Inwestorzy pozostają czujni

Wtorek przyniósł umocnienie waluty amerykańskiej. Światowe perspektywy gospodarcze ulegają pogorszeniu, co skłania inwestorów do wycofywania się z ryzykowanych inwestycji w akcje, wyżej oprocentowane waluty czy towary.

19.11.2008 | aktual.: 19.11.2008 10:12

Wciąż obserwujemy dużo zapotrzebowanie na dolara. Obawy przed dalszym narastaniem spowolnienia gospodarki sprawiają, że inwestorzy pozostają czujni. Oczywiście dobre informacje napływające na rynek wywołują chwilowy optymizm, jak też miało to miejsce w przypadku publikacji lepszych od prognoz wyników finansowych HP.

Przede wszystkim w dniu wczorajszym uwagę przykuwał złoty, który istotnie tracił na wartości, co miało w głównej mierze związek z utrzymującym się nienajlepszym sentymentem wśród inwestorów i nastrojami na rynkach akcji. Pomimo utrzymującej się wysokiej dynamiki płac w Polsce, coraz więcej członków RPP zaczyna mówić o możliwych obniżkach stóp procentowych na najbliższych posiedzeniach Rady, mając na uwadze osłabienie tempa wzrostu polskiej gospodarki. Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Banku Anglii (ze względu na zaskakująco dużą obniżkę stóp procentowych), a także dane z rynku nieruchomości w USA. Notatki BoE powinny być dość gołębie i skoncentrowane wokół walki z kryzysem i słuszności obecnej polityki monetarnej wobec sprawdzających się prognoz na temat słabnącej presji inflacyjnej. Spodziewana jest również kontynuacja spadku cen domów i utrzymanie niskiej dynamiki wydanych zezwoleń na budowy domów. Mniejszy wpływ będą miały dane o inflacji CPI z USA czy
protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, gdyż obecnie zmiany cen w małym stopniu determinują decyzje Fed odnośnie stóp procentowych.

EURPLN
Pomimo publikacji nieco lepszych niż oczekiwano danych z Polski na temat przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia, złoty istotnie tracił na wartości. Przede wszystkim nasza waluta pozostaje teraz pod wpływem nastrojów na rynkach, gdzie wciąż utrzymuje się duża nerwowość. Eurozłoty obronił wsparcie w okolicy 3,77 i z technicznego punktu widzenia obecnie powinny być kontynuowane wzrosty w okolice 3,90, gdzie znajduje się projekcja 127,2% zniesienia całości ostatniej fali korekcyjnej z poziomu 3,8460 w rejon 3,6480. Dopóki nie nastąpi istotna poprawa sentymentu wśród inwestorów, to presja na złotego powinna utrzymywać się.

EURUSD
Eurodolar zachowywał się wczoraj dość stabilnie, pozostając w wąskim zakresie wahań. Spadki na tej parze wyraźnie wyhamowały, jednak EURUSD w dalszym ciągu handlowany jest poniżej linii oporu wyznaczonej poprzez ostatnie minima lokalne przebiegającej w okolicy 1,2670. Dopiero przełamanie tego poziomu i wyjście powyżej poziomu 1,2700 zanegowałoby sekwencje coraz niższych szczytów, jaką obserwujemy na wykresie. Dopóki bronione są październikowe minima na indeksach, jest szansa na ruch korekcyjny. Istotne wsparcie wyznaczają okolice 1,2400.

GBPUSD

Lepszy sentyment do waluty amerykańskiej, jaki utrzymywał się w dniu wczorajszym, sprowadził kurs GBPUSD ponownie w okolice 1,4900, gdzie przebiega 50-okresowa średnia na wykresie godzinowym. GBPUSD obronił to dość istotne wsparcie, wobec czego w dalszy ciągu widzielibyśmy możliwość rozszerzenia się obecnego ruchu korekcyjnego w okolice 1,5150-1,52, gdzie przebiega linia trendu spadkowego na tej parze. Dziś publikacja notatek BoE może okazać się motorem do silniejszych ruchów. Najbliższe wsparcie stanowi poziom 1,4900.

USDJPY

Dolarjen zachowuje się w dalszym ciągu bardzo stabilnie, mimo utrzymującego się niepokoju wśród inwestorów. Pasmo wahań od dołu wyznaczone jest przez linie poprowadzoną po minimach lokalnych z końca października i początku listopada przebiegająca w okolicy 96,00. Od góry natomiast ograniczenia wyznacza poziom 98,30. Spekulacje na temat tego, iż rząd nie udzieli pomocy zmagającym się z problemami producentom samochodów nie przyczyniły się do istotnego umocnienia jena. W przypadku dalszych spadków indeksów akcji należałoby spodziewać się przełamanie najbliższego wsparcia i dalszych spadków na USDJPY.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)