Ignacy Domeyko (1802-1889)
Podstawy górnictwa w Chile
Na emigracji Polaków, oprócz Brazylii, Peru i Ekwadoru, skorzystał jeszcze jeden kraj Ameryki Południowej - Chile. Obecnie jest to jedno z najwyżej rozwiniętych państw na kontynencie, a swoje bogactwo zawdzięcza głównie wydobyciu surowców naturalnych, w tym miedzi (1. miejsce na świecie) i srebra (5. miejsce na świecie). Jednym z pierwszych badaczy opisujących złoża miedzi w Chile był Ignacy Domeyko.
Życiorys Domeyki to wręcz sztandarowy przykład dziewiętnastowiecznego emigranta. Należał do Filomatów i przyjaźnił się z Mickiewiczem. Udało mu się uniknąć zesłania, więc doczekał w kraju wybuchu powstania listopadowego, w którym wziął udział, poznał m.in. Emilię Plater. Po klęsce powstania znalazł się w Niemczech, a następnie we Francji, gdzie skończył studia górnicze.
Domeyko wyjechał do Peru objąć stanowisko wykładowcy chemii i badać geologię kraju. Opisywał złoża miedzi, badał próbki minerałów i szkolił następców. Ponadto pisał podręczniki i zreformował chilijski uniwersytet. W uznaniu zasług rząd Chile przyznał mu obywatelstwo. Na cześć Domeyki nazwano również planetoidę i minerał domeykit.