Trwa ładowanie...
d4a37x0

Internetowe biura maklerskie są tańsze

Chcesz obniżyć koszty zakupu akcji, korzystaj z internetowych biur maklerskich. Są one znacznie tańsze niż tradycyjne POK-i. Kolejne właśnie obniżyło prowizję pobieraną od klientów za wykonywanie zleceń.

d4a37x0
d4a37x0

Klienci korzystający z usługi eMAKLER dostępnej w ofercie mBanku do tej pory płacili minimum 5 zł za kupno papierów wartościowych. Teraz prowizja za zlecenie poniżej 1 tys. zł wyniesie 3 zł. Obniżka ma zachęcić początkujących inwestorów do skorzystania z oferty biura.

_ Od stycznia do kwietnia mBank otworzył 9,2 tys. nowych rachunków maklerskich. Naszym celem jest utrzymanie 10 proc. przyrostu rachunków w kolejnych miesiącach _- mówi Maciej Witkowski, wicedyrektor Biura Sprzedaży mBanku. Według ostatniego badania przeprowadzonego przez Giełdę Papierów Wartościowych we wszystkich domach maklerskich otwartych jest 943 tys. rachunków inwestycyjnych, z czego 267 tys. to rachunki internetowe. To aż o 43 proc. więcej niż w 2006 r.

|

d4a37x0

W większości biur maklerskich otwarcie rachunku jest bezpłatne. Natomiast prowizja pobierana za każde zlecenie zależy od kwoty transakcji. W przypadku domów maklerskich działających w sieci wynosi średnio 0,39 proc. wartości kupowanych lub sprzedawanych akcji, gdy w POK-ach stacjonarnych ok. 1,5 proc. Ale w tradycyjnych biurach marża spada wraz ze wzrostem wartości zlecenia. Dlatego internetowe rachunki najbardziej opłacają się osobom, które nie grają na giełdzie na duże kwoty.

Silna promocja inwestycji w akcje za pośrednictwem coraz bardziej dostępnego internetu może być sposobem na ożywienie parkietu. Prym na tym rynku wiodą biura bankowe, które wprowadzają coraz atrakcyjniejszą ofertę. Dom Maklerski PKO BP w tej chwili promuje aplikację Supermakler. Wszyscy, którzy do 30 czerwca zdecydują się z niej skorzystać, zostaną w tym roku zwolnieni z opłat za prowadzenie internetowego rachunku. A to oznacza oszczędność nawet 50 zł rocznie. Klienci DM PKO BP będą także mogli obserwować w czasie rzeczywistym pięć najlepszych ofert w cenie trzech, czyli za 59 zł miesięcznie.

To ułatwienie jest bardzo ważne dla inwestorów, którzy grają bardzo aktywnie i dokonują operacji po kilka razy w ciągu sesji. Normalnie wyniki notowań spółek są dostępne w internecie przeważnie z blisko 15-minutowym opóźnieniem. Tymczasem w ciągu kwadransa kursy niektórych akcji znacząco się wahają. Posiadacze pakietu interesujące ich spółki mogą obserwować na żywo. Do tej pory kilka biur oferowało darmowe notowania w czasie rzeczywistym, ale tylko jednej spółki. Miało to zachęcić inwestorów do wykupienia większych pakietów.

Obecnie korzystanie z rachunków maklerskich przez internet oferuje ok. 20 biur. By zostać ich klientem, wystarczy ze stron ściągnąć umowę, wypełnić ją i dostarczyć do punktu obsługi klienta. Przed rozpoczęciem gry warto zainwestować w dobre oprogramowanie antywirusowe i zadbać o bezpieczeństwo transakcji. Samo inwestowanie jest proste. Przy wyborze biura zintegrowanego z rachunkiem bankowym nie trzeba nawet robić przelewów do domu maklerskiego. System pobierze pieniądze na pokrycie zlecenia bezpośrednio z konta osobistego inwestora.

Marta Sarnacka
POLSKA Gazeta Krakowska

d4a37x0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a37x0