Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem?

treWyjeżdżasz na święta do rodziny albo na szybki urlop? Zostawiasz na kilka dni pusty dom bez nadzoru? To najlepsza okazja dla złodzieja, żeby pozbawić cię kosztowności. Sposobów, jak zwiększyć bezpieczeństwo swoich czterech kątów, jest dużo. Oto te najpopularniejsze.

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem?
Fotosenmeer.nl/Fotolia
Tomasz Sąsiada

Wyjeżdżasz na święta do rodziny albo na szybki urlop? Zostawiasz na kilka dni pusty dom bez nadzoru? To najlepsza okazja dla złodzieja, żeby pozbawić cię kosztowności. Sposobów, jak zwiększyć bezpieczeństwo swoich czterech kątów, jest dużo. Oto te najpopularniejsze.

Co czternastemu Polakowi włamano się kiedyś do domu, mieszkania, domku letniskowego czy budynku gospodarczego - wynika z badania na temat bezpieczeństwa, przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej w marcu 2016 roku roku. Zagrożenie jest więc bardziej realne, niż to się na pierwszy rzut oka może wydawać.

Na dobry początek pomyślmy więc o tym, by maksymalnie zniechęcić złodzieja do włamu albo przynajmniej utrudnić mu zadanie. Solidne drzwi, zamki i okna to podstawa. Warto zainwestować w dobre zamki, do otwarcia których nie używa się najprostszych kluczy płaskich, a bardziej skomplikowanych, wielopłaszczyznowych.

Bezpieczeństwo zwiększą też takie mechanizmy, których skoble wchodzą w futrynę w kilku miejscach, a także specjalne drzwi antywłamaniowe. Są one zrobione z wytrzymałych materiałów, a w środku są wzmocnione zbrojeniem.

Można też zainwestować w antywłamaniowe okna. Mają one wzmocnioną konstrukcję ościeżnic, ram, a także samych szyb. Do tego dostępne są okna z klamkami na zamek. Z mody wychodzi natomiast montowanie krat, które jest nieestetyczne, a dodatkowo utrudnia ewakuację w razie pożaru i zacienia część pomieszczenia. Doświadczeni złodzieje i tak nie mają dziś problemu z takimi zabezpieczeniami, bo kraty można pokryć ciekłym azotem, a następnie bez problemu skruszyć.

Niesłabnącą popularnością cieszą się z kolei rolety zewnętrzne, które dość skutecznie utrudniają wdarcie się do mieszkania - zwłaszcza w droższych, antywłamaniowych wersjach.

Jeśli jednak i to nie odstrasza złodzieja, kolejną metodą na ochronę domu jest alarm. Dzięki głośnemu dźwiękowi włamaniem powinni zainteresować się sąsiedzi, a w przypadku kosztowniejszych systemów każde włamanie jest zgłaszane do firmy ochroniarskiej.

Co, jeśli nie chcemy wydawać na zabezpieczenie domu fortuny, ale chcemy poczuć się choć trochę bardziej komfortowo? Poprośmy sąsiada, który zostaje w domu, aby miał oko na nasz dobytek. Nie rozpowiadajmy też wszystkim dokoła, że wyjeżdżamy i nasz dom pozostanie przez kilka dni pusty.

To samo tyczy się dzielenia zdjęciami z pobytu poza domem na portalach społecznościowych. Jeśli nasz profil jest ogólnodostępny, nigdy nie wiadomo, kto obejrzy te fotografie i czy nie wyczuje okazji.

Warto też wiedzieć, jak postępować, jeśli już jednak dojdzie do najgorszego i złodziej dostanie się do naszego mieszkania. Po pierwsze trzeba zawiadomić policję, po drugie - ubezpieczyciela (o ile ubezpieczyliśmy nasze lokum). Śledztwo ruszy szybciej, jeśli będziemy świadomi, co było w mieszkaniu i co dokładnie zginęło i ile było warte. Dlatego nie zaszkodzi przygotować spisu naszych kosztowności zanim dojdzie do nieszczęścia.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)