Inwestycje za miliard złotych
Co najmniej nowych 25 inwestycji, miliard złotych nakładów i 1,2 tysiąca nowych miejsc pracy - to plany Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na przyszły rok.
Tylko w pierwszym kwartale strefa ma wydać 5 zezwoleń, w tym dla inwestycji z branży motoryzacyjnej i spożywczej.
- W przyszłym roku w wałbrzyskiej strefie jednym z priorytetów będzie zagospodarowanie Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, gdzie Volkswagen już rozpoczął budowę fabryki samochodów dostawczych - powiedziała Rzeczpospolitej prezes strefy, Barbara Kaśnikowska. Jest tam już pełna infrastruktura: od dróg i parkingów poprzez system zabezpieczeń pożarowych, po ośrodek szkolenia zawodowego, przygotowujący kadry dla przemysłu motoryzacyjnego.
Na kolejnych inwestorów we wrzesińskiej strefie czeka jeszcze ponad 100 hektarów. - By usprawnić ich obsługę jeszcze w pierwszym kwartale przyszłego roku otworzymy zamiejscowe biuro WSSE we Wrześni. Będzie ono obsługiwać inwestorów z całej Wielkopolski - dodaje Kaśnikowska.
Wszystko wskazuje, że przyszły rok będzie kolejnym etapem rozwoju WSSE. Już teraz jest ona jednym z najważniejszych obszarów inwestycyjnych w kraju. Od początku 2014 roku wałbrzyska strefa wydała 65 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. To rekordowa liczba w historii istnienia WSSE. Dla porównania, w najlepszym do tej pory 2008 roku wydano 37 zezwoleń.
W zamian za przyznaną w tegorocznych zezwoleniach pomoc publiczną, przedsiębiorcy zadeklarowali utworzenie 5 tysięcy miejsc pracy i zainwestowanie blisko 5,2 mld złotych. Dotychczasowe inwestycje w strefie warte były 17,9 miliarda złotych. Na koniec trzeciego kwartału w strefowych firmach zatrudnionych było ponad 39 tysięcy osób.
- W wałbrzyskiej strefie drzemie ogromny potencjał. Te 5 tysięcy miejsc pracy na obszarach objętych strefą daje w efekcie niemal 50 tysięcy wokół nich, ponieważ zatrudnienie znajdują zarówno poddostawcy, jak i kooperanci - mówi wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn - Klik. Jej zdaniem, WSSE stała się kołem zamachowym regionalnej gospodarki.
Zwykle inwestorzy ubiegając się o zezwolenie na działalność w specjalnej strefie składają ostrożnie deklaracje w sprawie liczby nowych miejsc pracy. To charakterystyczne zjawisko, od czasu kryzysu typowe dla wszystkich stref: firmy zabezpieczają się w ten sposób na wypadek ewentualnej konieczności zmniejszenia produkcji i w konsekwencji zatrudnienia, by nie tracić przez to pomocy publicznej. W efekcie po zrealizowaniu inwestycji powstaje realnie więcej miejsc pracy. Widać to m.in. w wałbrzyskiej strefie: deklarowane i wpisane do zezwoleń na działalność było 25 tysięcy miejsc pracy, w rzeczywistości jest ich 39 tysięcy.
Spośród wszystkich 173 firm, które mają zezwolenia na działalność w WSSE, dla kilku rok 2014 oznaczał zakończenie inwestycji i rozpoczęcie produkcji. Są to: Bama, Polaris, dBP Eko, Pasta Food, Ronal, Mando.
Wałbrzyska strefa w 2014 roku powiększyła się. Pod koniec kwietnia doszło ponad 330 hektarów we Wrześni oraz Nowej Rudzie, a w maju 150 hektarów w 12 miejscowościach. Powstały także trzy całkiem nowe lokalizacje: w Kobierzycach (dolnośląskie), Otmuchowie i Grodkowie (opolskie). W sumie WSSE ma dziś 2649,3 hektarów gruntów inwestycyjnych, z czego 1060 hektarów jest wciąż do dyspozycji przedsiębiorców.