Jedziesz na zagraniczny urlop samochodem? Wystarczy „zwykłe” OC?

Planujesz wyjazd za granicę? Jeżeli zamierzasz podróżować autem, powinieneś upewnić się, że posiadane przez Ciebie ubezpieczenie OC zapewni Ci ochronę również poza granicami kraju. Sprawdź, czy państwo, do którego się wybierasz, honoruje OC zakupione w Polsce.

Jedziesz na zagraniczny urlop samochodem? Wystarczy „zwykłe” OC?
Źródło zdjęć: © materiały partnera

Gdzie obowiązuje OC zakupione w Polsce?

Ubezpieczenie OC chroni kierowcę od odpowiedzialności materialnej za szkody spowodowane osobom trzecim, np. innemu kierowcy. Polisa OC zakupiona w jednej z działających na terenie Polski firm ubezpieczeniowych jest ważna na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Również niektóre państwa, które nie należą do struktur unijnych, uznają OC wystawione przez polskich ubezpieczycieli. Są to: Andora, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Serbia, Szwajcaria i Wielka Brytania.

W przypadku Wielkiej Brytanii obowiązuje okres przejściowy do 31 grudnia 2020 r. – podróżowanie samochodem odbywa się na dotychczasowych zasadach. Jednocześnie niektórzy specjaliści zalecają kierowcom planującym podróż samochodem do tego kraju zabranie ze sobą potwierdzenia zakupu polisy OC lub certyfikatu Zielonej Karty.

Czym jest Zielona Karta i kiedy trzeba ją wyrobić?

Zielona Karta to międzynarodowy certyfikat ubezpieczeniowy uznawany przez kraje, których Biura Narodowe należą do Systemu Zielonej Karty. Dokument ten potwierdza, że posiadacz pojazdu mechanicznego korzysta z ochrony ubezpieczeniowej w kraju, w którym przebywa. Nazwa certyfikatu ma bezpośredni związek z tym, że jest on drukowany na papierze o zielonym kolorze. Kiedy będziesz potrzebował Zielonej Karty?

Aktualnie Zielona Karta jest niezbędna kierowcom z Polski przy wjeździe do 14 krajów. Są to: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina. Zielona Karta nie działa na terenie Kosowa. Przed wjazdem na terytorium Kosowa będziesz musiał zakupić ubezpieczenie graniczne, które kosztuje 30 euro na 15 dni, a na cały miesiąc 41 euro.

Zastanawiałeś się, dlaczego wjeżdżając na terytorium jednych krajów potrzebujesz OC, a na terenie innych niezbędna jest Zielona Karta? W 1953 r. powstał System Zielonej Karty:

  • jest on uznawany przez rządy państw, których Biura Narodowe należą do Systemu – aktualnie System liczy 48 członków,
  • w jego ramach obowiązuje Porozumienie Wielostronne (podpisane przez 34 kraje) – zgodnie z nim kierowcy pojazdów zarejestrowanych w krajach, w których Biura Narodowe są sygnatariuszami Porozumienia, nie muszą korzystać z Zielonej Karty.

System Zielonej Karty wraz z Porozumieniem Wielostronnym to ułatwienie dla kierowców, a jednocześnie oszczędność – właściciele pojazdów nie muszą kupować kolejnego OC, przekraczając granicę.

Ile kosztuje Zielona karta i jak ją wyrobić?

Po zaplanowaniu trasy przejazdu uznałeś, że zakupione ubezpieczenie OC to za mało i potrzebujesz międzynarodowego certyfikatu ubezpieczeniowego? Zieloną Kartę wyda towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym kupiłeś polisę OC. Aby otrzymać ten certyfikat, będziesz musiał złożyć wniosek. Większość ubezpieczycieli wysyła gotowy dokument na wskazany przez klienta adres.
Może się zdarzyć, że za certyfikat będziesz musiał dodatkowo zapłacić – nie wszyscy ubezpieczyciele proponują Zieloną Kartę w cenie ubezpieczenia OC Allianz – pobiera dodatkową składkę,

  • Aviva – wydaje Zieloną Kartę bezpłatnie,
  • AXA – wydaje Zieloną Kartę bezpłatnie,
  • Benefia – wydaje Zieloną Kartę bezpłatnie,
  • Compensa – wydaje Zieloną Kartę bezpłatnie,
  • Ergo Hestia – pobiera dodatkową składkę,
  • Link4 – wydaje Zieloną Kartę bezpłatnie,
  • mtu24 – pobiera dodatkową składkę,
  • Warta – pobiera dodatkową składkę,
  • Wiener – pobiera dodatkową składkę.

Zielona Karta zostanie Ci wydana na okres, przez jaki potrzebujesz ochrony ubezpieczeniowej, przy czym nie może on być krótszy niż 15 dni i dłuższy niż 12 miesięcy.

Do jakiej sumy chroni ubezpieczenie OC za granicą?

W przypadku ubezpieczenia OC obowiązują tzw. sumy gwarancyjne. Aktualnie sumy gwarancyjne wynoszą:

  • w przypadku szkód na osobie – 5,21 mln euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych,
  • w przypadku szkód na mieniu – 1,05 mln euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych.

Mimo że w Polsce sumy gwarancyjne można uznać za wysokie, to w niektórych krajach europejskich są one jeszcze wyższe. Dzięki opisanemu wyżej Porozumieniu Wielostronnemu nie musisz się obawiać, że w razie rozległego wypadku i olbrzymich szkód będziesz musiał pokrywać je z własnej kieszeni – ubezpieczyciel odpowiada do wysokości sumy gwarancyjnej obowiązującej w danym państwie.

Zielona Karta działa analogicznie do ubezpieczenia OC. Dla tego certyfikatu obowiązują takie same zasady jak w przypadku polisy OC.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)