Trwa ładowanie...

Inwestycje w Warszawie odłożone do końca kryzysu

Po wielogodzinnej debacie stołeczni radni wprowadzili zmiany do tegorocznego budżetu miasta. Dochody Warszawy z tytułu podatków będą niższe od planowanych w ubiegłym roku o 842 mln zł i wyniosą 9,5 mld zł, a realizacja niektórych inwestycji będzie musiała poczekać na lepsze czasy - poinformował skarbnik miasta Mirosław Czekaj.
Share
Inwestycje w Warszawie odłożone do końca kryzysu
Źródło: Jupiterimages
dvekx8i

Po wielogodzinnej debacie stołeczni radni wprowadzili zmiany do tegorocznego budżetu miasta. - Dochody Warszawy z tytułu podatków będą niższe od planowanych w ubiegłym roku o 842 mln zł i wyniosą 9,5 mld zł, a realizacja niektórych inwestycji będzie musiała poczekać na lepsze czasy - poinformował skarbnik miasta Mirosław Czekaj.

Największe cięcia dotkną inwestycje drogowe. W późniejszym niż planowano terminie realizowane będą m.in. budowa ulic Wołoskiej, Górczewskiej, Tysiąclecia, św. Wincentego i modernizacja ul. Łodygowej. W najbliższym czasie nie powstanie też obwodnica śródmiejska i most Krasińskiego. Odłożona zostanie w czasie modernizacja basenów przy ul. Inflanckiej.

Kontynuowane mają być za to prace związane z przebudową ul. 17 stycznia, budową wiaduktów nad ul. Andersa, poszerzeniem Al. Wilanowskiej, budową Al. Rzeczypospolitej, modernizacją ulic Francuskiej i Paryskiej, przebudową układu drogowego przy stacji metra Słodowiec i ul. Modlińskiej, budową przejść podziemnych przy Dworcu Gdańskim, linii tramwajowej na Tarchomin i strategicznych parkingów.

dvekx8i

Radni zdecydowali przeznaczyć 3,6 mln zł na organizację zabawy sylwestrowej.

W projekcie korekty budżetu na 2009 r. znalazły się także nowe pozycje, m.in. modernizacja pętli autobusowej przy Dworcu Wschodnim, budowa Centrum Samotnych Matek z Dziećmi przy ul. Skierkowskiej, przebudowa Wybrzeża Szczecińskiego na odcinku między Mostem Poniatowskiego a wiaduktem kolejowym. Na 27 skrzyżowaniach zmodernizowana ma zostać sygnalizacja świetlna.

Według najnowszych założeń, poziom nakładów inwestycyjnych w latach 2009-2013 będzie niższy od pierwotnie planowanych o ponad 2,8 mld zł. Wieloletni Plan Inwestycyjny zmniejszy się w tym roku o 575,2 mln zł i o podobne kwoty w latach kolejnych. W sumie w latach 2009-2013 wydatki na realizację inwestycji uwzględnionych w tym planie zmniejszą się z 15,3 mld zł do 12,4 mld zł, jednak program inwestycyjny miasta na najbliższe lata wciąż jest wyższy od środków przeznaczanych na inwestycje w latach ubiegłych. W 2009 r. Warszawa przeznaczy na nie ponad 2,4 mld zł; w latach 2010-2011 ma to być 2,7 mld zł każdego roku.

Zweryfikowane zostały także plany inwestycyjne dzielnic - w sumie ich wydatki będą w tym roku niższe o blisko 170 mln zł; część oszczędności pochodzi z taniej rozstrzygniętych przetargów. Z planów do realizacji na najbliższe lata usunięto m.in. modernizację Parku Kazimierzowskiego, Parku Traugutta i Ogrodu Krasińskich, zagospodarowanie Fortu Traugutta, budowę drugiej jezdni ul. Płaskowickiej, rewitalizację i modernizację ulic w otoczeniu Cytadeli, a z powodu nieuzyskania środków unijnych rewitalizację pl. Starynkiewicza.

dvekx8i

Planowane dochody miasta zrealizowano w pierwszej połowie br. w 49,2 proc. (4,97 mld zł), a wydatki w 37,2 proc. (4,69 mld zł). Według nowych szacunków, dochody miasta z tytułu udziału w podatku od osób fizycznych będą w tym roku niższe niż planowano o 556 mln zł, z podatku CIT o 70 mln zł, a z podatku od czynności cywilnoprawnych o 216 mln zł. Planowane wpływy z podatków mają być niższe także w kolejnych latach - w 2010 r. o ponad 1,1 mld zł, w 2011 r. o 0,97 mld zł, w 2012 r. o 1,1 mld zł i o 1 mld zł w roku 2013.

dvekx8i

Podziel się opinią

Share
dvekx8i
dvekx8i