Trwa ładowanie...
watykan
09-07-2014 14:40

Jean-Baptiste de Franssu nowym prezesem banku IOR

Francuski finansista Jean-Baptiste de Franssu został mianowany w środę nowym prezesem watykańskiego banku IOR. Były brytyjski polityk lord Christopher Patten pokieruje komitetem do spraw reformy mediów w Watykanie.

Jean-Baptiste de Franssu nowym prezesem banku IORŹródło: AFP
dklt6do
dklt6do

Na konferencji w biurze prasowym Stolicy Apostolskiej przedstawiono nową strukturę finansów za Spiżową Bramą, nakreśloną w ramach wielkiej reformy realizowanej na życzenie papieża Franciszka. To jeden z priorytetów jego pontyfikatu.

Mianowanie nowego prezesa IOR (Instytutu Dzieł Religijnych) nie było zaskoczeniem. Wcześniej informowano już, że faktycznie zakończyła się bardzo trudna misja dotychczasowego prezesa Ernsta von Freyberga z Niemiec. Jego 17-miesięczna kadencja upłynęła pod znakiem drobiazgowych kontroli wszystkich kont w IOR, należących do około 18 tysięcy klientów, prowadzonych na nich operacji, a także wyjaśnienia wszelkich budzących podejrzenia transakcji. Wszystkie te działania miały na celu zapewnienie pełnej przejrzystości instytucji, wstrząsanej wcześniej skandalami finansowymi.

Obecny na konferencji von Freyberg zapewnił, że jego odejście jest normalnym wydarzeniem, wynikającym z zakończenia zadania, jakiego się podjął. Zagwarantował, że w obecnej fazie przejściowej będzie dalej pomagał nowemu kierownictwu banku.

Nowy prezes Jean-Baptiste de Franssu, mający bardzo bogate doświadczenie biznesowe, należał do powołanej na początku pontyfikatu Franciszka i już rozwiązanej komisji ekspertów, która analizowała strukturę ekonomiczną i administracyjną Stolicy Apostolskiej w ramach przygotowań do jej reformy. Następnie de Franssu został powołany w skład Rady ds. Ekonomicznych, nowego centralnego organu konsultacyjnego w Watykanie.

dklt6do

Nominacja ta - jak wyjaśniono w Watykanie - oznacza otwarcie nowego rozdziału w historii banku i drugiej fazy jego wielkiej reformy. Francuski finansista pokieruje już bankiem o bardzo zmienionym obliczu, w którym dokonano rewizji wszystkich kont i zerwano współpracę z dużą grupą klientów, budzących wątpliwości bądź nieuprawnionych, na mocy nowych przepisów, do posiadania tam rachunków.

Prefekt drugiej nowej centralnej finansowej instytucji Watykanu, Sekretariatu ds. Ekonomii, kardynał George Pell z Australii powiedział dziennikarzom, że w obecnej fazie konieczne jest wzmocnienie watykańskiego banku IOR, którego działalność skoncentrowana będzie głównie na usługach finansowych i płatniczych świadczonych duchowieństwu, zgromadzeniom religijnym, diecezjom i świeckim pracownikom Watykanu.

- IOR znajduje się w fazie pokojowych przemian - podkreślił kardynał Pell. Wyraził satysfakcję z powodu pomyślnego zakończenia kluczowego procesu zmian w instytucji w ramach dostosowania jej działalności do międzynarodowych standardów bankowych i zapewnienia przejrzystości transakcji oraz wprowadzenia systemu walki z praniem brudnych pieniędzy.

Na konferencji poinformowano również o powołaniu komitetu, który ma przygotować gruntowną reformę watykańskich mediów, czyli lepszą koordynację ich pracy, dostosowanie do obowiązujących na świecie tendencji, unowocześnienie oraz większe oszczędności. Media te przynoszą bowiem deficyt. Na czele komitetu stanie były brytyjski polityk, kanclerz uniwersytetu w Oxfordzie, lord Christopher Patten. Był on ministrem w rządach Margaret Thatcher i Johna Majora oraz ostatnim brytyjskim gubernatorem Hongkongu. W skład jego komitetu powołano międzynarodowych ekspertów i przedstawicieli Stolicy Apostolskiej.

Kardynał George Pell przyznał, że trwająca obecnie przebudowa finansowej struktury Watykanu wymaga pilnego rozwiązania również wielu innych kwestii, na przykład kontroli wydatków instytucji Stolicy Apostolskiej, czyli kongregacji i rad. - Ojciec Święty wyraził jasne życzenie, by zmiany te wprowadzono jak najszybciej - podkreślił prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

dklt6do
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dklt6do