Trwa ładowanie...
d35gyyy
23-12-2008 17:46

Informacja po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej

Dane, które napłynęły w ostatnim okresie, w szczególności wyraźny spadek dynamiki inwestycji w III kw. br., potwierdzają, że tempo wzrostu gospodarczego w Polsce ulega istotnemu obniżeniu.

d35gyyy
d35gyyy

INFORMACJA PO POSIEDZENIU RADY POLITYKI PIENIĘŻNEJ w dniach 22-23 grudnia 2008 r.

Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,75 pkt. proc. do poziomu:

  • stopa referencyjna 5,00% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,50% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 3,50% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 5,25% w skali rocznej.

Dane, które napłynęły w ostatnim okresie, w szczególności wyraźny spadek dynamiki inwestycji w III kw. br., potwierdzają, że tempo wzrostu gospodarczego w Polsce ulega istotnemu obniżeniu. Do silniejszego niż dotychczas oczekiwano spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach przyczyni się znaczący spadek tempa wzrostu gospodarczego za granicą, pogorszenie się oczekiwań podmiotów gospodarczych oraz utrudniony dostęp do kredytu i jego podwyższony koszt związany z wyższą premią za ryzyko zawartą w rynkowych stopach procentowych. Jednocześnie informacje o sytuacji na rynku pracy wskazują na spadek zatrudnienia, wzrost bezrobocia i obniżanie się dynamiki wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, co będzie oddziaływać w kierunku zmniejszenia presji inflacyjnej.

Od listopadowego posiedzenia Rady nadal obniżano prognozy wzrostu dla gospodarki światowej. Silne spowolnienie wzrostu gospodarki światowej - w szczególności pogłębiająca się recesja w Stanach Zjednoczonych, strefie euro i Wielkiej Brytanii - oraz towarzyszący mu spadek cen surowców i żywności na rynkach światowych prowadzący do szybszego niż oczekiwano spadku inflacji, skłoniły wiele banków centralnych do dalszego znaczącego łagodzenia polityki pieniężnej. Zaburzenia na globalnych rynkach finansowych i podwyższona awersja do ryzyka przyczyniają się do utrzymania zwiększonej zmienności kursów walut wielu krajów, w tym krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

d35gyyy

W listopadzie roczne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w Polsce uległo dalszemu obniżeniu (z 4,2% do 3,7%), choć pozostało powyżej celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5%, a także nieznacznie powyżej górnej granicy odchyleń od celu, określonej na poziomie 3,5%. Do utrzymania się inflacji na podwyższonym poziomie przyczynił się przede wszystkim dalszy wzrost cen części nośników energii oraz usług związanych z użytkowaniem mieszkania, a także nadal wysoka roczna dynamika cen innych usług.

W ocenie Rady, w najbliższych miesiącach inflacja znajdzie się w przedziale odchyleń od celu inflacyjnego. W średnim okresie silniejsze niż dotąd oczekiwano spowolnienie wzrostu w gospodarce światowej - w szczególności recesja u głównych partnerów handlowych Polski - i w konsekwencji istotne obniżenie tempa krajowego wzrostu gospodarczego będzie oddziaływać w kierunku dalszego spadku inflacji w Polsce. Obniżająca się dynamika PKB i związane z tym ograniczenie popytu na pracę, a także pogarszająca się sytuacja finansowa przedsiębiorstw przyczynią się do osłabienia presji płacowej, a w konsekwencji presji inflacyjnej. W tym samym kierunku będzie oddziaływać zaostrzenie warunków przyznawania kredytów przez banki. Czynnikami ograniczającymi proces obniżania się inflacji może być dalszy wzrost cen kontrolowanych oraz obserwowana w ostatnich miesiącach deprecjacja złotego, choć skala jej wpływu na inflację może być ograniczona w warunkach spowolnienia gospodarczego.

Rada oceniła prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej celu inflacyjnego za wyższe od prawdopodobieństwa, że inflacja będzie wyższa od celu i podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych.

Łagodzenie polityki pieniężnej powinno przyczyniać się do stabilizowania tempa wzrostu gospodarczego na poziomie tempa wzrostu produktu potencjalnego, co w średnim okresie będzie sprzyjać realizacji celu inflacyjnego. Decyzje Rady w nadchodzących miesiącach będą uwzględniać napływające informacje dotyczące perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji w Polsce i na świecie. Czynnikiem sprzyjającym łagodzeniu polityki pieniężnej może być zachowanie dyscypliny sektora finansów publicznych.

d35gyyy

Rada będzie analizowała wpływ zmian sytuacji na krajowym rynku międzybankowym na działanie mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce.

Rada podtrzymuje dotychczasowe stanowisko, że przystąpienie Polski do mechanizmu kursowego ERM II i strefy euro powinno nastąpić w najbliższym możliwym terminie, po uzyskaniu koniecznego poparcia politycznego dla zmian w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i innych aktach prawnych niezbędnych dla przyjęcia euro w Polsce.

Rada przedłużyła możliwość stosowania przez Narodowy Bank Polski rozszerzonego zakresu instrumentów polityki pieniężnej, w szczególności transakcji swapów walutowych, na 2009 r. Decyzja ta stanowi uzupełnienie "Założeń polityki pieniężnej na rok 2009" w części dotyczącej instrumentów polityki pieniężnej.

Rada zatwierdziła "Plan Finansowy Narodowego Banku Polskiego na rok 2009".

(ISB)

d35gyyy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35gyyy