Inwestycje OFE na rynku akcji
Po dwóch miesiącach spadku, w maju na warszawski rynek akcji ponownie wróciły wzrosty.
maj 2005
Po dwóch miesiącach spadku, w maju na warszawski rynek akcji ponownie wróciły wzrosty.
Najlepiej wypadły inwestycje w tzw. szeroki rynek - indeks WIG zyskał +3,6%, wobec +3,1% zwyżki indeksu największych i najbardziej płynnych spółek oraz niespełna trzyprocentowego wzrostu wartości indeksu giełdowych średniaków. Miedzy innymi dzięki temu w maju mogliśmy obserwować ponowny wzrost wartości papierów udziałowych w portfelach funduszy emerytalnych. W przypadku akcji notowanych na warszawskiej giełdzie wzrost ów wyniósł +4,3% dzięki czemu ich wartość ponownie przekroczyła barierę 20 mld PLN. Wyższą dynamikę mogliśmy obserwować w przypadku akcji notowanych na zagranicznych rynkach - ich wartość wzrosła o +14,3% co pozwoliło przekroczyć granicę 540 mln PLN. Zwyżka w tej ostatniej kategorii sugeruje, że zarządzający dokupili akcje do swoich portfeli. Wskazują na to zwrotu jakie notowały zagraniczne rynki (od +2,7% w przypadku DJIA do +6,6% DAX) oraz relacje głównych walut wobec złotego.
Łączna wartość krajowych i zagranicznych inwestycji na rynku akcji wyniosła zatem 20,8 mld PLN i było to zaledwie o 6% mniej od dotychczasowego rekordu z lutego bieżącego roku. Obserwowane na krajowym rynku zwyżki cen doprowadziły również do wzrostu kapitalizacji polskiej giełdy, który pozwolił przekroczyć dotychczasowe marcowe maksimum. Dzięki temu, że stan posiadania funduszy emerytalnych rósł szybciej niż kapitalizacja spółek notowanych w Warszawie, mogliśmy obserwować wzrost udziału OFE w wartości rynkowej notowanych spółek do poziomu 6,6%.
Wzrost wartości akcji w portfelach zbiegł się tym razem ze wzrostem ich znaczenia w aktywach funduszy. Po dwóch miesiącach wyraźnych spadków w maju udział tej kategorii lokat w łącznych aktywach wszystkich funduszy wzrósł nieznacznie do poziomu 29,75%. Wzrost zanotowaliśmy również w przypadku średniej arytmetycznej udziałów akcji w portfelach wszystkich funduszy. Stało się tak mimo tego, aż w 7 przypadkach byliśmy świadkami ograniczenia zaangażowania w akcje.
Na największą redukcję zdecydowali się zarządzający funduszami Pocztylion (-1,8 pkt. procentowego) oraz Credit Suisse L&P (-1,7 pkt. procentowego). Z kolei największy wzrost udziału akcji odnotowaliśmy w przypadku OFE Skarbiec, w którym zaangażowanie w papiery udziałowe zwiększyło się o +3,6 pkt. procentowego. Na miano największego optymisty, co do przyszłej koniunktury na warszawskiej giełdzie, po raz kolejny zasłużył zarządzający z OFE Pekao Pioneer zwiększając swoje zaangażowanie powyżej poziomu 33,5%.
Wzrost wartości akcji w portfelach funduszy emerytalnych porównany z dynamiką zwyżki indeksów giełdowych sugeruje powrót zarządzających OFE do zakupów na warszawskiej giełdzie. Według naszych szacunków saldo akcji dokupionych i wyprzedanych z portfeli było po dwóch miesiącach przerwy ponownie dodatnie i wyniosło nieco ponad +360 mln PLN. Największ przewagę popytu mogliśmy tym razem obserwować ze strony zarządzających funduszami ING NNP oraz AIG. Według naszych szacunków wbrew ogólnemu trendowi postąpiło podobnie jak w przypadku zmiany udziału akcji aż 7 zarządzających, ale łączna wartość podaży z ich strony nie przekroczyła 170 mln PLN.
Maj przyniósł sześć komunikatów, w których fundusze emerytalne informowały o zmianie stanu posiadania akcji poszczególnych spółek. W dwóch przypadkach mieliśmy do czynienia z wyprzedażą papierów i oba dotyczyły całkowitego wyjścia z inwestycji. Cztery pozostałe sugerowały wzrost zaangażowania wobec ostatniego dostępnego stanu. Tomasz Publicewicz
Analizy Online Sp. z o.o.
Pełna wersja raportu dostępna w formacie src="http://i.wp.pl/a/i/emerytury/pdf.gif"/>