Innowacje z napędem Programu Inteligentny Rozwój
Innowacyjność poprzez działania B+R (badawczo-rozwojowe) to jedna z najlepszych strategii dla firm. Wspierają ją Fundusze Europejskie z Programu Inteligentny Rozwój. Cel Programu to budowa przewag konkurencyjnych polskiej gospodarki. A efekty? Wiele branż odnotowało dynamiczny rozwój. Czasem wręcz spektakularny – Polska jest dziś 4. producentem rowerów w Unii Europejskiej! Międzynarodowe uznanie to zwykle zasługa nowatorskich rozwiązań, na których bazują nasze firmy.
17.05.2021 09:09
Imponujący sukces branży rowerowej potwierdzają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). W roku 2020 nasz eksport rowerów przekroczył wartość 1 mld zł – to aż o 20% więcej niż rok wcześniej. Tak dobry wynik i sprzyjająca koniunktura uczyniły nasz kraj rowerową potęgą!
Branża rowerowa wychodzi na prowadzenie
„Od kilku lat obserwujemy prawdziwą eksplozję popytu na rowery elektryczne” – mówią właściciele rodzinnej firmy Efneo, która znakomicie wpisała się w nowy trend. Osiągnięciem Efneo jest opracowanie układu napędowego do rowerów, który wykorzystuje innowacyjną trzybiegową przekładnię. Całość stworzono przy zachowaniu niskiej masy roweru, wysokiej wytrzymałości i kompaktowego wyglądu. Przekładnia zastępuje standardową przednią przerzutkę, a montaż jest możliwy w niemal każdym rowerze. Prace B+R trzeba było przeprowadzić po to, żeby zaadaptować to w pełni mechaniczne rozwiązanie do roweru elektrycznego. Udało się zintegrować innowacyjną koncepcję przekładni z układem napędowym, czyli z silnikiem montowanym w tylnym kole roweru. Polski wynalazek spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem na całym świecie. Prace B+R były współfinansowane z unijnych pieniędzy z Programu Inteligentny Rozwój.
„Opracowanie takiego produktu i jego komercjalizacja trwa dłużej i z reguły wymaga większego kapitału niż produkty wirtualne (np. aplikacje mobilne itp.). Bez środków unijnych prawdopodobnie nie bylibyśmy w stanie zgromadzić odpowiednich funduszy, niezbędnych dla realizacji tego projektu” – podkreślają przedstawiciele Efneo.
Na rozwój przez B+R postawiła też firma AG Motors. Z pomocą unijnych pieniędzy zbudowała centrum badawczo-rozwojowe dla branży rowerowej. Firmy z całej Europy korzystają z jego możliwości. Chcą właśnie tutaj testować i badać nowe technologie. A zaczęło się od pomysłu na uruchomienie produkcji ramy rowerowej i komponentów. Pomogły fundusze z Programu Inteligentny Rozwój. „Na początku jest pomysł, to prawda. Ale żeby móc go zrealizować, potrzebne są zasoby finansowe. Najprawdopodobniej produkcja ram i komponentów zastałaby uruchomiona, ale nie na taką skalę, jak obecnie” – oceniają przedstawiciele AG Motors. Centrum B+R było ich następną inwestycją z udziałem Funduszy Europejskich. A co mówią o dalszych planach?
„Mamy już u siebie Dział Projektowy oraz przeprowadzone badania ze zmodyfikowanymi stopami aluminium. Następnym krokiem jest skierowanie prototypów do produkcji seryjnej. Bazować będziemy na środkach unijnych. Bez tych pieniędzy nasze wdrożenia zostałyby z pewnością przeprowadzone – a pomysły wykorzystane. Ale czas na uruchomienie produkcji znacznie by się wydłużył i nie zostałby wykorzystany tak efektywnie, jak to planujemy”.
Innowacyjność przez B+R to klucz do sukcesu
Program Inteligentny Rozwój to największy w UE program na rzecz rozwoju badań i tworzenia innowacji. Promuje działalność badawczo-rozwojową, która przynosi firmom realne korzyści. Warto o tym pamiętać, bo wokół działalności B+R narosło sporo mitów. Przedsiębiorcy z małych i średnich firm są często zdania, że nie mają wystarczająco wyspecjalizowanej kadry, odpowiedniej infrastruktury czy po prostu dość pieniędzy. Inni sądzą, że ich proste pomysły, na co dzień usprawniające pracę, nie stanowią innowacji, bo nie bazują na zaawansowanych technologiach. Tymczasem nawet niewielka zmiana w małej firmie może być innowacją!
Nowa pula unijnych środków na lata 2021-2027 zachęca do ubiegania się o dofinansowanie. To aż 7,9 mld euro! Taką kwotą na innowacje dysponuje Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), który jest następcą Programu Inteligentny Rozwój. Jak sięgnąć po te pieniądze? Kluczowa jest gotowość do rozwijania nowości w drodze badań i eksperymentów. Nie oznacza to, że szanse mają tylko projekty badawcze. Dotacje można też otrzymać na wdrożenie rozwiązań wypracowanych w wyniku wcześniej przeprowadzonych prac B+R. Ale uwaga – działania B+R są obowiązkowym elementem każdego projektu.
Wystarczy chcieć!
Przedsiębiorcy, którzy mają koncepcję na nowy lub ulepszony produkt czy usługę, mogą skorzystać z narzędzia STEP. Warto! To bezpłatna usługa informacyjna świadczona przez wysokiej klasy ekspertów branżowych. A co z tymi, którym brakuje jeszcze wizji, w jakim biznesowym obszarze mogliby realizować prace B+R? Odpowiedzią jest usługa Innovation Coach. Powstała z myślą o przedsiębiorcach, którzy chcą rozpocząć działalność innowacyjną, choć jeszcze nie mają na nią pomysłu. Na szczęście, to właśnie chęć jest najistotniejsza. „Firma musi chcieć się rozwijać i prowadzić prace B+R. Ekspert podpowie, jak to zrobić i wytłumaczy wszelkie kwestie. Nie jest istotne, że firma nie ma zaplecza, laboratorium lub kadry. Ekspert zasugeruje współpracę z ośrodkiem naukowym, który uzupełni luki przedsiębiorcy i razem zbudują zespół składający wniosek o dofinansowanie” – wyjaśnia ekspertka Innovation Coach, Joanna Trafiałek.
Jak działa Innovation Coach?
To, podobnie jak STEP, całkowicie bezpłatna pomoc. Potencjał i potrzeby firmy analizuje przydzielony jej coach innowacji, czyli doświadczony ekspert branżowy. Dysponuje on wiedzą zarówno z obszaru działania firmy, jak i w zakresie możliwości pozyskiwania Funduszy Europejskich. Coach analizuje branżę, środowisko i doświadczenie firmy oraz bada jej potencjał w zakresie B+R (sytuację finansową, kadrową, infrastrukturalną, kulturę innowacji). Następnie firma otrzymuje szczegółowe rekomendacje: w jakich obszarach warto rozwijać innowacje, od czego zacząć, z jakimi ośrodkami naukowymi współpracować. Na koniec ekspert wskazuje możliwości pozyskania unijnego dofinansowania. I można składać wniosek!
By wyjść na prostą i realizować cele!
Program Inteligentny Rozwój oferuje także pomoc tym, którym pandemia pokrzyżowała biznesowe plany. Zainteresuje on firmy, które potrzebują ułatwionego dostępu do pożyczek czy kredytów.
Pożyczki płynnościowe Programu Inteligentny Rozwój
To nieoprocentowane pożyczki pozwalające przedsiębiorstwom przetrwać na rynku trudny czas. Przekonała się o tym np. firma PIMA Velobike, która ma w swojej ofercie nietypowy, trzykołowy rower Velomobil. Zaprojektowany jest z troską o komfort kierującego – zapewnia wygodną pozycję, dach nad głową i (opcjonalnie) wspomaganie siły nóg napędem elektrycznym wbudowanym w karoserię samochodową.
Bezpłatna gwarancja bankowa – do 2,5 mln euro!
Gwarancja Biznesmax z dotacją to kolejna pomocna oferta Programu Inteligentny Rozwój. Przedsiębiorcy zyskują bezpłatną gwarancję spłaty kredytu, która (dzięki udziałowi Funduszy Europejskich) zapewnia im łatwiejszy i tańszy dostęp do pieniędzy:
- na inwestycje – dla firm, które mimo pandemii i spowolnienia gospodarczego nie rezygnują z rozwoju;
- na zabezpieczenie bieżących potrzeb – dla firm, które potrzebują dostępu do kredytu odnawialnego.
Gwarancja Biznesmax z dotacją dostępna jest za pośrednictwem banku BGK.
Dla kogo?
Skierowana jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Jest jeden warunek. Firmy muszą spełniać 1 z 17 kryteriów dotyczących działalności innowacyjnej albo realizować projekt w 1 z 10 kategorii inwestycji z efektem ekologicznym.
Ile?
Gwarancja może objąć do 80% kwoty kredytu, ale nie więcej niż 2,5 mln euro.
Gwarancja na kredyt odnawialny udzielana jest na 39 miesięcy, a na kredyty z przeznaczeniem finansowania inwestycji – do 20 lat.
Korzyści:
- bezpłatne korzystanie z gwarancji,
· obniżenie kosztu kredytu i zwiększenie zdolności kredytowej (z uwagi na zwrot części zapłaconych odsetek),
- możliwość uzyskania lepszych warunków kredytowania (np. niższej marży i prowizji, wyższej kwoty kredytu, dłuższego okresu spłaty, karencji w spłacie zadłużenia) niż w standardowej ofercie banku.
Gwarancja udzielana jest we współpracy z kredytującym bankiem – wnioski można składać w tych 13 bankach.
Więcej informacji tutaj.
Korzyści dla przedsiębiorców, jakie oferuje Program Inteligentny Rozwój, jest bardzo wiele. Ułatwia testowanie i wdrażanie nowatorskich rozwiązań, uruchamianie biznesu, ochronę wzorów i patentów, ekspansję na rynki zagraniczne czy dostęp do pożyczek i kredytów. Konsekwentnie wspiera rozwój badań i tworzenie innowacji, a efekty tych działań umożliwiają polskim firmom przewagi konkurencyjne na międzynarodową skalę.