Informatyka to jest zawód dla kobiet
Stereotypy powodują, że brakuje kobiet w telekomunikacji, informatyce i
elektronice a są to też zawody dla kobiet
Światowy dzień Kobiet i Dziewcząt w Nowych Technologiach został ustanowiony przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ang. International Telecommunication Union, skrót ITU) działający przy ONZ. W tym roku obchodzony jest 25 kwietnia.
Z tej okazji na Politechnice Warszawskie odbyła się konferencja "Dziewczyny w Nowych Technologiach". Uczestniczyli w niej Magdalena Gaj prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, przedstawiciele władz firm informatycznych Sygnity, SAS, Motorola Solutions i Cisco oraz Microsoft.
Polecamy: Tutaj fortuny nie zarobisz
Do uczestniczek spotkania swój list skierowała małżonka prezydenta Anna Komorowska, w którym napisała m.in., że "deficyt kobiet i absolwentów studiów technicznych jest widoczny i przejawia się w ich niewystarczającej obecności w branży informatyczne i nowych technologii". Anna Komorowska dodała, że jest "przekonana, iż mamy dużo młodych i zdolnych kobiet, które potrzebują tylko zachęty, aby zmierzyć się z wyzwaniami".
Prof. Teresa Zielińska z Politechniki Warszawskiej powiedziała, że istnieją dysproporcje między liczbą studiujących kobiet i mężczyzn na kierunkach informatycznych. Dodała, że liczba studentów uczelni technicznych wzrosła w ostatnim czasie o 12 tysięcy, wśród których dużą grupę stanowią kobiety. "Kobiety stanowią już 35 proc studiujących w uczelniach technicznych. Niestety wciąż za mało kobiet wybierają, jako kierunek studiów informatykę" - zaznaczyła prof. Zielińska.
Według ostatnich danych z 48, 8 tys. studiujących informatykę tylko 5,7 tys. to kobiety.
Zdaniem prof. Teresy Zielińskiej jedną z przyczyn takiej sytuacji jest nastawienie kobiet do informatyki. "Informatyka w dużej mierze polega na programowaniu i być może mężczyźni są odważniejsi w tym programowani a kobiety chciałby od razu stworzyć gotowy program, który będzie działał. A to w informatyce często nie jest możliwe. Bo to czy program jest dobry i nic mu nie brakuje okazuje się często po jakimś czasie" - dodała Zielińska.
Magdalena Gaj prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej powiedziała, że "dysproporcje między kobietami a mężczyznami w informatyce biorą się tylko i wyłącznie ze stereotypów". "Kobiety ciągle są kierowane w kierunku takich zawodów jak nauczyciel, psycholog, pielęgniarka a kobieta pracująca, jako informatyk jest dziwnie odbierana. A to jest stereotyp taki sam jak ten że kobiety nie potrafią dobrze jeździć samochodem. A przecież dane statystki pokazują, że 9 na 10 wypadków powodują mężczyźni. Informatyka to jest zawód dla kobiet" - dodała Gaj.
Łucja Barbaszewska, dyrektor sprzedaży produktu firmy Cisco System(międzynarodowa firma zajmująca się rozwiązaniami dla sieci informatycznych) zaznaczyła, że kobiety mają wiele cech, które ułatwiają im pracę w informatyce czy nowych technologiach. "Kobiety potrafią współpracować zespołowo, dzielić się kompetencjami i nie mają tendencji do robienia wszystkiego samemu" - powiedziała Barbaszewska.
Z kolei zdaniem Alicji Wiecki, dyrektor zarządzającej w SAS Institute(międzynarodowa firma przygotowująca analizy dla przedsiębiorców oraz zaawansowane programy informatyczne dla biznesu)kobiety mają kilka cech, które pomagają im pracować w branży informatycznej. "Kobiety są dbałe o szczegóły, potrafią działać wielowątkowo, czyli zadbać zarówno o szczegóły dotyczące jakiegoś zadania, jak i o całe zadanie. To jest cecha absolutnie odróżniająca je od mężczyzn. Panowie lepiej sobie radzą, kiedy mają wyznaczone zadania oraz w podejmowaniu decyzji strategicznych" - powiedziała Wiecka.
W ramach inicjatywy społecznej "Dziewczyny w Nowych Technologiach" Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował konkurs stażowy dla studentek drugiego roku kierunków: telekomunikacja, informatyka i elektronika.Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie www.uke.gov.pl/DziewczynyICT. (PAP)