Trwa ładowanie...
d225gyn

Jeronimo Matrins

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Jeronimo Martins SGPS, S.A. To międzynarodowe przedsiębiorstwo i właściciel między innymi znanej sieci dyskontów spożywczych Biedronka. Poza tym spółka posiada także kilka sieci handlowych na terenie Portugalii, jednak to dzięki zyskom z dyskontu spożywczego Biedronka odniosła spektakularny sukces finansowy.

Historia, założyciele

Założycielem spółki, a także osoba, od której nazwiska powstała nazwa jest Jeronimo Martins. Postać, która zasłynęła działalnością handlową po epoce wojen napoleońskich w Portugalii pod koniec XVII wieku. Jeronimo Martins zyskał wtedy przywilej zaopatrywania królewskiego dworu. W 1972 roku w Lizbonie otwarto pierwszy sklep, który z czasem z oferty czysto spożywczej przekształcił się w sklep z dobrami luksusowymi. Wraz z przejmowaniem przedsiębiorstwa przez kolejnych właścicieli, firma stopniowo zmieniała charakter i stawała się liderem w branży spożywczej, a po II wojnie światowej także produkcyjnej.

Najsłynniejszy właściciel Jeronimo Martins Alexandre Soares Dos Santos przejął władzę nad spółką, która weszła na giełdę, a w 1995 roku kupiła polską sieć sklepów spożywczych Biedronka.

Grupa posiada ponad 2,5 tys. sklepów i kilkanaście centrów zajmujących się dystrybucją produktów w Polsce. Firma zatrudnia w kraju niemal 50 tys. pracowników.

Firma prowadzi na terenie Portugalii także wspólną działalność z firmami zajmującymi się produkcją kosmetyków, artykułów gospodarstwa domowego i firmami cateringowymi, a także kawiarniami i lodziarniami.

Właściciel

Prezes spółki to słynny Alexandre Soares dos Santos, uznawany za najbogatszego Portugalczyka. obecnie przebywa na emeryturze.

Działalność

Spółka działa w branży handlu detalicznego. W Portugalii pod kontrolą Jeronimo Martins znajdują się trzy sieci supermarketów i hipermarketów, a także hurtownie i zakłady produkcyjne.

W 1995 jako Jeronimo Martins Dystrybucja S.A. Firma przejęła biedronkę, a w ciągu 20 kolejnych lat zainwestowała w rozwój sklepów i infrastruktury ponad 12 mld zł. W Polsce spółka występuje jako Jeronimo Martins Polska i ma swoją siedzibę w Kostrzynie, a wartość przychodu firmy szacuje się na około 30 mld złotych rocznie. Jeronimo Martins Polska jest drugim względem wielkości przedsiębiorstwem w Polsce i jest oceniane jako jedno z najważniejszych według rankingu „Rzeczpospolitej”.

W ostatnich latach sklepy Biedronka wywołały ogromne zainteresowanie klientów oraz burzliwą dyskusję wokół popularnej akcji promocyjnej „Świeżaki”. Akcja to program lojalnościowy, w którym z określoną kwotę zakupów, klienci dostają naklejkę do wklejenia do specjalnego albumu. Za zebranie określonej liczby naklejek otrzymują rabat na maskotkę w kształcie wybranego owocu lub warzywa, a za zebranie kompletu naklejek mogą zabawkę odebrać za darmo. Choć aby zebrać zabawkę, należy wydać w sklepie pokaźną kwotę, zabawki cieszyły się powodzeniem do tego stopnia, że akcję wznowiono latem 2017.

Od 2007 roku do 2009 firma zyskała złą sławę ze względu na niezgodne z kodeksem pracy praktyki panujące sklepach. Wynikły z tego liczne procesy przeciwko spółce Jeronimo Martins.

Liczba placówek

W Polsce Jeronimo Martins dysponuje obecnie ponad 2,6 tys. sklepów Biedronka.

d225gyn

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d225gyn
d225gyn
d225gyn
d225gyn