Trwa ładowanie...
d20b5si
praca
08-09-2010 16:00

Inspekcja Pracy wykryła nieprawidłowości w fabryce Cadbury

Opolska Inspekcja Pracy wykryła nieprawidłowości w fabryce koncernu Cadbury w Skarbimierzu pod Brzegiem. Zapowiada doniesienie do prokuratury.

d20b5si
d20b5si

Nieprawidłowości dotyczą przepisów o czasie pracy, współpracy pracodawcy ze związkami zawodowymi, wewnętrznych dokumentów oraz bezpieczeństwa pracy. - Podejrzewamy m.in. fałszowanie ewidencji czasu pracy - poświadczenia nieprawdy w kartach czasu pracy, nieprawidłowości przy szkoleniach, dyskryminowanie członków związków zawodowych oraz ukrywanie wypadków przy pracy - powiedział na konferencji prasowej rzecznik opolskiej inspekcji Łukasz Śmierciak.

Na razie nie wiadomo, która ze spraw zostanie zgłoszona do prokuratury. - Kontrola zakończyła się niedawno, musimy jeszcze raz przeanalizować materiał. Mogę powiedzieć, że któraś ze spraw na pewno znajdzie finał w prokuraturze - zapowiedziała na konferencji zastępca okręgowego inspektora pracy w Opolu, Teresa Rynkiewicz.

Podkreśliła, że naruszenia prawa pracy odnotowane w fabryce w Skarbimierzu są potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pracowników. - Na przykład kwestia szkoleń do pracy na odpowiednim stanowisku jest kluczowa dla bezpieczeństwa pracownika. Nie można przerzucać operatorów na inne stanowisko bez szkoleń - wyjaśniła.

Kontrola w Cadbury trwała ponad miesiąc, w jej ramach badano dokumenty i przesłuchiwano świadków - w tym osoby, które uległy wypadkom przy pracy. Z wynikami kontroli zapoznano już pracodawcę. - Pracodawca podpisał się pod treścią protokołu, nie wniósł do niego zastrzeżeń, i zapewnił, że chce w trybie natychmiastowym uporządkować nieprawidłowości - podkreślił prowadzący kontrolę w Cadbury nadinspektor pracy, Wacław Bojnowski.

d20b5si

Dodał, że Inspekcja odnotowała też złą współpracę pracodawcy ze związkami zawodowymi i próby mobbingu. Według wyników kontroli w fabryce mogło dochodzić do namawiania pracowników do występowania ze związku pod groźbą utraty pracy. Te sprawy - według zapowiedzi dyrekcji fabryki - również zostaną wyjaśnione. - Pracodawca wyraził wolę natychmiastowego spotkania się ze związkami, aby wyjaśnić pojawiające się zarzuty - podsumował Bojnowski.

d20b5si
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20b5si