Trwa ładowanie...
holderName

Jak szybko odzyskać nadpłatę podatku?

Dla wielu osób szybkie otrzymanie nadpłaty podatku stanowi skuteczny sposób na podreperowanie domowego budżetu. Aby znacznie przyspieszyć jej zwrot przez fiskusa powinniśmy złożyć e-PIT.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak szybko odzyskać nadpłatę podatku?
(Thinkstockphotos)
holderName

Akcja "Szybki PIT" ma przekonać Polaków do złożenia e-deklaracji

Ministerstwo Finansów w corocznej popularnej w całym kraju akcji „Szybki PIT" zachęca Polaków do wypełnienia rozliczenia rocznego w formie elektronicznej. Dzięki temu tylko w styczniu 2013 r. podatnicy złożyli ponad 2 miliony e-deklaracji. W prosty sposób można to zrobić za pomocą darmowego programu PIT Pro 2012.

DARMOWY PROGRAM DO ROZLICZENIA PIT

holderName

Resort jako główne korzyści wynikające ze złożenia zeznania rocznego przez internet wymienia m. in.:
1.

szybszy zwrot nadpłaty podatku,

2.

oszczędność czasu,

holderName

3.

niższe koszty złożenia deklaracji podatkowej,

4.

łatwość wypełnienia,

holderName

5.

bezpieczeństwo przesyłanych danych,

6.

gwarancja poprawności składanej deklaracji,

holderName

7.

ochrona środowiska,

8. otrzymanie potwierdzenia złożenia deklaracji bez wychodzenia z domu.

Ponadto rozliczenie w formie elektronicznej jest wygodniejsze nie tylko dla podatników, ale również dla urzędników, ponieważ muszą oni poświęcić mniej czasu na sprawdzanie e-deklaracji niż zeznań złożonych na tradycyjnym papierowym formularzu.

holderName

"Szybki PIT" = szybki zwrot nadpłaty podatku

Większość podatników musi rozliczyć się z fiskusem do 30 kwietnia (poza ryczałtowcami, którzy musieli to zrobić do 31 stycznia). Jak przyznaje Ministerstwo Finansów, najlepiej złożyć zeznanie roczne zaraz po otrzymaniu od pracodawcy PIT-11.

Szczególnie powinny uczynić to osoby, którym przysługuje nadpłata podatku. Wypełniając e-PIT możemy nawet w ciągu kilku dni od daty wysłania do urzędu e-deklaracji otrzymać zwrot należnej nam ze strony fiskusa kwoty. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że im bliżej 30 kwietnia, tym czas przesłania podatnikowi zwrotu podatku może się wydłużyć.

*Ile czasu ma urząd skarbowy na zwrot nadpłaty podatku? *

holderName

Jeżeli w zeznaniu rocznym podatnik wykazał kwotę nadpłaty podatku, to urząd skarbowy ma na jej zwrot trzy miesiące od dnia złożenia PIT. Jeżeli jednak złożymy korektę zeznania podatkowego, termin do zwrotu nadpłaty liczony jest od dnia jego skorygowania. Natomiast w sytuacji gdy mamy zaległości podatkowe wobec fiskusa przysługująca nam nadpłata zostanie z urzędu zaliczona na poczet tych zaległości.

Najczęściej w przypadku złożenia zeznania rocznego drogą elektroniczną czas oczekiwania na zwrot nadpłaty podatku nie powinien przekroczyć dwóch tygodni.

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName