Trwa ładowanie...
dxdggp6
dxdggp6

Inflacja w miesiącach letnich 1,7-1,8 proc.; w końcu roku 2-2,5 proc. - Chojna-Duch, RPP (aktl.)

...
Share
dxdggp6

# (dochodzą kolejne wypowiedzi Chojny-Duch) #

17.05. Warszawa (PAP) - Inflacja w miesiącach letnich wyniesie 1,7-1,8 proc, w końcu roku wzrośnie do 2-2,5 proc. - uważa członek RPP Elżbieta Chojna-Duch.

"Sądzę, że inflacja nie będzie problemem. Do końca roku inflacja będzie na niskich poziomach. W miesiącach letnich myślę, że obniży się do poziomu 1,7-1,8 proc. W końcu roku będzie w przedziale 2-2,5 proc. W przyszłym roku to będzie ok. 2 proc." - powiedziała PAP Chojna-Duch.

dxdggp6

Jej zdaniem, istnieją pewne ryzyka dla wskaźnika CPI na najbliższe miesiące.

"Zagrożeniem z zewnątrz są rosnące koszty produkcji w krajach rozwijających się np. w Chinach. Ryzyka wewnętrzne to ceny regulowane. Obecnie presja na ich podnoszenie jest nieco mniejsza. W czerwcu ceny gazu wzrosną o ok. 5 proc. Możliwy jest wzrost presji popytowej, łagodzony przez ujemną lukę popytową i wysoką stopę bezrobocia" - powiedziała.

Chojna-Duch dodała, że trudno jest określić, czy obecnie inflacja ma charakter popytowy czy kosztowy.

"Inflacja jest obecnie w spadkowej tendencji, obniżyła się z 3,5 proc. w ubiegłym roku do być może 1,6 proc. w 2010 r., i w planach jest 1,7 proc. na rok przyszły. Taki poziom jest akceptowalny przez Radę" - powiedziała.

"(Harmonizacja celu inflacyjnego z EBC przy uwzględnieniu HICP) jest możliwa. Może nie unifikacja, ale pewien jakiś stopień harmonizacji jest konieczny. Nie jest to na razie naszym celem, nie było dyskusji na ten temat, ale czeka nas na ten temat dyskusja, jest w planach na ten rok" - dodała.(PAP)

nik/ fdu/ map/

dxdggp6

Podziel się opinią

Share
dxdggp6
dxdggp6