Trwa ładowanie...
d1blh18
podatki
+1
02-04-2009 12:05

Jak rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem?

Jakie warunki należy spełnić, by za 2008 r. rozliczyć się wspólnie z małżonkiem? Kto może złożyć PIT wraz z samotnie wychowywanym dzieckiem? Czy osoba rozliczająca się z dzieckiem może skorzystać z ulgi rodzinnej? Jak fiskus traktuje osoby żyjące w konkubinacie? Na pytania związane ze wspólnym rozliczeniem odpowiadała Monika Pogroszewska, dziennikarka "Rzeczpospolitej".

d1blh18
d1blh18

Razem z partnerem wspólnie wychowujemy dziecko. Nie jesteśmy jednak małżeństwem, mamy też inne meldunki. Czy mogę rozliczyć się jako samotna matka?
Zgodnie z ustawą o PIT, teoretycznie spełnia Pani warunki pozwalające na rozliczenie jako samotna matka, ponieważ jest Pani osobą niezamężną, jednak według organów podatkowych nie może Pani rozliczyć się wspólnie z partnerem, ponieważ de facto wychowujecie dziecko wspólnie. Wspólne rozliczenie zostałoby w tej sytuacji zakwestionowane przez Urząd Skarbowy. Może Pani natomiast skorzystać razem z partnerem z ulgi na dzieci, ponieważ nie ma wymogu, by rodzice byli po ślubie, ani by mieli wspólny meldunek.

Mój mąż zmarł w listopadzie, czy mimo to mogę złożyć PIT "wspólnie z nim" za 2008 r.?
Tak. Wspólne rozliczenie jest możliwe także w sytuacji, gdy małżeństwo zostało zawarte przed rozpoczęciem roku podatkowego, a małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego; albo małżonek zmarł po zakończeniu roku podatkowego, ale przed złożeniem zeznania. Należy jednak pamiętać o innych warunkach, gdyż jeśli jedno z małżonków rozlicza się według liniowej 19% stawki PIT, nie ma prawa do wspólnego rozliczenia.

Czy jeżeli małżeństwo ma rozdzielność majątkową może rozliczać się razem?
Nie, w takiej sytuacji nie można rozliczyć się wspólnie. Przepisy mówią bowiem, że prawo do wspólnego rozliczenia mają małżonkowie pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, między którymi przez cały rok podatkowy istnieje wspólność majątkowa.

Mieszkamy razem z rodzicami. Telefon jest na nich zarejestrowany-czyli faktury za rozmowy oraz za internet są wystawione na nich. Czy można odliczyć faktury za internet, wystawione na rodziców? Dodam, że my ponosimy koszty związane z zapłatą tych rachunków.
Aby skorzystać z ulgi internetowej konieczne jest posiadanie faktur na własne nazwisko. W tej sytuacji nie można więc dokonać odliczenia.

d1blh18

Czy jeżeli nie miałam dochodów za rok 2008, to mogę ubiegać się o zwrot podatku na dzieci, co jest sumą ponad 2000 zł?
Ulgę na dzieci odlicza się od podatku, jeśli nie miała Pani w ogóle dochodu, nie ma też Pani podatku do zapłacenia, nie ma więc od czego odliczyć ulgi. Jeśli spełnia Pani inne warunki, to może Pani rozliczyć się wspólnie z mężem i odliczyć ulgę od wspólnie obliczonego podatku. Chodzi o takie warunki jak: pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok i wspólność majątkowa przez cały rok.

Czy żyjąc w konkubinacie, wspólne zamieszkiwanie, lecz zameldowanie nie, ojciec dziecka może rozliczyć ulgę na dziecko (matka nie odlicza, ponieważ zatrudniona jest na 1/2 etatu i jej nie starczy podatku). Czy w tym wypadku matka może rozliczać się jako samotnie wychowująca dziecko?
Nie może Pani rozliczyć się jako samotna matka, ponieważ wychowuje Pani dziecko wspólnie z partnerem. Takie rozliczenie zostałoby zakwestionowane przez Urząd Skarbowy. Mogą państwo natomiast skorzystać wspólnie z ulgi na dzieci. Przepisy mówią, że warunkiem jest wspólne wychowywanie dziecka. Nie trzeba być małżeństwem, ani mieć wspólnego meldunku. Ulga przysługuje łącznie obojgu rodzicom, którzy mogą się nią dowolnie podzielić. Całą kwotę może więc odliczyć Pani partner.

Czy w przypadku, jeśli ja i mój mąż mamy inne Urzędy Skarbowe właściwe dla rozliczenia podatku, możemy się rozliczać razem. A jeśli tak to, w którym - męża czy moim?
Tak, warunkiem wspólnego rozliczenia nie jest zameldowanie w jednym miejscu, ale pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok i wspólność majątkowa przez cały rok. Małżonkowie mogą wybrać jeden z urzędów

d1blh18
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1blh18