Trwa ładowanie...
dhew8j9
03-11-2010 08:57

Inwestorzy powrócili ze świąt w dobrych nastrojach

Wtorkowe notowania giełdy warszawskiej rozpoczęły się od lekkich zwyżek. Kupujący byli wspierani serią bardzo dobrych informacji makro-ekonomicznych oraz branżowych.

dhew8j9
dhew8j9

W poniedziałek (kiedy na GPW nie handlowano) amerykański instytut ISM podał bardzo dobre dane - indeks PMI sektora wytwórczego w październiku wzrósł do 56,9 pkt, podczas gdy analitycy oczekiwali lekkiego spadku do 54,2 pkt Również w trakcie wtorkowej sesji na rynek docierały budujące dla inwestorów dane. Indeks PMI wytwórczy osiągnął poziom 54,6 pkt (oczekiwano: 54,1), z kolei PMI (indeks menedżerów logistyki) w polskim przemyśle pokazał 55,6 pkt, co jest najlepszym odczytem od 2004 roku. Dobre dane tylko zwiększyły siłę popytu i ostatecznie indeks WIG20 zamknął się na poziomie 2679,22 pkt, co oznacza 1,05 % wzrost w stosunku do zamknięcia z piątku, maksimum indeks osiągnął około 15:30, dokładnie 2690,43 pkt, co stanowi tylko 13 pkt różnicę od szczytów 15 października.

Bez wątpienia jednak na jutrzejszą sesje będą miały wpływ dwa wydarzenia ze Stanów. Pierwsze to ewentualna decyzja FED o wprowadzeniu drugiego etapu luzowania ilościowego podaży dolara, co w przypadku wielkości pakietu powyżej 500 mld dolarów (na co najmniej tyle są obecne szacunki) może zadziałać pozytywnie na giełdy, ponieważ zapewnia dodatkowa płynność bankom i rynkom. Oczywiście pojawiają się również głosy krytyków, którzy uważają, że taka polityka doprowadzi jedynie do wzrostów cen, a w konsekwencji do stagflacji. Drugim wydarzeniem to wybory do Senatu, Izby Reprezentantów oraz na stanowiska gubernatorów. Ostatnie sondaże mówią o pewnym zwycięstwie Partii Republikańskiej. Partia ta jest postrzegana jako tradycyjnie probiznesowa, jednak obecna wygrana tego stronnictwa może doprowadzić do konfliktu i klinczu w polityce amerykańskiej, gdyż urzędującym prezydentem jest demokrata.

We wtorek, pomimo zaledwie 0,7% plusów indeksu szerokiego rynku, inwestorzy kolejny raz ustanowili nowy lokalny szczyt. Dzięki znakomitemu startowi, w ciągu dnia inwestorom udało się zaliczyć maksimum na 46 695 pkt i chociaż zamknięcie wypadło niżej to w cenach zamknięcia również odnotować należy nowy szczyt. Na wykresie dziennym została wykreślona biała świeca umiejscowiona powyżej poprzedniej. Niewielka luka hossy, wygenerowana na otwarciu, będzie wspierać popyt w najbliższym czasie. Analizując obserwowane wskaźniki technicznie nie trudno ulec wrażeniu, że ich ostatnie wahania wykazują tendencję zgodną z rynkiem.

dhew8j9

Trudno zatem na ich podstawie jednoznacznie prognozować moment zwrotu na rynku. RSI podąża w kierunku oporu na 75 pkt i dopóki poziom ten nie zostanie osiągnięty jego wskazania traktować można jako neutralne. Warto nadmienić, że Composite Index pokonał poziom, z którego wynikała pierwsza negatywna dywergencja, a zatem wcześniejsze sygnały sprzedaży można uznać za nieobowiązujące. Powoli unosi się również ADX, który po wczorajszej sesji zanotował 22 pkt. Przed dzisiejszą sesja nadal przewagę posiadają byki, chociaż nieustanna fala wzrostowa od dwóch tygodni wzmagać będzie presję podaży.

BM Banku BPH

dhew8j9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhew8j9