Jaki był mijający rok dla portfeli Polaków? Jak będzie wyglądał przyszły?
Mijający rok okazał się specyficzny, jeśli chodzi o sytuację finansową Polaków. Początkowo nasze nastroje nie były najlepsze, jednak poprawiły się w ostatnich miesiącach. Wiele wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach optymizm ten będzie rósł i będziemy więcej oszczędzać, inwestować i korzystać z kredytów.
19.12.2014 | aktual.: 08.01.2015 10:36
Mijający rok okazał się specyficzny, jeśli chodzi o sytuację finansową Polaków. Początkowo nasze nastroje nie były najlepsze, jednak poprawiły się w ostatnich miesiącach. Wiele wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach optymizm ten będzie rósł i będziemy więcej oszczędzać, inwestować i korzystać z kredytów.
Takie wnioski przynosi „Portret finansowy Polaków 2014. Plany na rok 2015”, stworzony przez Deutsche Bank na podstawie badań opinii, analizujących preferencje Polaków dotyczące wielu kwestii finansowych - sposobów pomnażania i odkładania oszczędności, zaciągania zobowiązań i niektórych zachowań konsumenckich.
Na nasze zachowanie i odczucia miało wpływ wiele czynników. Należą do nich: coraz wyraźniejsze ożywienie koniunktury, rosnące zatrudnienie, obniżka stóp procentowych do rekordowo niskich poziomów oraz niestabilna sytuacja geopolityczna.
Oszczędzanie, inwestowanie, myślenie o emeryturze, kredyty, to na co wydajemy nasze zarobki - tym kwestiom przyjrzano się w badaniu Deutsche Banku.
Jak wynika z badania w tym roku Polacy woleli skupić się na oszczędzaniu niż na wydawaniu pieniędzy na cele konsumpcyjne. Większość badanych nie miała w planach poważniejszych wydatków, a aż 25 proc. ankietowanych zadeklarowała, że odkłada pieniądze na wykształcenie swoich dzieci.
Zaskakująco kształtowały się opinie respondentów doty¬czące oszczędzania na emeryturę. W sondażu przeprowadzonym w kwietniu 2014 r. odkładanie z myślą o emeryturze deklarowało 13 proc. badanych – co oznaczało wyraźny spadek na przestrzeni ostatnich dwóch lat (z 20 proc. w 2012 r.). Jednak w innym badaniu, przeprowadzonym w końcówce tego roku, dotyczącym planów finansowych na 2015 r., liczba osób, które miały zamiar zdecydować się na program długoterminowego oszczędzania na emeryturę, zwiększyła się dwukrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Wraz z poprawiającą się sytuacją na rynku pracy, zachęceni przez niską inflację i stopy procentowe, Polacy chętniej zaciągali kredyty, w szczególności gotówkowe. Wpływ na popyt miały nie tylko lepsze nastroje kredytobiorców, ale również wyjątkowa atrakcyjność ofert pod względem kosztów. Niskie stopy procentowe pomagały koniunkturze.
Jak pokazało badanie Deutsche Bank dotyczące preferencji przy wyborze produktów kredytowych, wykonane w październiku tego roku, Polacy szukając kredytów, szczególną uwagę zwracali na oprocentowanie (69 proc.) i niski poziom rat (30 proc.). Kolejne 28 proc. pytanych wskazało na niewielką prowizję. Dla co piątego badanego (21 proc.) znaczenie miała również odpowiednio niska marża banku udzielającego kredytu.
Na jakie cele Polacy mieli zamiar wydawać pieniądze? W pierwszej kolejności na poprawę swoich warunków mieszkaniowych – respondenci deklarowali, że mając dodatkową gotówkę chcieliby przede wszystkim zrobić remont, kupić meble, sprzęt AGD lub RTV. Spora część wolałaby też uregulować zaległe zobowiązania.
Czego Polacy spodziewają się w nadchodzącym roku 2015? Wiele wskazuje na to, że optymizm będzie nadal rósł. Według wyników najnowszego sondażu Deutsche Bank mamy zamiar więcej pożyczać, szczególnie na cele konsumpcyjne. Będziemy też odważniejsi, jeśli chodzi o strategie pomnażania oszczędności. W poszukiwaniu zysków zwrócimy się śmielej w stronę rozwiązań rynku kapitałowego, kosztem tych bardziej konserwatywnych, jak np. lokaty.