Jak wydawać mniej pieniędzy na samochód? Poznaj sposoby na tańsze użytkowanie
Wydatki na serwis, naprawę, ubezpieczenie czy przegląd samochodu znacząco obciążają budżet domowy wielu Polaków. Poznaj kilka sposobów, aby je obniżyć.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Ostrożność na drodze jest ważna nie tylko z punktu widzenia naszego zdrowia i życia, ale także z powodu pieniędzy. Dbanie o samochód i postępowanie w taki sposób, aby go nie uszkodzić pozwoli w przyszłości sprzedać go za rozsądną cenę. Bezwypadkowa jazda wypracowuje zniżki, które po latach pozwalają zaoszczędzić znaczne kwoty. Wybór ubezpieczenia samochodu również może wpłynąć na bieżące wydatki. Przed podjęciem decyzji, warto porównać oferty kilku firm (pod względem usług i wysokości opłat) oraz zwrócić uwagę na zakres polisy. Przy ewentualnej zmianie ubezpieczyciela należy dodatkowo pamiętać o wypowiedzeniu poprzedniej umowy, aby uniknąć zdublowanych kosztów czy ewentualnej kary.
Regularne przeglądy i serwisowanie
Łatwe uruchamianie silnika pozwala zaoszczędzić paliwo. Aby nie mieć z nim kłopotu, należy regularnie wymieniać lub czyścić filtry (powietrza, paliwa i klimatyzacji). Do utrzymania sprawności całego układu przyczyniają się także sprawne przewody i świece. Oba elementy zużywają się po przejechaniu 15-20 tys. km i wymagają zastąpienia nowymi częściami. Dodatkowo, ogromne znaczenia ma kontrola kół. Zbyt niskie ciśnienie w oponach naraża nie tylko na uszkodzenie felgi, ale przede wszystkim podnosi zużycie paliwa.
Ekonomiczna technika jazdy
Płynne ruszanie i szybka zmiana biegu na wyższy to podstawa dynamicznego i ekonomicznego poruszania się po mieście, przy czym prędkość powinna być dostosowana do warunków na drodze. Podróżowanie ze stałą prędkością na niskich biegach zwiększa zapotrzebowanie samochodu na paliwo. Gwałtowne hamowanie, nagła redukcja biegów czy natychmiastowe przyspieszanie z niskich obrotów zwiększają zużycie benzyny. Sposób poruszania się samochodem to jednak nie wszystko. Liczy się także umiejętny postój. Stanie w korku z włączonym silnikiem generuje zużycie paliwa. Opłaca się po prostu wyłączyć silnik, gdy auto zatrzymuje się na dłużej niż minutę.
Właściwe użytkowanie klimatyzacji
Klimatyzator w samochodzie to dodatkowe obciążenie dla silnika, zwiększające zużycie paliwa (wzrost o 2 litry na 100 km). Nie jest więc małym wydatkiem. Warto zrezygnować z włączania klimatyzacji, kiedy jej użycie nie jest koniecznością. W przypadku niższej temperatury na zewnątrz, jazdy z niewielką prędkością czy podczas stania w korku wystarczy uchylić okno.
Tanie podróżowanie
Aby być bardziej oszczędnym, warto zrezygnować z komfortu, który nie jest niezbędny do życia. Przyzwyczajenia nie zawsze są dobre, to samo tyczy się użytkowania samochodu. Czasem można skorzystać z komunikacji miejskiej i np. wybrać się do pracy tramwajem, dzięki czemu uda się uniknąć porannego stania w korkach. Innym rozwiązaniem jest przesiadka na rower, która poprawi kondycję i zasobność portfela. Coraz bardziej popularna stają się także wspólne podróże samochodem. Kierowcy wzajemnie podwożą się do pracy w ramach składki na paliwo. Koszty rozkładają się wtedy nie na jedną, ale np. na cztery osoby.