Jeff Bezos przez rozwód straci połowę majątku. Wyjaśniamy, jak działa intercyza

To może być najdroższy rozwód świata. Jeff Bezos będzie musiał oddać żonie połowę majątku. Wszystko przez brak intercyzy. "Kiedyś budziła niesmak, dziś działa jak parasol ochronny" – tłumaczy ekspertka w rozmowie z money.pl.

Jeff Bezos przez rozwód straci połowę majątku. Wyjaśniamy, jak działa intercyza
Źródło zdjęć: © East News | Katie Jones/Variety/REX/Shutterstock
Marcin Łukasik

12.01.2019 | aktual.: 12.01.2019 15:38

Gdy Jeff Bezos pobierał się ze swoją żoną McKenzie w 1993 roku, zapewne nie przypuszczał, jak bardzo się wzbogaci. Firma, którą założył rok później – Amazon – to dziś gigant handlu internetowego. Wartość przedsiębiorstwa wynosi 810 mld dolarów, a majątek samego Bezosa 137 mld dol. Biznesmen jest na szczycie rankingu najbogatszych ludzi świata. Jednak szybko może się to zmienić.

Okazuje się, że tym, co najczęściej uszczupla majątki bogaczy, są kryzysy finansowe, błędne decyzje w interesach lub rozwody. I tak Jeff Bezos poinformował na Twitterze, że rozstaje się po 25 latach – jak twierdzi – udanego małżeństwa. Problem w tym, że Bezos najwyraźniej tak mocno uwierzył w słowa "i żyli długo i szczęśliwie", że nie podpisał intercyzy. Może go to teraz słono kosztować.

Zgodnie z prawem stanu Waszyngton (Seattle, najważniejsze miasto stanu, jest główną siedzibą Amazona – przyp. red.), w którym doszło do zawarcia małżeństwa, małżonkowie dzielą się majątkiem po połowie. Zatem gdy rozwód stanie się faktem, pani Bezos otrze łzy i zabierze ze sobą 68,5 mld dolarów.

Intercyza nie tylko dla bogatych

Jeszcze kilkanaście lat temu pomysł zawarcia intercyzy budził niesmak. Dziś coraz więcej par decyduje się na ten krok jeszcze przed zawarciem związku. Intercyza jest popularna wśród celebrytów czy osób, które prowadzą duże biznesy, a także uczestniczą w spółkach prawa handlowego.

Intercyza to kontrakt, który pomaga uregulować majątek małżonków. Jeśli para się czegoś wspólnie dorobi i z jakichś względów postanowi się rozstać, to łatwiej jest ustalić, co komu się należy.

Jest kilka rodzajów intercyz. Najpopularniejsza to ta o rozdzielności majątkowej. Umowę trzeba podpisać u notariusza. Intercyza działa od momentu jej podpisania i nie ma tu znaczenia, czy doszło do tego przed zawarciem związku, czy w trakcie. Mąż i żona mogą później zmienić zapisy w umowie w formie aktu notarialnego.

Jeśli małżonkowie nie podpisali umowy, to, zgodnie z polskim prawem, przy rozwodzie dzielą się tym, co mają po połowie. Ale są od tego wyjątki.

I bez intercyzy nie zawsze po równo

- Jeżeli jedno z małżonków włożyło znacząco więcej pracy w wypracowanie wspólnego dorobku, na przykład jeden z małżonków prowadził biznes, a drugi nie pracował, to sąd na żądanie małżonka może wydać orzeczenie, w którym ustali udział małżonków w majątku. W efekcie jednemu przyzna np. 30 proc., a drugiemu 70 proc. Aby do tego doszło, musi jednak być spełniona przesłanka ważnego powodu – tłumaczy money.pl mecenas Beata Woch z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

Tym ważnym powodem jest np. to, że ktoś nadużywał alkoholu, brał narkotyki, uprawiał hazard, stosował przemoc czy miał zatargi z prawem. Ale już powodem takim nie będzie to, że ktoś nie pracował z powodu choroby czy innej niezależnej od niego sytuacji.

Warto wiedzieć, że sprawy w sądzie dotyczące podziału majątków trwają po 7-8 lat. Nie wspominając o kosztach. Opłata od wniosku o podział majątku to 1 tys. zł. Do tego dochodzą koszty sądowe, opłaty za opinie biegłych czy wynajem pełnomocników. Może więc ta intercyza nie jest takim złym pomysłem?

- W ostatnich latach coraz więcej par decyduje się na podpisanie intercyzy przed zawarciem związku. Niniejszy zabieg ma na celu nie tylko zapobiec podziałowi majątku małżonków w przyszłości, ale przede wszystkim ochronić majątek współmałżonka w przypadku niepomyślnych konsekwencji podjętych decyzji biznesowych. Na intercyzę można więc też spojrzeć łaskawiej, postrzegając ją jako parasol ochronny – dodaje Beata Woch.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

intercyzajeff bezosamazon
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)