Trwa ładowanie...

Interesujący układ techniczny

Otwarcie wypadło wczoraj na poziomie 2268 pkt., czyli tym samym pierwsza transakcja została zawarta w okolicy poniedziałkowej ceny odniesienia. Początek sesji był dość nerwowy, ale ostatecznie to niedźwiedziom udało się uzyskać niewielką przewagę. W efekcie kontrakty zaczęły oddalać się od intradayowej zapory podażowej: 2298 – 2301 pkt., w rejonie której doszło w poniedziałek od ukształtowania się lokalnego punktu zwrotnego.

Interesujący układ technicznyŹródło: DM BZ WBK
d3mtoow
d3mtoow

Trzeba jednak obiektywnie przyznać, że tak jak dzień wcześniej można było mieć pewne wątpliwości, co do wiarygodności kreowanej przez popyt inicjatywy (niewielka aktywność inwestorów i spora dynamika ruchu), tak w trakcie wczorajszej sesji działania podejmowane przez podaż również nie sprawiały pozytywnego wrażenia. Przy niskich obrotach rynek osuwał się po prostu pod własnym ciężarem.

Z punktu widzenia techniki istotną rolę zaczęła odgrywać lokalna Median Line (poziom 2263 pkt.). Co prawda doszło do jej krótkotrwałego naruszenia, ale obóz byków za każdym razem „wyprowadzał” skutecznie kontrakty ponad wskazany poziom.

Trzeba przyznać, że przez większą część wtorkowych notowań kontrakty konsolidowały się w pobliżu wymienionego pułapu cenowego. Sesja, w przeciwieństwie do poniedziałkowej, nie była zatem zbyt widowiskowym spektaklem. Generalnie handel przebiegał cały czas pod znakiem ruchu bocznego, z zarysowującą się pomału przewagą obozu podażowego.

Zdecydowanie ciekawiej zrobiło się dopiero w samej końcówce notowań, gdy po dniu przerwy do akcji wkroczyli amerykańscy inwestorzy. Niestety ich nastawienie nie było najlepsze, tak więc początek sesji należał zdecydowanie do sprzedających. To z kolei „ustawiło” handel na rynkach europejskich, w tym oczywiście również i naszym. Fala przeceny na FW20U12 przyspieszyła i ostatecznie doszło do przetestowania eksponowanej przeze mnie zapory popytowej: 2250 – 2253 pkt.

d3mtoow

W komentarzach podkreślałem, że zanegowanie wymienionego zakresu byłoby kolejną oznaką słabości rynku. Nie można wykluczyć, iż ostatecznie znalazłoby to swoje wizualne odzwierciedlenie w postaci ukształtowania się na wykresie układu ABCD. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę, że już w korytarzu cenowym: 2207 – 2210 pkt. wypadają projekcje wspomnianej formacji spełniającej zależność: 0.786AB = CD. Kluczowym przedziałem wsparcia pozostaje jednak zakres: 2182 – 2185 pkt., gdzie dla odmiany wypada między innymi projekcja AB = CD obrazująca symetrię występującą pomiędzy ruchem AB i CD.

Ciekawostką wartą odnotowania jest jednak to, że również w przypadku kontynuacji ruchu wzrostowego na wykresie powinno dojść do uformowania się (tym razem prospadkowej) struktury ABCD, bądź XABCD. Tutaj z kolei istotną rolę mógłby z powodzeniem odegrać znany nam już przedział cenowy: 2298 – 2301 pkt. (obecnie w wymienionym korytarzu wypada między innymi zależność:0.786AB = CD).

Dlaczego tak mocno eksponuję kwestię związaną z możliwością ukształtowania się na wykresie FW20U12 (tak naprawdę niezależnie od kierunku kolejnego ruchu cenowego) formacji harmonicznej typu ABCD? Z doświadczenia wiemy bowiem, że przedziały cenowe wytyczone na bazie jej projekcji są zazwyczaj respektowane. Zanegowanie układu ABCD również dostarcza cennych informacji o kondycji rynku i zazwyczaj okazuje się wartościowym wskazaniem transakcyjnym (rozwinę ten wątek w komentarzach online). Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć, że przetestowana wczoraj strefa wsparcia: 2250 – 2253 pkt. została zbudowana na bazie ostatniego, niewielkiego impulsu popytowego. Nie odznacza się zatem zbyt dużą wiarygodnością. Niemniej jednak obserwowałbym wymieniony przedział, uwzględniając tutaj także wprowadzoną dzisiaj Median Line (kolor niebieski). Uważam, że można ją z powodzeniem traktować jako istotny filtr cenowy (o szczegółach napiszę w swoim pierwszym opracowaniu online, które ukaże się około godz. 9.30).

Opracowanie:
Paweł Danielewicz
Analityk Techniczny

d3mtoow
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mtoow