Informacje MSWiA z województw dotkniętych powodzią (komunikat)
...
07.06.2010 18:32
07.06. Warszawa - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:
Na Lubelszczyźnie wczoraj w nocy doszło do przerwania wału przeciwpowodziowego w miejscowości Kopiec, na terenie gminy Annopol. Powstała wyrwa powiększa obszar rozlewiska w gminie Wilków. Zarządzono ewakuację mieszkańców miejscowości: Wólka Polanowska, Polanówka i Małe Dobre. Dziś od północy do środy włącznie ponownie zostanie zamknięty Wał Miedzeszyński w Warszawie.
Województwo podkarpackie:
Dziś (7 czerwca br.) wojewoda podkarpacki wydał rozporządzenie zakazujące wstępu na wały przeciwpowodziowe, tereny bezpośrednio przyległe do wałów oraz drogi dojazdowe do wałów na terenie powiatów: mieleckiego, tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, jasielskiego i dębickiego.
Nadal trwają intensywne prace przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych w miejscowości Wrzawy w gminie Gorzyce przy ujściu Sanu do Wisły, gdzie nałożyły się dwie fale z Wisły i Sanu, grożąc rozmyciem wałów w miejscowości Wrzawy w województwie tarnobrzeskim.
Zalane jest osiedle Wielowieś w powiecie tarnobrzeskim. Częściowo podtopione są także osiedla Zakrzów i Sobów.
Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie 4 powiatów: tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, niżańskiego, mieleckiego i miasta Tarnobrzega.
Dziś (7 czerwca br.) o godz. 12.00 został odwołany alarm powodziowy dla powiatów: leżajskiego, jarosławskiego i dębickiego.
Województwo lubelskie:
Na odcinku 1450 metrów w miejscowości Parchatka woda zrównała się z koroną wału. 200 ratowników uszczelnia pojawiające się przesiąknięcia.
Trudna sytuacja występuje w Janowcu koło śluzy na rzece Plewce, gdzie uszczelniany jest wał przeciwpowodziowy. Powiększa się rozlewisko w gminie Wilków. Dzisiaj (7 czerwca br.) wójt gminy Wilków zarządził ewakuację kolejnych miejscowości tj. Wólka Polanowska, Polanówka i Małe Dobre. Trwa także walka o utrzymanie wałów w Kępie Gosteckiej i Soleckiej.
W związku z podchodzeniem wody pod tereny gminy Łaziska wczoraj (6 czerwca br.) ewakuowano ludność z miejscowości: Las Dębowy, Grahowiec, Zakrzów, Braciejowice, Wrzelów, Trzciniec, Niedźwiada Mała, Niedźwiada Duża, Nieciecz, Koło i Głodno. Ratownicy bronią mostu w Szczekarkowie.
Na terenie gminy Annopol podtopionych zostało 130 gospodarstw. Obrona wałów trwa w miejscowości Zabełcze i Dolinie Janiszowskiej. Po przerwaniu wału w miejscowości Kopiec ratownicy bronią przed zalaniem gospodarstwa w miejscowości Świeciechów. Z 11 zagrożonych zalaniem gospodarstw ewakuowano już wszystkie osoby.
Według stanu wód na godz. 14.00 (7 czerwca br.) stan alarmowy jest przekroczony na Wiśle w Annopolu o 264 cm, w Puławach o 189 cm i w Dęblinie o 135 cm.
Województwo mazowieckie:
Fala kulminacyjna dotrze do Warszawy najprawdopodobniej w środę 9 czerwca br. w godzinach nocnych. Przewiduje się, że jej wysokość wyniesie 780 centymetrów. Fala powodziowa na Wiśle będzie taka sama, jak w maju.
Przerwano akcję w Świniarach z uwagi na wysoki poziom wody. Wojsko i strażacy zostali skierowani do Dobrzykowa, gdzie pracują przy umacnianiu wałów.
W powiecie piaseczyńskim sytuacja jest stabilna. Na bieżąco monitorowane i uszczelniane są wały przeciwpowodziowe. Duże przesiąknięcia występują na dwóch odcinkach o łącznej długości 120 m na wale wstecznym rzeki Jeziorki.
W Płocku na bieżąco monitorowane i uszczelniane są wały przeciwpowodziowe. Stale kontrolowana jest sytuacja w dzielnicach: Radziejów i Borowiczki.
Województwo zachodniopomorskie:
W związku ze stabilizacją sytuacji hydrologicznej na Odrze w rejonie miasta Szczecina oraz korzystnymi prognozami hydrologicznymi podjęto decyzję o odwołaniu alarmu przeciwpowodziowego.
Z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w ciągu najbliższych dni, poziom wody w Odrze będzie bardzo wolno, ale sukcesywnie obniżał się. Mimo tego należy liczyć się z niewielkim wzrostem zagrożeń po dotarciu do koryta Odry wezbranych wód Warty.
Od jutra rana (8 czerwca br.) stan alarmu przeciwpowodziowego zostanie zastąpiony przez stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie Szczecina.
Województwo dolnośląskie:
Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna na Dolnym Śląsku stabilizuje się.
We Wrocławiu, jak i na terenie całego województwa, sytuacja jest stabilna i na chwilę obecną nie występują żadne zagrożenia. Wszystkie obwałowania w regionie są monitorowane. Wojsko pozostaje w dyspozycji w razie ewentualnego zagrożenia. W miejscowości Trestno (na obszarze polderu zalewowego) łodzie policyjne pomagają przemieszczać się mieszkańcom przez zalaną drogę dojazdową.
Województwo kujawsko-pomorskie:
Kulminacja fali wezbraniowej przemieszcza się na środkowej Wiśle. Prognozowane wielkości dopływu do zbiornika wodnego "WŁOCŁAWEK", spowodują wzrost poziomu wody powyżej stanów alarmowych.
W związku z tym dziś (7 czerwca br.) od godz. 17.00 będzie obowiązywał alarm powodziowy dla gmin zlokalizowanych na terenach nadwiślańskich. W pełnej dyspozycyjności są służby ratunkowe, zabezpieczono magazyny powodziowe.
Województwo świętokrzyskie:
Trwa ewakuacja mieszańców z miejscowości: Szczytniki, Nowy Kamień, Bożydar i Mściów.
Wczoraj (6 czerwca br.) w miejscowości Szczytniki (gmina Dwikozy) na wałach cofkowych Wisły na rzece Opatówka pękł wał zalewając miejscowości: Szczytniki, Nowy Kamień, Bożydar i Mściów. Zagrożonych jest 2000 osób. Dziś (7 czerwca br.) w miejscowości Winiary (gmina Dwikozy) pękł wał wiślany zalewając miejscowości: Kępa Chwałowska wraz z wojewódzkim magazynem przeciwpowodziowym i przepompownią i miejscowości: Słupca i Winiarki. Zagrożonych jest około 1000 osób, z których większość pomimo ogłoszonej przez wójta ewakuacji, pozostała w swoich domach.
Huta szkła w Sandomierzu została obroniona. Woda na rzece Wiśle w okolicach Sandomierza opada.
Województwo małopolskie:
Woda w małopolskich rzekach wyraźnie opada. Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w powiecie brzeskim i 10 gminach, pogotowia przeciwpowodziowe w Tarnowie i Oświęcimiu, 8 powiatach i 10 gminach. Stan alarmowy przekroczony jest w 3 miejscach, a ostrzegawczy w 5.
Sytuacja jest stabilna. Prowadzone są prace związane z wypompowywaniem wody z zalanych obiektów, patrolowanie wałów i umacnianie ich w miejscach przecieków. Poprawia się także sytuacja na rzekach.
Dzisiaj w województwie małopolskim synoptycy zapowiadają przelotne opady i burze. W czasie burz opady deszczu mogą wynosić 20 - 40 mm.
W dalszym ciągu trwają prace przy uszczelnianiu wału w miejscowości Kwików (gmina Szczurowa, powiat brzeski). Wciąż zalane są miejscowości Wola Przemykowska, Księże Kopacze, Kopacze Wielkie i Kwików. Częściowo zalane są Zaborów, Szczurowa-Brzezinki oraz Szczurowa. W Woli Przemykowskiej - Natków nie pracuje przepompownia. W Woli Rogowskiej woda z rozlewiska spływa do Wisły. Z tego powodu obniża się też poziom wody w Woli Przemykowskiej.
Ustabilizowała się sytuacja w gminie Szczucin (powiat dąbrowski). W miejscowości Słupiec woda stopniowo spływa z terenów zalanych do koryta Wisły. Z terenów zagrożonych w gminie Szczucin do dziś ewakuowano w sumie 1091 osób.
W powiecie tarnowskim trwa wypompowywanie wody w gminach Żabno, Wierzchosławice, Radłów, Tuchów. W gminach Żabno, Wierzchosławice trwa intensywne pompowanie wody z powstałych rozlewisk. Obniżenie się poziomu wody na Dunajcu pozwoliło na otwarcie się śluz co pomaga w odpływie nagromadzonej wody. W gminie Tuchów oprócz intensywnego pompowania wody trwa również usuwanie mułu naniesionego przez rzekę Białą.
Województwo śląskie:
Sytuacja stabilizuje się. Trwa szacowanie strat oraz porządkowanie terenów, które ucierpiały w czasie powodzi.
Najtrudniejsza sytuacja panuje w Bieruniu i Chełmie Śląskim, gdzie wciąż kilkanaście budynków znajduje się pod wodą. Trwa wypompowywanie wody, które powinno zakończyć się jutro(8 czerwca br.), co umożliwi powodzianom powrót do domów.
W Bieruniu przeprowadzono już skuteczną dezynfekcję oczyszczalni oraz akcję dezodoryzacji poboczy dróg i rowów, której celem był zniwelowanie zapachu utrzymującego się po zejściu wody z zalewisk. W akcji brali udział żołnierze batalionu chemicznego z Tarnowskich Gór. Z uwagi na to, że w czasie powodzi zalaniu uległo ponad 50 tysięcy hektarów istnieje zagrożenie, że pojawi się plaga komarów. Służby wojewody rozpoznają możliwości zapobiegnięcia tej sytuacji przez zastosowanie oprysku z powietrza oraz przy pomocy specjalnej aparatury.
Stan epidemiologiczny jest stabilny, a w województwie nie zanotowano wzrostu zachorowalności, który mógłby mieć związek z przejściem fal powodziowych. Działa6 stacji uzdatniania wody, prowadzona jest akcja dezynfekcji, która obejmuje także studnie indywidualne.
Policja stale nadzoruje miejsca osuwisk, które aktualnie stanowią największe zagrożenie na terenach popowodziowych.
Prowadzone są prace naprawcze w miejscach, w których uszkodzone zostały wały przeciwpowodziowe. W województwie śląskim zanotowano 23 takie uszkodzenia, w 4 przypadkach doszło do przerwania wałów. W jednym z tych miejsc - w Czechowicach-Dziedzicach - wał na rzece Wapienicy został poważnie zniszczony (lewy wał na długości 200 metrów, prawy wał na długości 100 metrów).
W wyniku powodzi w 91 miejscach wystąpiły uszkodzenia jezdni. Dwie drogi (nr 933 w Pawłowicach i nr 781 w kierunku Kocierzy Moszczanickiego) zostały zamknięte z uwagi na znaczne zniszczenia. Wszystkie ciągi kolejowe są czynne, łącznie z mostem w Bieruniu. Na trasie Pszczyna - Żory na rzece Pszczynce zaobserwowano osuwisko, które zostało już zabezpieczone.
Jeżeli chodzi o drogi w województwie, to jedynie w dwóch miejscach zanotowano poważne uszkodzenia, które spowodowały konieczność wyznaczenia objazdów. Z ruchu wyłączony jest most na Sole w Kobiernicach (DK 52) oraz fragment DK 81 w Wiślicy. Tam woda podmyła jezdnię, poważnie ją uszkadzając.
Strażacy z województwa śląskiego uczestniczą w akcjach prowadzonych na terenie Warszawy oraz gmin województwa podkarpackiego. Natomiast trzy łodzie policyjne pomagają w akcji ratowniczej w województwie świętokrzyskim.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ ral/