Obowiązki pracodawcy w czasie upałów. Może zapłacić 30 tys. zł kary

Upały powodują, że wykonywanie pracy staje się problematyczne. W związku z tym w takiej sytuacji Kodeks pracy nakłada na pracodawcę dodatkowe obowiązki. Za niewypełnienie jednego z nich może zapłacić nawet do 30 tys. zł kary.

Dodatkowe obowiązki pracodawcy w czasie upałów
Dodatkowe obowiązki pracodawcy w czasie upałów
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Alliance
oprac. MAGL

28.06.2024 06:34

Od kilku dni w Polsce panują bardzo wysokie temperatury. Na piątek 28 czerwca 2024 r. IMGW wydał alerty ostrzegające przed upałami w całym kraju. Pracownicy powinni wiedzieć, że w takiej sytuacji mogą wymagać więcej od swoich przełożonych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Krótszy czas pracy i dodatkowe przerwy w czasie upałów

W sytuacji, gdy warunki atmosferyczne pogarszają warunki pracy, pracodawca powinien podjąć działania, aby je poprawić. Kodeks pracy wskazuje, że jednym z takich działań może być np. skrócenie czasu pracy. Poza tym przepisy dopuszczają wprowadzenie dodatkowych przerw.

Co ważne, zależy to jednak wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. Wcześniejsze wyjście z pracy nie może powodować obniżenia wynagrodzenia pracownika.

Co więcej, pracownicy mogą wymagać, aby w trakcie upałów szefostwo zapewniło klimatyzowane pomieszczenia do odpoczynku lub zapewniło klimatyzację w pomieszczeniach pracy. Problem polega jednak na tym, że co do zasady przepisy nie określają maksymalnej temperatury powietrza, w jakiej praca może być wykonywana w pomieszczeniach.

Obowiązek zapewnienia napojów. Pracodawca może dostać karę

Jeśli temperatura w pomieszczeniach zamkniętych przekracza 28 stopni Celsjusza, to pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom napoje. W takiej sytuacji nie ma znaczenia, czy stanowisko pracy jest wyposażone w klimatyzację czy nie.

Natomiast w sytuacji, gdy pracodawca zadbał o klimatyzację, a temperatura w pomieszczeniach nie jest wyższa niż 28 st. C., to nie musi zapewniać pracownikom napojów.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób pracujących na otwartej przestrzeni. Pracodawca ma obowiązek zapewnienia napojów, gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza. Niezależnie od tego, czy praca jest wykonywana w pomieszczeniu, czy na otwartej przestrzeni, napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej.

Jeśli pracodawca nie przestrzega tego przepisu, to popełnia wykroczenie. Grozi mu za to kara grzywny od 1 do 30 tys. zł.

W kontekście trwających upałów IMGW dodatkowo ostrzega, że pogoda zrobi się również niebezpieczna. W całym kraju mogą pojawić się bowiem burze.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)