Trwa ładowanie...

Japonia i UE chcą wzmocnić współpracę

Japonia i Unia Europejska ustaliły, że utworzą grupę roboczą, której zadaniem będzie wzmocnienie politycznych i ekonomicznych relacji między nimi z nadzieją, że doprowadzi to do rozpoczęcia rozmów o porozumieniu ws. wolnego handlu - pisze agencja Kyodo.
Share
Japonia i UE chcą wzmocnić współpracę
Źródło: AFP
d8e05go

Na wspólnej konferencji w Tokio z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso japoński premier Yukio Hatoyama oświadczył, że na szczycie Japonia-UE rozmawiano również o zadłużeniu Grecji, sytuacji w Afganistanie i walce z piractwem u wybrzeży Somalii.

Obie strony wyraziły "poważne zaniepokojenie" kwestią irańskiego programu atomowego i zapowiedziały, że będą współpracować w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, gdzie USA chcą wprowadzenia nowych sankcji przeciwko Teheranowi.

Przywódcy UE i Japonii zgodzili się również współpracować, by doprowadzić do sukcesu kolejnej konferencji klimatycznej ONZ, która ma się odbyć w tym roku w Meksyku.

d8e05go

W szczycie uczestniczyła także szefowa europejskiej dyplomacji Catherine Ashton i komisarz ds. handlu Karel De Gucht oraz ich japońscy odpowiednicy Katsuya Okada i Masayuki Naoshima.

Pomimo gotowości Japonii do zacieśnienia więzi gospodarczych i rozpoczęcia rozmów o porozumieniu ws. wolnego handlu, Van Rompuy ostrożnie wypowiadał się o tym pomyśle, zaznaczając, że japońskie działania mające na celu zniesienie barier pozataryfowych są wciąż niewystarczające.

d8e05go

Podziel się opinią

Share
d8e05go
d8e05go