Trzy sposoby na ochłodzenie mieszkania. Nie trzeba mieć klimatyzacji
Przez Polskę przechodzi fala upałów, co dla wielu osób jest bardzo uciążliwe. Nie zawsze można zamontować w domu lub mieszkaniu klimatyzację. Istnieje jednak kilka prostych sposobów, które mogą poprawić komfort przebywania w pomieszczeniach podczas upalnych dni.
15.07.2024 | aktual.: 15.07.2024 12:04
Według najnowszych prognoz, w Polsce w najbliższych dniach nadal będą utrzymywać się ekstremalne upały. Przewidywana temperatura maksymalna we wtorek i środę wyniesie od 28 do 31 stopni Celsjusza, a w środę od 31 do 35 stopni. W nocy termometry mają pokazać minimalnie od 17 do 23 stopni Celsjusza – informuje pogoda.wp.pl. W całym kraju mogą pojawić się również burze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wysokie temperatury potrafią znacząco utrudniać komfortowe przebywanie w pomieszczeniach. Oto trzy proste sposoby na szybkie ochłodzenie mieszkania w upalne dni.
Pierwszym sposobem na ochłodzenie mieszkania jest otworzenie okien po obu stronach, aby stworzyć przeciąg, który przepływa przez pomieszczenia. Jak podaje twoezdrowie.rmf24.pl, najlepiej robić to wcześnie rano lub późnym wieczorem, gdy na zewnątrz jest chłodniej. Można także użyć wentylatora, umieszczając go przy oknie, aby wydmuchiwał ciepłe powietrze z mieszkania. Dodatkowo warto postawić drugi wentylator w przeciwnym oknie, skierowany do wnętrza, aby wciągał chłodniejsze powietrze z zewnątrz.
Innym prostym sposobem na ochłodzenie mieszkania jest zasłonięcie okien, aby zatrzymać ciepło słoneczne. W ciągu dnia warto zasłonić okna, zwłaszcza te skierowane na południe i zachód. Można również użyć folii refleksyjnych, które nakleja się na okna, aby odbijały promienie słoneczne i zmniejszały nagrzewanie się pomieszczeń.
Dobrym pomysłem jest również ochłodzenie powietrza za pomocą wilgotnych ręczników. Można je zawiesić przy otwartych oknach lub przed wentylatorem. Parująca woda pochłania ciepło z powietrza, co obniża temperaturę w pomieszczeniu. Alternatywnie, można postawić miskę z lodem lub butelkę z zamrożoną wodą przed wentylatorem, który dmuchając powietrzem przez lód, będzie tworzyć chłodny powiew - czytamy w serwisie.
Czy gorąca herbata gasi pragnienie w upały?
W upalne dni często sięgamy po zimne napoje, by ugasić pragnienie. Czy jednak gorąca herbata może być równie skuteczna? Jak pisaliśmy w WP Finanse, nie zawsze woda jest najskuteczniejszym środkiem na gaszenie pragnienia w upalne dni. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie St. Andrews, istnieją napoje, które radzą sobie znacznie lepiej. Do najbardziej efektywnych należą między innymi chude mleko, płyny glukozowo-elektrolitowe oraz herbata.
Latem z chęcią sięgamy po zimne napoje – im wyższa temperatura, tym więcej kostek lodu w szklance z gazowanym, orzeźwiającym napojem. Tymczasem pojawiają się informacje o tym, że nie są one dobrym wyborem w gorące dni. Jak podaje abczdrowie.pl, w krajach arabskich, gdzie temperatury są bardzo wysokie, gorąca, osłodzona herbata z dodatkiem mięty jest codziennością. Czemu to służy? Receptory na języku, otrzymując sygnał o gorącym napoju, uruchamiają proces schładzania skóry poprzez pocenie.