Trwa ładowanie...
d41tbxk

Inea i Asta-Net zainwestują 60 mln zł w Wielkopolską Sieć Szerokopasmową

...

d41tbxk
d41tbxk

03.12. Poznań (PAP) - Inea i Asta-Net zainwestują 60 mln zł w Wielkopolską Sieć Szerokopasmową - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki.

"W pierwszym etapie zgłosiło się dziewięciu inwestorów branżowych, w tym największych operatorów działających w Wielkopolsce. Pierwszy proces negocjacji zakończył się 25 października. Pozostało sześciu partnerów, niektórzy później rezygnowali. Finał jest taki, że mogliśmy podpisać umowę z dwoma partnerami. To nie jest etap zamknięty i nie oznacza wykluczenia innych inwestorów, w tym także największego, czyli TP SA" - powiedział Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady nadzorczej WSS.

"Cały projekt opiewa na znaczną sumę, zarząd województwa nie posiadał takich pieniędzy, by zabezpieczyć wkład własny na realizację i pozyskanie środków z funduszy europejskich. Poszliśmy niesprawdzoną jeszcze drogą, poprzez powołanie spółki i pozyskanie tego wkładu poprzez negocjacje z inwestorami branżowymi, największymi operatorami sieci telekomunikacyjnych w kraju. Kontrahenci, którzy chcieli przystąpić do tej spółki mieli różne cele: jedni chcieli w ten sposób podnieść swoją wartość rynkową, inni mieli swoje cele komercyjne, które nie zawsze zbiegały się z celami spółki. Takie podmioty zostały wyeliminowane, lub same zrezygnowały" - dodał Wojciech Cerba, prezes WSS.

Dotychczas 100 proc. akcjonariuszem spółki był zarząd województwa. Po podpisaniu piątkowej umowy głównym akcjonariuszem będzie firma Inea, która będzie miała prawie 85 proc., Asta-Net będzie miała ponad 4 proc. Pozostałe prawie 11 proc. pozostanie udziałem województwa.

d41tbxk

Do pierwszego etapu negocjacji w sprawie kapitałowego zaangażowania w spółkę WSS, która kosztem blisko 368 mln zł ma budować sieć szerokopasmową w Wielkoposlce, zakwalifikowały się wcześniej Telekomunikacja Polska, Netia, Telefonia Dialog, PBT Hawe, Telekomunikacja Kolejowa, Aero2 oraz Inea, Przedsiębiorstwo Promax i Asta-Net.

Do drugiego etapu zakwalifikowały się Inea, Asta-Net,Promax, TP, PBT Hawe i Dialog.

Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej Leszek Wojtasiak, wicemarszałek wielkopolski, projekt zakłada budowę infrastruktury teleinformatycznej, która ma być uzupełnieniem dla istniejących zasobów należących do różnych operatorów i wypełnieniem luki w dostępie do sieci internetowej następnej generacji.

Pierwsze elementy sieci powinny ruszyć 1 marca 2013 roku. Projekt zostanie zakończony w połowie 2014 roku.

d41tbxk

Zgodnie z założeniami projektu, do 2014 roku powstanie tzw. sieć szkieletowa oraz sieć dystrybucyjna wraz z węzłami szkieletowymi i węzłami dystrybucyjnymi. Węzły sieci szkieletowej zostaną zlokalizowane we wszystkich wielkopolskich miastach, będących siedzibami powiatów. Oprócz tego powstanie blisko 600 węzłów dystrybucyjnych, w każdej gminie Wielkopolski znajdzie się przynajmniej jeden.

W ramach projektu utworzona zostanie także sieć administracji publicznej, która obejmować będzie siedziby wszystkich gmin na terenie województwa i zapewniać będzie łączność na potrzeby działalności samorządów i innych instytucji publicznych.(PAP)

rpo/ epo/ asa/

d41tbxk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41tbxk