Trwa ładowanie...
irak

Irak porozumiał się z Turcją ws. rurociągu naftowego

Irak uzgodnił z Turcją odnowienie umowy w sprawie eksploatacji rurociągu z pól naftowych w rejonie Kirkuku na północy kraju do tureckiego portu Ceyhan nad Morzem Śródziemnym - oświadczył w środę iracki wiceminister do spraw ropy Ahmed al-Szamma.

Share
Irak porozumiał się z Turcją ws. rurociągu naftowego
Źródło: Jupiterimages
d13rhfa

- Irak zaaprobował odnowienie porozumienia Kirkuk-Ceyhan po uzgodnieniu kilku zmian i uzupełnień. Iracka delegacja z wiceministrem do spraw ropy na czele przebywa obecnie w Turcji w celu sfinalizowania umowy - powiedział Reuterowi al-Szamma. Według niego, obie strony porozumiały się co do nowych stawek przesyłowych i modernizacji rurociągu.

Jak poinformował zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel tureckiego ministerstwa energetyki, oczekuje się, że szef tego resortu Taner Yildiz podpisze umowę w Bagdadzie 22 marca.

Obecne porozumienie w sprawie liczącego 970 kilometrów długości rurociągu, którym przechodzi około jednej czwartej irackiego eksportu ropy, wygasa w tym miesiącu. Uruchomiony w 1977 roku rurociąg ma maksymalną przepustowość 1,6 mln baryłek dziennie, ale zwykle wykorzystuje się z tego tylko około 500 tys.

d13rhfa

Podziel się opinią

Share
d13rhfa
d13rhfa