Trwa ładowanie...
d490bgn

Jeśli fiskus nie oddał nadpłaty, upomnij się o należne odsetki

Wczorajszy dzień był ostatnim, w którym urzędy skarbowe musiały nam oddać nadpłatę podatku. Jeśli twój tego nie zrobił, przysługują ci ustawowe odsetki.

Share
d490bgn

Zgodnie z przepisami urzędy skarbowe na zwrot nadpłaconego podatku mają trzy miesiące od daty, w której podatnik złożył roczne zeznanie. Ponieważ musieliśmy się rozliczyć do 30 kwietnia, 30 lipca był ostatnim dniem na przelew na nasze konto. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki.

_ Jeśli podatnik złożył deklarację po terminie, albo wypełnił ją nieprawidłowo i wzywaliśmy go do poprawienia błędów, a korektę złożył po 30 kwietnia, okres na rozliczenie z naszej strony również się wydłuża _- mówi Grażyna Piechota, rzeczniczka prasowa Izby Skarbowej w Katowicach.

Odsetki nie zostaną naliczone również wówczas, jeśli nadpłata nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (obecnie 8,80 zł). Nie otrzyma ich także osoba, która sama miała zaległości podatkowe. W takiej sytuacji nadpłata podatku jest w pierwszej kolejności przekazywana na pokrycie naszych zobowiązań wobec państwa.

Stawka odsetek za zwłokę ze strony fiskusa jest taka sama, jak w przypadku oprocentowania zaległości podatników wobec państwa. Wynosi 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej NBP. Każdorazowa zmiana wysokości wspomnianej stopy powoduje zatem automatyczną zmianę wysokości odsetek za zwłokę.

d490bgn

Obecnie wynosi 15 proc. w stosunku rocznym. W praktyce zwrot podatku z odsetkami z powodu opóźnień ze strony skarbówek zdarza się jednak bardzo rzadko. Według wytycznych ministerstwa finansów, deklaracje podatkowe z których wynika nadpłata podatku, są sprawdzane i rozliczane w pierwszej kolejności. Wszystko po to, żeby uniknąć dodatkowych kosztów.

Zwykle nie musimy na pieniądze czekać aż trzy miesiące, chyba że sami zwlekaliśmy z zeznaniem do ostatniej chwili (w ostatnim dniu wysyła PIT-y jedna trzecia podatników). Najszybciej na odzyskanie nadpłaty mogą liczyć ci, którzy rozliczyli się w marcu lub na początku kwietnia.

POLSKA Dziennik Zachodni
Anna Kontek

d490bgn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d490bgn
d490bgn