Trwa ładowanie...

Jak długo potrwa radość kredytobiorców walutowych?

Złoty najmocniejszy względem franka od maja zeszłego roku. Jak długo potrwa ta sytuacja? Rząd zapowiada zmiany w 3 filarze i opodatkowaniu Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). W Grecji odkryto kolejne źródło oszustw fiskalnych. W USA oprócz ważnych danych poznamy wieczorem raport o stanie gospodarki. Analitycy z uwagą będą go śledzić, biorąc pod uwagę ostatnie dane z rynku pracy.

Jak długo potrwa radość kredytobiorców walutowych?Źródło: internetowykantor.pl
d1d6kxr
d1d6kxr

Wczoraj na fali optymizmu inwestorów wobec spodziewanego nieredukowania programu luzowania ilościowego w USA, złoty dalej się umacniał względem głównych walut. Najważniejszym efektem tego ruchu było ustanowienie najniższych poziomów od ponad pół roku na parze z frankiem szwajcarskim. Nie wiadomo, jak długo utrzyma się ta korzystna tendencja dla kredytobiorców walutowych, ale widać już pierwsze sygnały ostrzegawcze. Wczoraj rozpoczęło się realizowanie zysków na polskich obligacjach, co może świadczyć o tym, że inwestorzy powoli przestają dopływać na nasz rynek i zaczynają już realizować zyski. Dodatkowym czynnikiem ryzyka są słabsze dane z rynku kredytowego z Chin, które to dane mogą spowodować sporo niepewności na rynkach.

Dzisiaj poznamy ważne dane z Polski. O godzinie 14:00 opublikowany zostanie wskaźnik inflacji. Analitycy spodziewają się wzrostu z 0,6% w zeszłym roku do 0,7%. Powodem tych oczekiwań są m. in. wzrosty cen paliw. Dlaczego inflacja ma być taka ważna? Złoty ostatnimi dniami istotnie się umocnił i wielu inwestorów czeka zapewne na dobry pretekst do realizacji zysków. Gdyby inflacja utrzymała się na niezmienionym poziomie, a tym bardziej spadła, możemy mieć dzisiaj do czynienia nawet z kilkugroszowym osłabieniem się złotego względem głównych walut.

Rząd zapowiedział zmiany w 3 filarze. Osoby chcące inwestować w IKZE (Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego) w dalszym ciągu będą mogły odliczyć wpłatę od podstawy opodatkowania, a przy wypłacie zapłacą nie podatek dochodowy a zryczałtowaną 10% stawkę. Zmiana ta oczywiście najmocniej wspomoże osoby znajdujące się w drugim, 32% progu. Na rynku pojawiają się głosy, że to i tak za dużo i wypłata nie powinna być opodatkowana, jednakże nie należy oczekiwać, by branża nie starała się uzyskać dla siebie dodatkowych preferencji.

W Grecji od dawna trwa szukanie przyczyn dziury w kasie skarbu państwa. Obecnie media obiegła wiadomość z Ministerstwa Finansów, gdzie szef Wydziału do spraw Przestępczości Finansowej i Gospodarczej ujawnił skalę wypływu zagranicę nieopodatkowanych środków swoich obywateli. Jest to jego zdaniem imponująca kwota 22 mld euro. Nawet odzyskanie podatku z tej kwoty nie spowoduje zasypania tamtejszego deficytu, jednak po raz kolejny pokazuje, z jakiej skali problemami zmaga się ten kraj.

d1d6kxr

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

11:00 - Unia Europejska - bilans handlu zagranicznego, 14:00 - Polska - inflacja konsumencka, 14:30 - USA - bazowa inflacja oraz indeks produkcyjny Empire State, 20:00 - USA - raport FED o stanie gospodarki czyli tzw. Beżowa Księga.

EUR/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 15.10.2013 do 15.01.2014

Kwotowania EUR/PLN poruszają się w łagodnym trendzie spadkowym. W piątek kurs niespodziewanie zaczął gwałtownie osłabiać się i od góry kanału spadł o 3 grosze, zatrzymując się poniżej połowy formacji. Gdyby ruch ten był kontynuowany, to kolejnym wsparciem są okolice 4,1300, gdzie swoje minima miał poprzedni ruch. W przypadku ruchu w górę kolejnym oporem jest wspomniane testowane wczoraj górne ograniczenie formacji na poziomie 4,1750.

CHF/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 15.10.2013 do 15.01.2014

d1d6kxr

Kurs CHF/PLN od połowy października poruszał się w trendzie wzrostowym. Tuż przed świętami w wyniku gwałtownych osłabień franka doszło do wybicia dołem z formacji. Następnie poruszał się dwa tygodnie w trendzie bocznym, po czym znowu się osłabia w gwałtownych ruchach, osiągając najniższe poziomy od maja zeszłego roku. Najbliższym oporem dla dalszych wzrostów jest linia łącząca maksima lokalne grudnia i stycznia, czyli poziom 3,3800. Dla ruchu w dół brakuje kolejnych istotnych technicznych wsparć na przestrzeni kilku groszy, co z pewnością cieszy kredytobiorców frankowych.

USD/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 15.10.2013 do 15.01.2014

d1d6kxr

Kurs USD/PLN przebił ważne minima na poziomie 3,0200, ustanawiając najniższe poziomy od ponad dwóch lat. Oglądaliśmy kilka prób testowania psychologicznej bariery 3,0000, będącej silnym wsparciem dla kursu przed kontynuacją dalszych spadków na tej parze walutowej, po czym kurs gwałtownie zawrócił ku górze. W ruchu tym ważnym oporem są testowane wczoraj poprzednie ważne minima na 3,0800. W piątek kurs podobnie jak na pozostałych walutach gwałtownie spadł i wsparciem są obecnie wspomniane okolice 3,0200.

GBP/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 15.10.2013 do 15.01.2014

Kurs GBP/PLN ponownie odbił się od wzrostowej linii łączącej minima lokalne ostatnich miesięcy. Dla dalszych wzrostów najbliższym oporem jest 5,0700, czyli maksimum ostatniego ruchu. Dla spadków następnym wsparciem jest poziom 4,9700, czyli wspomniana linia łącząca minima ostatnich miesięcy.

d1d6kxr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d6kxr