Tomasz Zan, Jan Czerski, Aleksander Piotr Czekanowski, Karol Bohdanowicz i inni
Odkrywcy syberyjskich skarbów
Nie wszyscy geolodzy mieli tyle szczęścia co Domeyko i wyjeżdżali na atrakcyjne zagraniczne posady. Wielu karierę poszukiwacza złóż surowców mineralnych zaczęło od zesłania na Syberię. Taki los spotkał m.in. innego członka Filomatów - Tomasza Zana oraz powstańców styczniowych Jana Czerskiego i Aleksandra Czekanowskiego.
Tomasz Zan badał m.in. Ural i stepy Kazachstanu. Odkrył złoża złota. Czerski eksplorował syberyjskie góry i okolice Jeziora Bajkał, a jego imieniem nazwano cały łańcuch górski. Z kolei Czekanowski odkrył złoża węgla kamiennego na środkowej Syberii.
Nieco inna była droga życiowa Karola Bohdanowicza, który studiował w Petersburgu i z własnej woli badał geologię Syberii. Odkrył m.in. złoża węgla kamiennego, rudy żelaza, złota, nefrytu i soli kamiennej. Bohdanowicz po odzyskaniu niepodległości wrócił do Polski i został dyrektorem Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie.
Udział Polaków w badaniu Syberii na pewno przyczynił się do rozwoju gospodarki Rosji i ZSRR. Do dzisiaj eksport surowców naturalnych stanowi ważną pozycję w bilansie handlowym Federacji Rosyjskiej.