Trwa ładowanie...
d2gmryi

Intel: 40% dużych firm w Polsce nie ma scenariusza na wypadek cyberataku

Warszawa, 20.09.2016 (ISBnews) - Aż 40% dużych firm w Polsce nie ma przygotowanego scenariusza postępowania na wypadek incydentu naruszenia bezpieczeństwa informatycznego, poinformował dyrektor Intela w regionie CEE Krzysztof Jonak. Jednocześnie połowa firm chce zwiększyć wydatki na cyberbezpieczeństwo w ciągu najbliższych dwóch lat.

Share
d2gmryi

"Tylko 60% dużych firm w Polsce ma przygotowany scenariusz postępowania na wypadek incydentu naruszenia bezpieczeństwa. Jednocześnie menedżerowie IT w dużych polskich firmach generalnie optymistycznie podchodzą do poziomu bezpieczeństwa informatycznego w ich firmach. Aż 86% ocenia, że poziom cyberbezpieczeństwa jest wysoki lub bardzo wysoki. Wśród tej grupy plany na wypadek naruszenia bezpieczeństwa ma 70% badanych" - powiedział Jonak podczas prezentacji badania.

Dodał, że jednocześnie aż 27% badanych firm przyznało, iż zanotowało naruszenie bezpieczeństwa informatycznego w ciągu 6 ostatnich miesięcy. Ponadto aż 86% firm ma centralną politykę zarządzania polityką bezpieczeństwa IT. W ocenie dyrektora Intela, jest to czynnik zwiększający poziom bezpieczeństwa dużych firm.

Badanie wskazuje, że aż 62% badanych zabezpiecza swoje cyberbezpieczeństwo tylko przez jedno zabezpieczenie i najczęściej odbywa się to za pomocą hasła. Z kolei co czwarta firma wymaga dodatkowego poziomu weryfikacji.

d2gmryi

Jonak podkreśla, że badanie wskazuje iż połowa firm w Polsce planuje zwiększyć wydatki na bezpieczeństwo w ciągu najbliższych dwóch lat.

"Osoby zarządzające cyberbezpieczeństwem muszą znaleźć 'złoty środek', gdzie ich wydatki z tego tytułu będą rozsądne i jednocześnie będą się czuli bezpiecznie" - stwierdził szef Intela w regionie CEE.

Badanie pokazało także, że popularność korzystania z chmury nie zwiększyła się istotnie z szacunkami z poprzednich sondaży.

"34% badanych korzysta z rozwiązań chmurowych w Polsce, z czego 56% używa prywatnej chmury. To pokazuje, że poziom akceptacji rozwiązań chmurowych jest nadal dość niski i firmy chcą mieć pełną kontrolę nad swoimi danymi. Zakładamy, że chociażby doprecyzowanie legislacji dotyczącej składowania danych przyczyni się do popularyzacji chmury publicznej" - skomentował Jonak.

Badanie zostało przeprowadzone przez Ipsos na zlecenie Intel wsród firm z zatrudnieniem powyżej 150 zatrudnionych reprezentujących wszystkie główne sektory gospodarki, w tym sektor publiczny.

(ISBnews)

d2gmryi

Podziel się opinią

Share
d2gmryi
d2gmryi