Trwa ładowanie...
d2adg92
sklep
10-04-2009 12:25

Jak Eurocash ma pomóc spłacić długi Społem

W tle umowy, jaką Krajowa Agencja Handlowa Społem zawarła z Eurocashem jest problem zadłużenia KAH, które właśnie dzięki tej umowie ma zostać spłacone.

d2adg92
d2adg92

Jednym z głównych problemów Krajowej Agencji Handlowej Społem, który paraliżował jej działania i doprowadził w końcu do bankructwa, był brak gotówki i pomysłu na jak zapewnić sobie stałe źródła dochodów. Spółdzielnie zrzeszone w KAH nie paliły się do dobrowolnego opodatkowania na rzecz agencji.

KAH po ogłoszeniu bankructwa i dogadaniu się z wierzycielami znalazł wreszcie sposób na zdobycie pieniędzy na finansowanie swojej działalności. Agencja będzie dostawać pieniądze od Eurocashu za oddane sklepy oraz procent od obrotów hurtowni Eurocashu ze spółdzielniami społem.

Według zasad ustalonych w umowie z października 2008 r. pomiędzy Eurocashem a KAH za każdy sklep Społem, który przejdzie do franczyzowej sieci Delikatesy Centrum, zarządzanej przez Eurocash, KAH otrzyma 60 tys. zł. Do kasy KAH wpływać też będzie każdego miesiąca 0,5 proc. obrotów realizowanych przez hurtownie Eurocash ze sklepami Społem oraz 1 proc. marży doliczanej do cen detalicznych w tych sklepach.

KAH zobowiązało się, że sklepy Społem zrzeszone w tej organizacji będą kupować produkty od Eurocash. Co prawda Eurocash stawia warunki wypłacania 0,5 proc. prowizji, ale nie są one trudne do spełnienia. KAH dostanie pieniądze, gdy miesięczny obrót Eurocashu z danym sklepem Społem przekroczy 30 tys. zł. Sklepy Społem należą do najbardziej efektywnych palcówek w Polsce, mają jedne z najwyższych obrotów w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni handlowej. Wysokie obroty generują też Delikatesy Centrum, wynoszą one nawet 26 tys. zl rocznie na metr kwadratowy powierzchni.

d2adg92

W planach KAH jest pomoc w przekazaniu sieci Delikatesy Centrum około 200 sklepów do 2012 r., co da przychód w wysokości 12 mln zł, czyli średnio po 3 mln zł rocznie. Jakie będą przychody od obrotów realizowanych pomiędzy Eurocashem a Społem, trudno oszacować. Będą one zależeć od wielkości sprzedaży hurtowni Eurocashu dla sklepów Społem. Ale jedno jest pewne, KAH będzie miał gotówkę, jaką nigdy wcześniej nie dysponował. To daje nadzeję na wywiązanie się układy zawartego z wierzycielami. Po redukcji zadłużenia KAH nadal jest winien Coca-Coli, Animeksowi, Hortesowi, Graalowi, Hoopowi, firmom Cash Flow, MM Logistik i ING Bankowi Śląskiemu ponad 25 mln zł.

Powodzenie przy wprowadzaniu w życie umowy pomiędzy KAH a Eurocashem zależy od jej akceptacji przez poszczególne spółdzielnie, do których należą sklepy Społem. Swoją aprobatę dla projektu wyraziło już ponoć ponad 70 spółdzielni posiadających łącznie prawie 1000 sklepów. W 2009 r. z dostaw od Eurocashu może skorzystać około 550 sklepów, a w 2012 r. nawet 1100 sklepów. Do rozproszonej sieci Społem należy łącznie około 4 tys. placówek generujących 7 mld zł rocznych obrotów.

d2adg92
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2adg92