Jak zostać pracownikiem idealnym?

Jakie są cechy dobrego pracownika według polskich przedsiębiorców? Według badań Centrum Informacyjno-Konsultacyjnego Polskich Służb Zatrudnienia „Zielona Linia” to przede wszystkim doświadczenie, kierunkowe wykształcenie i dodatkowe kwalifikacje.

Oprócz tego 22 proc. ankietowanych pracodawców wskazało dyspozycyjność, 19 proc. pracowitość, a 17 proc. lojalność. Istotna jest także uczciwość (15 proc.), samodzielność i komunikatywność (po 12 proc.). 54 proc. pracodawców twierdzi, że tacy kandydaci istnieją, a ich wymagania są realistyczne.

Jak zatem stać się idealnym kandydatem na dane stanowisko pracy? – Trzeba się uczyć, podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, korzystać z szerokiego wachlarza szkoleń – odpowiada Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP.

Każdego roku na kształcenie ustawiczne państwo wydaje ponad 3 mld zł. To czterokrotnie więcej niż przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Jednak Polacy, którzy podnoszą swoje kwalifikacje, nie zawsze trafnie oceniają przydatność danego szkolenia z punktu widzenia ich rozwoju zawodowego. Dlatego tak ważne jest wybieranie szkoleń, które są dopasowane do wykonywanej pracy tak, by zdobyte umiejętności i wiedzę od razu można było wprowadzić w życie.

Coraz popularniejszą metodą szkoleniową staje się nauka przez Internet, czyli e-learning. Ta wysoce efektywna forma nauki jest dobrym rozwiązaniem edukacyjnym również dla małych i średnich firm. On-line można uczyć się zawsze wtedy, kiedy tylko znajdziemy wolny czas. Jedna lekcja to średnio 20 minut i tyle można poświęcić raz dziennie.

Szkolić można się w dowolnym miejscu i we własnym tempie. Teoria poparta jest przykładami z życia, a interaktywne ćwiczenia pomagają utrwalić zdobytą wiedzę. Po ukończeniu szkolenia nowe umiejętności można z powodzeniem wykorzystywać w swojej pracy. Do szkolenia zawsze można wrócić i zaktualizować wiadomości.

- Jedną z wielu zalet e-learningu jest wolność wyboru materiału szkoleniowego. W Akademii PARP uczestnicy mają możliwość tworzenia ścieżek edukacyjnych. Z wybranych modułów komponują własne szkolenia, udostępniają je znajomym lub współpracownikom i uczą się wspólnie - mówi Aneta Grzyb-Hejduk.

Ten wygodny i efektywny sposób nauki to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców z małych i średnich firm. Na portalu szkoleniowym Akademii PARP, pod adresem www.akademiaparp.gov.pl, dostępnych jest już 35 biznesowych szkoleń e-learning. Akademia PARP zapewnia przedsiębiorcom i pracownikom mikro, małych i średnich firm bezpłatny dostęp do praktycznej wiedzy i umiejętności. Zdobyta wiedza potwierdzana jest certyfikatem.

Więcej informacji: msp@akademiaparp.gov.pl Infolinia 801 444 MSP (czyli 801 444 677)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)