Indeksy PMI wsparły notowania euro
EURUSD powrócił do wzrostów. Kilkudniowa konsolidacja w rejonie 1,3520-1,3560 nie przełożyła się na pogłębienie spadków. Z jednej strony wspólną walutę wspierają rosnące overnightowe stawki dla EUR, z drugiej strony mamy dobre wstępne odczyty indeksów aktywności w sektorze przemysłowym i sektorze usług.
23.01.2014 11:10
Pozytywnie zaskoczyły dane z Francji, gdzie indeks PMI dla przemysłu i usług kurczył się w tempie mniejszym niż prognozowali analitycy. Z kolei wskaźnik aktywności w niemieckim przemyśle wzrósł w styczniu do poziomu 56,3 pkt. z 54,3 pkt. powyżej konsensusu rynkowego.
Niemiecki indeks PMI dla usług wzrósł również do poziomu 53,6 pkt. Wstępne odczyty indeksów aktywności dla całej strefy euro były dobre, co tylko potwierdza pozytywny trend obserwowany w sektorze przemysłowym i usług. Pozytywne dane stały się symptomem do umocnienia wspólnej waluty. EURUSD wybił się górą z zakresu konsolidacji i obecnie para handlowana jest powyżej poziomu 1,3620. Jak na razie scenariusz zakładający powrót do spadków został odsunięty w czasie.
Na uwagę zasługuje silna deprecjacja dolara kanadyjskiego. Choć Bank Kanady nie zmienił stóp procentowych , to pozostawił sobie otwarte drzwi do ich obniżki. BoC wyraził swoje zaniepokojenie inflacją. Prognozy dotyczące inflacji CPI zostały obniżone. Gołębia konferencja prasowa Poloza dodatkowo dolała oliwy do ognia. USDCAD obecnie handlowany jest w rejonie 1,1150. Para wybiła się górą z zakresu chmury ichimoku i obecnie kontynuuje wzrosty. Najbliższy geometryczny opór w postaci 50% zniesienia Fib całości fali spadkowej rozpoczętej w 2009 roku znajduje się na poziomie 1,1223.
W dniu dzisiejszym warto jeszcze zwrócić uwagę na bezrobocie tygodniowe i dane z rynku nieruchomości w USA.
GBPUSD
Aprecjacja na funcie trwa. GBP silnie zyskuje w szczególności do EUR i USD. Para GBPUSD przełamała wczoraj tegoroczne szczyty, co potwierdza silny trend wzrostowy. Projekcja 127,2% całości fali spadkowej z 2014 roku wyznacza kolejny opór na poziomie 1,6680.
USDCAD
USDCAD wybił się powyżej chmury ichimoku na wykresie miesięcznym tym samym potwierdzając chęć do kontynuacji wzrostów. Presją na dolarze kanadyjskim utrzymuje się, a gołębia retoryka BoC i zaniepokojenie niską inflacją dodatkowo sprzyjają deprecjacji. Dziś poznamy z Kanady sprzedaż detaliczną, a jutro dane odnośnie inflacji. Silne wsparcie wyznacza poziom 1,1060.
Anna Wrzesińska
IDMSA.PL