Inwestorzy czekają na głos szefowej Fed, osłabienie PLN tylko chwilowe
Warszawa, 25.08.2016 (ISBnews/ CMC Markets) - Przed przemówieniem Janet Yellen w Jackson Hole na rynkach walutowych może się sporo wydarzyć. Dzisiaj czekamy na istotne odczyty danych ekonomicznych, a złoty "szaleje".
Większość analityków uważa, że do czasu jutrzejszego przemówienia Janet Yellen na rynkach walutowych niewiele się wydarzy. Jednocześnie mają oni wielkie nadzieje, że podczas przemówienia szefowej Rezerwy Federalnej USA (Fed) poznamy intencje, co do przyszłej polityki pieniężnej za oceanem. Warto przypomnieć, iż od prawie dwóch lat analitycy regularnie mylą się w przewidywaniu decyzji Fed. Po prostu poszczególne wypowiedzi różnych przedstawicieli tej instytucji wprowadzają w błąd. Impulsy inflacyjne są przy tym niewielkie, a gospodarka USA stabilna. Czy przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA Fed będzie chciała zmienić wysokość stóp procentowych?
Aktualnie szczególną uwagę warto zwrócić na notowania złotego, ponieważ na rynku dużo się dzieje, a notowania są w miejscach kluczowych dla długoterminowych tendencji. Kilka dni temu indeks złotego zakończył wzrosty, które trwały od 24 czerwca. Trend wzrostowy był tak silny, że kurs dotknął linii oporu, która od ponad roku ograniczała wzrosty PLN, czyli poziomu 71,9 na indeksie złotego. W ostatnich 12 miesiącach ta bariera już trzykrotnie powstrzymywała zwyżki kursu PLN. Gdyby została przebita, to możliwe byłoby bardzo zdecydowane wzmocnienie naszej waluty. Na razie jednak indeks złotego odbił się od niej i zaczął korektę w dół. Najbliższe tygodnie przyniosą wyjaśnienie tej sytuacji. Wykres wskazuje, że wspomniany poziom oporu jest na tyle istotny, że trudno sobie wyobrazić, by w tym miejscu spadła zmienność i że nie doczekamy się rozstrzygnięcia.
Po ostatnim osłabieniu PLN, oddaliliśmy się od wsparć na poszczególnych parach w tym na USD/PLN i EUR/PLN, czyli odpowiednio od poziomów 3,78 i 4,23. Najlepsi klienci CMC Markets przewidzieli, że rajd złotego zostanie powstrzymamy (i że będzie to miało odzwierciedlenie na GPW)
. Teraz utrzymują oni pozycje przeciwko PLN, w tym 82% pozycji długich na USD/PLN (na wzrost USD) i 55% na EUR/PLN (na wzrost EUR). Na CHF/PLN panuje niezdecydowanie i najskuteczniejsi inwestorzy walutowi na tej parze po połowie oczekują wzrostu i spadku. Natomiast na parze GBP/PLN wśród klientów CMC Markets, którzy zyskiwali przez ostatnie 3 miesiące, wszyscy mają pozycje długie (na wzrost GBP).
Jeśli chodzi o kalendarium inwestora na dziś, to o godz. 10:00 poznamy wartość niemieckiego indeksu nastrojów w biznesie IFO, dla którego prognoza to 108,5. O 14:30 opublikowane zostaną dane z USA o zamówieniach na dobra trwałe (oczekuje się wzrostu o 3,3%, z poprzedniego -4%) oraz o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych, których według prognoz ma być o 3 tys. więcej niż tydzień temu, czyli 265 tys.
Łukasz Wardyn, dyrektor - Europa Wschodnia, CMC Markets
(ISBnews/ CMC Markets)