Trwa ładowanie...
hr
19-04-2013 14:04

Jakich błędów unikać, by nasza kariera potoczyła się bezproblemowo i szybko?

Jakich gaf i błędów powinniśmy unikać, by nasza kariera zawodowa przebiegała spokojnie, bezproblemowo, a przede wszystkim z sukcesami?

Jakich błędów unikać, by nasza kariera potoczyła się bezproblemowo i szybko?Źródło: Thinkstock
d1onwkp
d1onwkp
Najlepszym sposobem, aby rozpocząć robienie czegoś dobrego, jest zaprzestanie popełniania błędów, dzięki którym sprawy idą źle. Jakich gaf i błędów powinniśmy unikać, by nasza kariera zawodowa przebiegała spokojnie, bezproblemowo, a przede wszystkim z sukcesami?

1. Nie piszesz zgodnie z zasadami ortografii

Niby prosta sprawa, ale jak wiele osób traci swoje szanse przez brak znajomości ortografii? Błędy ortograficzne i gramatyczne mogą zdarzyć się każdemu, ale nie mają prawa pojawić się w CV, liście motywacyjnym, próbkach prac. Pracownicy działu rekrutacji oferty z błędami zazwyczaj odrzucają natychmiast. Jeśli nie jesteś zbyt pewny siebie, zamów CV w firmie, która się takimi rzeczami zajmuje. Profesjonalne CV kosztuje w różnych firmach od 50 do 260 złotych (więcej, im większy jest staż pracy)
. List motywacyjny to kolejne 50 -100 złotych. Za to możemy być pewni, że dokument będzie dobrze przygotowany i bezbłędny. CV otrzymamy już po dwóch dniach od złożenia zamówienia i dostarczenia danych.

2. Nie rzucaj się na każdą ofertę pracy

Bezrobotni mogą czuć się zdesperowani, ale nadal muszą uważać na to, o jaką pracę się starają. Nie należy składać dokumentów na stanowiska, na które nie masz kwalifikacji czy wykształcenia. Potencjalny pracodawca i tak twoje podanie odrzuci, a ty będziesz miał poczucie, że do niczego się nie nadajesz. Nie składaj także dokumentów na stanowiska zdecydowanie poniżej twoich kwalifikacji. Pracodawca może pomyśleć, że coś jest z tobą nie tak, skoro np. inżynier chce zostać magazynierem. Przy okazji zwróć uwagę na wysyłane CV. Zdarzają się bowiem nieprzyjemne wpadki, gdy jeden dokument wysyłamy do kilku firm z różnych branż. Może się okazać, że np. starając się o pracę w banku, wysyłamy tam CV identyczne z tym, które ślemy do przedsiębiorstwa handlowego - nawet nie zmieniając nazwy stanowiska, o które się ubiegamy. Takie CV odpadnie na starcie.

3. Uważnie korzystaj z mediów społecznościowych

Niemal każdy pracodawca korzysta z internetu, by zebrać informacje na temat ewentualnych lub nawet obecnych pracowników. Zabezpiecz więc odpowiednio swoje profile na Twitterze czy Facebooku tak, by osoby spoza grona znajomych nie miały do nich dostępu. A jeśli już wrzucasz posty, sto razy zastanów się, czy nie są one czasem głupie, bezmyślne i czy w jakiś sposób nie niszczą reputacji firmy, w której pracujesz? Na Facebooku istnieje nawet grupa: Zwolnieni z powodu Facebooka, zrzeszająca użytkowników, którzy musieli pożegnać się z pracą w wyżej wymienionych okolicznościach. Przykład: Ashley Payne, nauczycielka jednego z liceów w Georgii, zmuszona została do rezygnacji po tym, jak władze szkoły znalazły na jej koncie zdjęcia z wakacji, na których piła wino i piwo (zdjęcia wykonane były m.in. w browarze Guinnessa w Irlandii). A z kolei Ashley Johnson, kelnerka w jednej z pizzerii w Karolinie Północnej, narzeka na zbyt niski jej zdaniem napiwek, jaki otrzymała od klientów. Nazwisk klientów nie podała, ale
wymieniła nazwę pizzerii, co wystarczyło do zwolnienia. Takich sytuacji trzeba unikać.

d1onwkp

*Polecamy: * Bogowie PRL-u

4. Nie jesteś punktualny

Czasem może ci się wydawać, że jeśli szef się spóźnia na zebrania to i tobie wolno. To jednak nieprawda. Notoryczne spóźnienia są zauważane i często taki pracownik nie jest traktowany poważnie przy okazji awansów czy podwyżek. Karygodne jest także spóźnianie się na umówione spotkania - fama o takiej osobie szybko trafia do szefów. Nic nie dadzą w takich przypadkach wymówki. Ani te niezwykłe - jak: "Właśnie się dowiedziałem, że zostałem zamieniony podczas porodu. W świetle prawa nie powinienem przychodzić do pracy, wiedząc, że moja kartoteka pracownicza może zawierać fałszywe informacje", ani te najbardziej typowe. Pogrzeb dziadka, który odbył się już kilka razy, choroba dziecka (dlaczego właściwie ono takie chorowite?), czy wypadek autobusu, którym jechaliśmy nie są traktowane poważnie przez pracodawców.

5. Nie dzielisz się wątpliwościami

Oczywiście każdy o swoją karierę dba sam, ale skupianie się tylko na sobie przynosi więcej szkód niż pożytku. Rozmawiaj z rodziną, ze znajomymi o tym, co chciałbyś w życiu osiągnąć. Na pewno podpowiedzą ci, co zrobiliby w twoim przypadku, w jaki sposób spróbowaliby poszerzać wiedzę, na jakie kursy by się zapisali. Samotnikom o wiele trudniej dojść do takich wniosków, jakie mogą podpowiedzieć inni. Można także skorzystać z porady doradcy zawodowego. Taki specjalista może pomóc np. w określeniu predyspozycji zawodowych, które niekoniecznie muszą się pokrywać z wykonywaną aktualnie pracą. Taka porada nie jest tania (od 100 do 200 złotych za spotkanie), ale za to może być bardzo przydatna. Bezpłatną pomoc można uzyskać np. w urzędzie pracy.

d1onwkp

6. Nie ubierasz się tak, jak trzeba

Musisz wyglądać profesjonalnie. Jeśli w firmie obowiązującym ubiorem są garnitury i garsonki - ubieraj się tak samo, niezależnie od tego, czy masz bezpośrednie kontakty z klientami, czy nie. Dress code jest bardzo ważny dla postrzegania ciebie, jako odpowiedzialnego i sumiennego pracownika. Nie warto dla wytartych dżinsów tracić dobrej opinii. Pamiętaj o tym, że w każdej firmie obowiązuje inny sposób ubierania się. Generalnie bankowcy, finansiści czy pracownicy branży ubezpieczeniowej muszą wyglądać poważnie, więc garnitur czy garsonka są absolutnie na miejscu. Kto bowiem chciałby powierzyć swoje oszczędności maklerowi w dżinsach, trampkach i t-shircie? Z kolei sprzedawca w sklepie odzieżowym powinien być ubrany w ubrania firm, które sprzedaje.

7. Nie jesteś na bieżąco z najnowszymi trendami

Nie można się skupiać tylko na swojej pracy. Osoby, które poza swoją firmą nie widzą świata, często tracą z pola widzenia to, co dzieje się wokół. Jeśli nie wiemy, co się dzieje i dlaczego, trudniej będzie nam zareagować w sytuacji kryzysowej. Oglądanie wiadomości w telewizji czy czytanie gazet nie tylko może poszerzyć nasze horyzonty, ale i dodać nam wiele plusów w kontaktach z innymi ludźmi. Dbaj także o to, by robić coś ciekawego poza pracą. Często takie nietypowe hobby bardziej zainteresuje potencjalnego pracodawcę niż sztywnie wymieniane stopnie wykształcenia. Pewien dziennikarz z Krakowa dostał pracę dzięki temu, że w CV wpisał jako swoje hobby: nauka języków afrykańskich. Okazało się, że pracodawca jest wielkim entuzjastą tego kontynentu i zatrudnił kandydata.

*Polecamy: * Bogowie PRL-u

d1onwkp

8. Zadajesz złe pytania

Wszyscy oczekują, że będziesz zadawać pytania dotyczące pracy, szczególnie gdy chcesz wspinać się po szczeblach kariery. Jednak uważaj na to, o co pytasz i w jaki sposób. Pytaj o podwyżkę wtedy, gdy wiesz, że wykonałeś jakieś zadanie śpiewająco, a nie, gdy wytknięto ci jakieś błędy. Czekaj na odpowiedni moment i nigdy nie stawiaj swojego szefa w sytuacji kłopotliwej. Przede wszystkim umów się z szefem na rozmowę. Nie wymagaj od niego, by odpowiadał na trudne pytania w biegu, przy windzie, na papierosie. Przyjdź punktualnie na umówione spotkanie, porozmawiaj szczerze i poważnie, a na pewno dostaniesz odpowiedzi, na które oczekujesz.

9. Nie mówisz o swoich potrzebach

Jeśli myślisz, że szef wie, jakie masz oczekiwania wobec firmy, to się mylisz. Szef chce mieć spokój, nie lubi, gdy ktoś mu zawraca głowę. Dlatego musisz mówić o tym, co chciałbyś w firmie osiągnąć. Musisz także pokazywać, że zależy ci nie tylko na własnym dobrze, ale i na sukcesie twojej firmy. Milczenie nie jest dobrym doradcą.

AD

d1onwkp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1onwkp