Jaki plecak kupić na nowy rok szkolny? NFZ radzi
Wielkimi krokami zbliża się nowy rok szkolny, więc rodzice mają już niewiele czasu na skompletowanie wyprawki. W przygotowaniach postanowił pomóc NFZ. Z internetowego poradnika rodzice dowiedzą się, jak dobrać np. odpowiedni plecak, aby zapobiec wadom postawy dzieci.
20.08.2024 07:30
Poradnik jest dostępny na oficjalnej stronie NFZ. Tym razem urzędnicy postanowili dodać sekcję "Zdrowy i bezpieczny powrót do szkoły", z którą warto się zapoznać przed wizytą w sklepie w poszukiwaniu niezbędnych produktów dla dziecka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie każdy plecak nadaje się dla ucznia. NFZ radzi
NFZ podkreśla, że wybierając plecak do szkoły, należy kierować się przede wszystkim dobrem dziecka. Natomiast estetyka powinna mieć drugorzędne znaczenie.
Z poradnika dowiadujemy się, że odpowiednio dobrany tornister pewien być:
- lekki (waga plecaka wraz z jego wyposażeniem nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała dziecka);
- dopasowany (dół tornistra powinien kończyć się na linii pleców, a góra przed karkiem);
- ergonomiczny (usztywniana i wyprofilowana ścianka, która przylega do pleców);
- praktyczny (równe, szerokie co najmniej 4 cm-szelki z możliwością regulacji długości);
- bezpieczny (dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej);
- widoczny (elementy odblaskowe zapewniające lepszą widoczność dziecka na drodze).
W trosce o odpowiednią postawę dziecka należy też zadbać o dobrane obuwie. NFZ sugeruje, aby w sklepie zwrócić uwagę na:
- elastyczność (buty powinny zginać się w obu kierunkach bez wysiłku);
- lekkość (powinny być tak lekkie, jak to tylko możliwe;
- kształt (odpowiadający anatomicznemu kształtowi stóp, buty powinny być odpowiednio szerokie w palcach oraz węższe w okolicach pięty);
- naturalne materiały (skóra czy bawełna, dzięki czemu stopy będą mogły oddychać);
- łatwość zakładania;
- podeszwę (powinna być giętka, cienka i antypoślizgowa);
- dopasowany rozmiar.
Jak powinno wyglądać miejsce do nauki w domu?
Dodatkowo NFZ zwraca uwagę, że rodzice powinni zadbać o odpowiednie przygotowanie miejsca do nauki. Jeśli to możliwe, biurko należy ustawić tak, aby światło dzienne padało na nie z odpowiedniej strony. W ten sposób piszący uczeń nie będzie zasłaniał go ręką. Lampka po włączeniu powinna oświetlać całą powierzchnię biurka.
W przypadku krzesła warto wybrać model z opcją regulacji wysokości siedziska i kąta nachylenia oparcia. Wysokość siedziska należy ustawić tak, żeby dziecko mogło siedzieć ze stopami swobodnie opartymi o podłogę.
Jeśli w pokoju jest trochę wolnego miejsca, to NFZ zaleca dokupienie dodatkowego siedziska. Może to być np. duża piłka gimnastyczna lub piłka do ćwiczeń, która relaksuje kręgosłup i zapobiega skrzywieniom jego dolnych odcinków oraz wzmacnia mięśnie.
Podczas siedzenia przy biurku dziecko powinno mieć: proste plecy, stopy oparte o podłogę, kolana ugięte pod kątem 90 stopni, oparty o krzesło odcinek lędźwiowy kręgosłupa i piersiowy dolny, przedramiona oparte na biurku, głowę lekko pochyloną nad stołem.
300 plus to za mało na wyprawkę szkolną
W kompletowaniu artykułów niezbędnych na nowy rok szkolny pomaga państwo, wypłacając 300 zł w ramach programu "Dobry start". Jednak z wyliczeń redakcji WP Finanse wynika, że dodatek nie sfinansuje wszystkich wydatków dla ucznia szkoły podstawowej.
W naszej symulacji wzięliśmy pod uwagę ceny plecaków, piórników z wyposażeniem, zeszytów, worków na buty, bloków rysunkowych i technicznych, stroju na WF, butów na zmianę, zestawu geometrycznego i śniadaniówki.
Wybraliśmy najdroższe i najtańsze produkty, które znaleźliśmy zarówno w oficjalnych sklepach online (np. Smyk, Empik czy Decathlon), jak i na platformie zakupowej Allegro. Wszystkie kwoty uśredniliśmy. Średnia cena takiej wyprawki szkolnej to 710 zł, czyli ponad dwukrotnie więcej niż 300 plus.