Jest „Bankowy lider informatyki”

Który bank jest informatycznym liderem 2010 roku? Jakie instytucje finansowe sięgną po laury w konkursie Lider informatyki instytucji finansowych 2010?

29.03.2011 | aktual.: 29.04.2011 16:10

Zainteresowanie konkursami technologicznymi jakie ogłosiliśmy w ubiegłym roku było ogromne. To znaczy, że współzawodnictwo traktowane jest poważnie a jest tak dlatego, że kategorie w jakich współzawodniczą banki obejmują cały obszar informatyki w firmie. Tak jest również w instytucjach finansowych. Nagradzamy nowe wdrożenia systemów transakcyjnych czyli systemów widocznych dla klientów instytucji finansowych a jednocześnie systemów bardzo ważnych dla samej instytucji. Nagradzamy najlepsze wdrożenia systemów „back office” czyli tych systemów, z których korzystają same instytucje, a niekoniecznie są one widoczne przez petenta, pojawiającego się przy okienku. Wiadomo, że są to systemy bardzo ważne, bo coraz częściej to właśnie one przesądzają o uzyskaniu przewagi na rynku, ponieważ dzięki nim bank może błyskawicznie otrzymać informacje i dane przydatne na przykład przy udzielaniu kredytu.

Konkurs Lider informatyki instytucji finansowych obejmuje też bankowość elektroniczną i e-finanse. Ten sektor usług finansowych rozwija się chyba najbardziej dynamicznie i trzeba przyznać, że i w konkursie jest to dobrze widoczne. W tej kategorii konkursowej mieszczą się też wszystkie wdrożenia nowych, elektronicznych kanałów dostępu. Z biegiem lat – to jest już IX edycja tego konkursu – widać jaką ewolucję przechodzi ta kategoria. Pierwsze zgłoszenia obejmowały możliwość składania zleceń przez telefon. Później pojawił się internet z niespotykanymi dotychczas możliwościami początkowo „podglądania” własnego rachunku w banku, później składania zleceń aż po samodzielne przeprowadzanie transakcji. Dzisiaj coraz powszechniejsza staje się już bankowość mobilna. Coraz częściej i śmielej posługujemy się plastikowymi kartami z paskiem magnetycznym obok którego nierzadko jest mikroprocesor a w najnowszych rozwiązaniach antena służąca do łączenia się drogą radiową z terminalem i służąca do płatności bezstykowych.

O skuteczności tych wszystkich rozwiązań – jakże ułatwiających życie – przesądza technologia, a w tych przypadkach technologia informatyczna. Z tego też powodu „Gazeta Bankowa” ogłasza konkursy, których rolą jest popularyzacja nowych technologii i pokazywanie ich możliwości, a przy okazji nagradza najlepsze wdrożenia, które zostały zakończone w minionym roku.

Wyścig po tytuł lidera

W konkursowe szranki stanęło w tym roku kilkanaście banków i instytucji finansowych, aby ścigać się w trzech kategoriach. Jurorzy, aby poznać wdrożenia, muszą zapoznać się z opisami mieszczącymi się w 25 plikach, których łączna wielkość przekroczyła 32 MB. To dużo czy mało? Wydrukowanie wszystkich ofert zajęłoby prawie 200 kartek papieru. Na szczęście jest XXI wiek i mamy inne nośniki informacji niż papier. Co znajdujemy w zgłoszeniach? W kategorii systemów transakcyjnych jest na przykład symulator wspomagający sprzedaż kredytów hipotecznych, pożyczek i innych produktów z nimi powiązanych. To wdrożenie zostało zakończone w listopadzie ubiegłego roku. Bank prowadził prace wspólnie z firmą in4mates, która jest zewnętrznym dostawcą tego systemu. Wdrażającym system chodziło o uzyskanie narzędzia, które byłoby zintegrowane z wewnętrznym systemem bankowym a przy tym umożliwiałoby efektywną współpracę doradców bankowych z klientami. Łatwe konfigurowanie symulatora ma zwiększyć skuteczność sprzedaży wiązanej.

Wdrożenia dokonał też pierwszy w Polsce bank wirtualny. Efektem tego ubiegłorocznego wdrożenia jest mTransfer czyli możliwość płacenia przez internet przelewem z rachunku w wirtualnym banku. Ten zgłoszony do konkursu system umożliwia płacenie z własnego konta w banku, kartą kredytową albo korzystając z kredytu gotówkowego. Pewnie nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego ale dzięki temu czas zakupów (zwłaszcza przez internet i przy dostawie kurierem) jest zminimalizowany.

Inny bank przekonuje nas, że jego wdrożenie ułatwi klientom dostęp do jego usług. Chodzi tu o zmiany we wnioskach i całym procesie rejestracji, a najważniejszą (znacznie przyspieszającą przejście całej procedury) jest chyba podpisanie umowy za pomocą kodu SMS. O zwycięstwo w kategorii Bankowość elektroniczna i e-finanse o laury walczy też system CIB (Comarch Internet Banking) dla użytkowników indywidualnych i instytucjonalnych. To rozwiązanie obsługujące takie produkty jak Trade Finance, Cash Pooling, Diling Online, spełniające zaawansowane potrzeby finansowe firm, jest dobrze przyjmowane przez bank ponieważ pozwala na skierowanie do kanału elektronicznego części transakcji obsługiwanych zwykle przez telefon. Nie bez znaczenia jest też możliwość integracji systemu z platformą bankowości elektronicznej. Wdrożenie tego systemu jeden bank ma już za sobą. Czy za sprawą konkursu będzie ich więcej? Zobaczymy.

Jurorzy będą mieli jednak znacznie trudniejsze zadanie niż tylko przyznanie statuetek lidera w trzech ściśle określonych sektorach. Tym zadaniem jest wybranie „Bankowego lidera informatyki 2010” spośród banków uczestniczących w konkursie. Lista banków jest długa i obejmuje kilkanaście pozycji, a w każdym przypadku oprócz analizy ubiegłorocznych dokonań trzeba zobaczyć jakie bank ma plany w sferze teleinformatycznej.

Firmy informatyczne oferują hity...

„Młodszy brat” konkursu Lider informatyki, czyli czwarta edycja konkursu Hit Roku 2011, rozwija się nadzwyczaj dynamicznie. Podwojona, w porównaniu z rokiem ubiegłym, liczba zgłoszeń konkursowych, to również wskaźnik rynkowy. Po dwóch latach stagnacji rok 2011 zapowiada się lepiej. Analitycy rynku zauważają, że inwestycje technologiczne mogą być pewnym antidotum na kryzys w sektorze finansowym. Ponad połowa ofert obejmuje rozwiązania, z których powinny skorzystać instytucje finansowe aby „oderwać się od peletonu” i stać się konkurencją dla najlepszych.

Wśród oferowanych rozwiązań jest ATMinsight prezentowany przez firmę na stronie 108. Dobra rzecz dla tych banków i operatorów bankomatów, którzy nie są zadowoleni z kosztów obsługi maszyn. Wydaje się, że warto na to rozwiązanie zwrócić uwagę chociażby dlatego, że moduł optymalizacji samodzielnie (oczywiście na podstawie dostarczonych mu danych) prognozuje wielkość (kwoty i nominały) zasileń dla poszczególnych maszyn. Taka prognoza jest później podstawę do stworzenia odpowiedniego zestawienia. To daje z kolei możliwość centralnego zarządzania całym procesem planowania obsługi wszystkich bankomatów z jednego miejsca. Rozwiązanie do zarządzania zasilaniem bankomatów w gotówkę jest odpowiedzią na rynkowe zapotrzebowanie. Co prawda, dominujący na naszym rynku dostawcy bankomatów (NCR i Wincor Nixdorf) również dobrze radzą sobie z tym zadaniem, jednak, jak widać, jest również miejsce na rozwiązanie konkurencyjne. Skoro wspomniałem o dostawcach, to warto zwrócić uwagę, że obie firmy również zgłosiły swój udział w
konkursie i ich rozwiązania ubiegają się o najwyższe laury.

Przedstawiając ofertę sprzętową nie można pominąć firmy Fortinet, która zgłosiła do konkursu urządzenia FortiWeb. To rozwiązanie jest systemem typu WAF (web Application Firewall)
pozwalającym się podłączyć do istniejącej infrastruktury w sposób nieinwazyjny, przez co może być stosowany w każdym środowisku. Jest to aplikacyjny firewall z modułem skanera podatności aplikacji webowych spełniający wymogi standardu PCI DSS – podstawowego wymagania w sektorze finansowym. Oczywiście w rozwiązaniu jest też ochrona przed atakami SQL injection, CSS, CSRF itd. Firmy informatyczne myślą nie tylko o zaspokajaniu potrzeb czysto biznesowych instytucji finansowych i w konkursie pojawiła się oferta (program MAAT – strona 84) systemu do zintegrowanego zarządzania majątkiem trwałym. System zbudowany na bazie technologii Oracle (z niezależnymi platformami systemowymi: IBM AIX, SUN Solaris, HP UX, Linux, VMS i Windows) umożliwiającej skalowalność systemu i dopasowanie go do wielkości firmy, która go używa.

W poprzednich edycjach konkursów trochę narzekaliśmy na to, że po laury lidera nie sięgają banki spółdzielcze, które na pytanie – dlaczego? odpowiadały, że są małe i nie widzą szans na pokonanie komercyjnych molochów. W tym roku jeszcze też nie ma zalewu zgłoszeń, ale pojawiła się „inna jakość” w postaci reprezentacji grupy banków spółdzielczych. Bardzo nas to cieszy (firmy informatyczne również) bo taka konsolidacja daje większe szanse nie tylko w konkursach takich jak nasz ale przede wszystkim pozwala na uzyskanie lepszych warunków wdrażania systemów informatycznych, dokonywania zakupów i w ogóle korzystania z najnowszych technologii, które do tanich nie należą a mogą tak samo służyć mniejszym organizacjom. Cieszy nas również ożywienie w sektorze ubezpieczeniowym, który uważany jest za mniej rozwinięty technologicznie niż sektor bankowy. Dla ubezpieczycieli pojawiło się kilka bardzo interesujących ofert rozwiązań nie tylko do wykorzystania w bezpośrednich kontaktach z klientami ale takich, które z
powodzeniem można wykorzystać na zapleczu, aby lepiej obsłużyć klienta.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na System do zapytań o szkodowość i przebieg ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (p.p.m.) i AC stworzony w oprogramowaniu SAS. Daje on szansę na stworzenie systemu weryfikowania szkodowości i uproszczenie dostępu do informacji wpływających na cenę polisy. System bazuje na danych z bazy prowadzonej przez Ośrodek Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Bez względu na werdykt Kapituły wypada nam wierzyć, że z tego nowego narzędzia będą chcieli skorzystać ubezpieczyciele, bo wtedy skorzystają na tym wszyscy ubezpieczający swoje pojazdy (obowiązkowo czy też nie) bo o wysokości składki będzie decydowała przeszłość kierowcy czyli informacje o liczbie stłuczek i ich skutkach, a także o tym czy dany pojazd uczestniczył już w takich zdarzeniach. Te wszystkie informacje są już dostępne teraz ale dotarcie do nich wymaga czasu więc ubezpieczyciele bardzo często nie korzystają z takich informacji przez co nie uwzględniają ich przy zakładaniu polisy. Teraz takie
możliwości się pojawiły i wystarczy z nich skorzystać.

Wyniki zmagań

Pora więc na podanie wyników. Zapewne tak byłoby, gdyby nie rekordowa liczba zgłoszeń do tegorocznej, IV edycji konkursu Hit Roku 2011, która przekroczyła 30. Tak bogatej oferty instytucje finansowe chyba się nie spodziewały. Jurorzy dostali 79 plików zapisanych w różnych formatach, o łącznej pojemności prawie 84 MB. Gdybyśmy oferty drukowali to każdy z jurorów otrzymałby zadrukowaną ryzę papieru... W chwili gdy ten numer „Gazety Bankowej” oddajemy do drukarni, wyniki trudno nawet prognozować. Proszę jeszcze o odrobinę cierpliwości. Werdykt kapituły zostanie uroczyście ogłoszony 17 marca 2011 roku, w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, a wcześniej na stronie www.konkursytechnologiczne.gb.pl pojawią się inne, równie ważne informacje związane z konkursami. Wystarczy kliknąć...

*Uczestnicy konkursu Hit Roku 2011 dla instytucji finansowych *
Albacon Systems sp. z o.o.
ArchiDoc SA Arcus SA
Atena Usługi Informatyczne i Finansowe sp. z o.o.
Bank Zachodni WBK
Bonair SA
Citibank International PLC
COMP Soft sp. z o.o.
DMZ-Chemak
DomData AG sp. z o.o.
eSourcing SA
First Data Polska
Fortinet Polska
Heuthes sp. z o. o.
In4mates sp. z o.o.
IT kontrakt sp. z o.o.
Lufthansa Systems Poland sp. z o.o.
MGA sp. z o. o.
NCR Polska sp. z o.o.
OKI Systems Polska
Qumak-Sekom sp. z o.o.
SAS Institute sp. z o.o.
SHL Polska sp. z o.o.
Software AG Polska sp. z o.o.
Software Mind SA
StatSoft Polska sp. z o.o.
Trident Software Group sp. z o.o.
VMWare Global Inc.
Wincor Nixdorf sp. z o.o.
Work Service SA
Zakład Usług Informatycznych Novum sp. z o.o.

*Uczestnicy konkursu Lider informatyki instytucji finansowych 2010 *
Alior Bank SA
Bank Pekao SA
Bank Zachodni WBK SA
Biuro Maklerskie Alior Banku SA
Deutsche Bank PBC SA
DZ Bank Polska SA
Euro Bank SA
Gospodarczy Bank Wielkopolski SA
Inteligo
mBank
Meritum Bank ICB SA
PKO Bank Polski
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Lech Piesik

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)