wyniosła 466 tys., najmniej w 50 letniej historii tego wskaźnika.
W najbliższym czasie nie zanosi się na ożywienie na tym rynku. Resort handlu podał bowiem, że liczba wydanych pozwoleń na budowę domów spadła w styczniu o 4,8 proc., do 521 tys. w przeliczeniu na rok. W grudniu wskaźnik ten wynosił 547 tys., a analitycy oczekiwali spadku do 529 tys.
Po takiej fali pesymistycznych doniesień, nawet ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę plan złagodzenia kryzysu na rynku mieszkaniowym nie był w stanie wzbudzić na Wall Street entuzjazmu. Projekt przewiduje wydatki rzędu 275 mld USD na pomoc dla osób mających trudności ze spłatą kredytów hipotecznych oraz na wsparcie Freddie Mac i Fannie Mae, rządowych instytucji gwarantujących takie pożyczki.
Wskaźnik Dow Jones Industrial Average (DJIA) drgnął w górę o 0,04 proc. (3,03 pkt.) do 7555,63 pkt. Indeks ten oscyluje obecnie wokół odnotowanego 20 listopada minimum, wynoszącego 7552,29 pkt.
Indeks szerokiego rynku Standard & Poor's 500 stracił 0,1 proc. (0,75 pkt.) i zakończył notowania na poziomie 788,42 pkt.
Indeks Nasdaq Composite osłabił się o 0,18 proc. (2,69 pkt.), do 1467,97 pkt.
Skupiający małe spółki indeks Russell 2000 zniżkował o 1,33 proc. (5,72 pkt.) do 423,18 pkt.
Najsilniej przecenione zostały w środę akcje banków i spółek finansowych. Walory Wells Fargo, drugiego największego amerykańskiego kredytodawcy straciły 4,7 proc. Papiery Bank of America i Citigroup poszły w dół odpowiednio o 6,7 i 4,9 proc.(PAP)
gsi/