Jak płacić mniej za prąd

Ceny prądu elektrycznego stale rosną i są coraz większym obciążeniem dla domowych budżetów. Ale każdy może płacić mniejsze rachunki. Nawet o 30 procent! Trzeba tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Jak płacić mniej za prąd
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

24.11.2011 | aktual.: 10.09.2012 23:06

Bardzo ważne jest, by już w sklepie podjąć właściwą decyzje co do rodzaju i wyposażenia kupowanego sprzętu. Tu najważniejsza jest tzw. klasa energetyczna. Pamiętajmy, że lodówkę czy pralkę kupujemy raz na kilka lat i warto zapłacić nieco więcej za taką w klasie energetycznej od A do A++ .

Nie każdy też wie, że wszystkie ładowarki do komórek, laptopów, akumulatorków, kamer czy aparatów zużywają prąd nawet po zakończeniu ładowania. Trzeba więc pamiętać, by wtyczkę wyciągnąć z kontaktu.

Cichymi pożeraczami prądu są też czerwone diody np. w telewizorach ustawionych w trybie gotowości. Wyłączajmy odbiorniki wyłącznikiem a nie tylko pilotem. Jak zaoszczędzić więcej, czytaj niżej.

*Lodówka *Kupując lodówkę zwróć uwagę by była w klasie energetycznej od A do A , różnica w zużyciu energii może być nawet trzykrotna. Warto tez by lodówka miała system automatycznego usuwania szronu, to kolejne 20 % oszczędności i kontroli otwartych drzwi. Chłodziarki nigdy nie ustawiaj koło kaloryferów, nie ustawiaj też zbyt niskiej temperatury chłodzenia. Produkty rozmrażaj w chłodziarce, bo pochłaniają wtedy ciepło. Regularnie odmrażaj chłodziarkę.

*Pralka *Dobrze by miała funkcje automatycznego ważenia wsadu i funkcje krótkich programów. Uruchamiaj pralkę tylko wtedy gdy zbierze się pełny wsad, korzystaj z programów ekonomicznych, bo w wielu przypadkach pranie wstępne nie jest konieczne. Jeśli masz w domu tańsza taryfę nocną, nastawiaj pralkę nocą

Kuchenka elektryczna
Wybierając kuchenkę w sklepie pamiętaj, że najmniej prądu pożera indukcyjna, potem ceramiczna a na końcu żeliwna. Posiłki gotuj w małej ilości wody, nie otwieraj drzwiczek piekarnika bez potrzeby. Dopasuj garnek do średnicy elementu grzejnego, powinien być większy o ok. 2cm od niego.

Żarówki
Korzystaj ze świetlówek energooszczędnych, zużywają 5 razy mniej energii od tradycyjnych żarówek. Ale pamiętaj nie gasić takiej żarówki jeśli opuszczasz pomieszczenie na krócej niż 6 minut. Maluj pomieszczenia na jasny kolor, bo do ich oświetlenia potrzeba żarówek o mniejszej mocy.

*Czajnik *Kupując czajnik warto wybrać taki z płytą grzewczą zamiast tradycyjnej grzałki spiralnej. Można wtedy gotować mniejszą ilość wody np. dla jednej osoby i nie marnować prądu. Regularnie odkamieniaj czajnik, bo wtedy woda szybciej się w nim gotuje.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)