Trwa ładowanie...

Portugalia: Prezes Jeronimo Martins nie jest już najbogatszy w kraju

Alexandre Soares dos Santos, prezes grupy Jeronimo Martins, przestał być najbogatszym człowiekiem Portugalii. Według rankingu lizbońskiego miesięcznika "Exame" największy majątek ma obecnie w tym kraju Americo Amorim.

Portugalia: Prezes Jeronimo Martins nie jest już najbogatszy w krajuŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d3lr81f
d3lr81f

W tegorocznym zestawieniu "Exame" umieścił prezesa grupy Jeronimo Martins na drugim miejscu. Wprawdzie stracił on prymat wśród najbogatszych ludzi Portugalii, ale jego fortuna powiększyła się w ciągu tego roku o 100 mln euro. Aktualnie szacowana jest ona przez miesięcznik na kwotę 2,2 mld euro.

Prezesa spółki, do której należy m.in. polska sieć dyskontów Biedronka, wyprzedził jedynie Americo Amorim. Portugalski przedsiębiorca jest właścicielem grupy Amorim Corticeira, największego na świecie producenta korka. W Polsce reprezentuje go spółka Dom Korkowy.

W ciągu kończącego się roku Amorim powiększył swój majątek ponad dwukrotnie. Według "Exame" opiewa on aktualnie na 4,5 mld euro, tymczasem w ub.r. nie przekraczał nawet 2 mld euro.

"Rewelacyjne wyniki finansowe Americo Amorim zawdzięcza zarówno dobrym rezultatom grupy Amorim Corticeira, jak i posiadanym udziałom w spółkach Galp Energia oraz Banco Popular" - napisał portugalski miesięcznik ekonomiczny.

d3lr81f

Americo Amorim od 2008 r. regularnie przodował w rankingu najbogatszych biznesmenów Portugalii. Tylko w ub.r. wyprzedził go w tej klasyfikacji prezes grupy Jeronimo Martins.

W tegorocznym rankingu "Exame" za Soaresem dos Santosem uplasowała się inwestująca na rynku medycznym i konstrukcyjnym rodzina Guimaraes de Mello, a także Belmiro de Azevedo, właściciel grupy Sonae, głównego rywala Jeronimo Martins w portugalskim handlu. Ich majątki są wyceniane odpowiednio na 1,7 mld euro i 1,2 mld euro.

Alexandre Soares dos Santos był autorem jednej z najbardziej korzystnych dla grupy JM decyzji - wejścia na polski rynek detaliczny w 1995 r. i rozwinięcia dyskontów Biedronka. Lider polskiego detalu ma już ponad 65-procentowy udział w całości sprzedaży prowadzonej przez portugalską grupę.

Prezes detalisty jest głową rodziny Soares dos Santos, która jest właścicielem spółki Sociedade Manuel dos Santos. Firma ta posiada 56,1 proc. udziałów w grupie Jeronimo Martins. Przedsiębiorca zapowiedział, że w grudniu br. odejdzie na emeryturę.

Z rankingu przygotowanego przez "Exame" wynika, że 25 najbogatszych ludzi Portugalii powiększyło w br. swoje majątki o 16 proc. Łącznie ich fortuna opiewa na kwotę 16,7 mld euro, co stanowi 10 proc. wartości portugalskiego PKB.

Z Lizbony Marcin Zatyka

d3lr81f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lr81f