Jest decyzja RPP. Oto co dalej ze stopami procentowymi
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę, że pozostawi stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Kolejne posiedzenia RPP nie przyniosą zmian stóp procentowych - uważa Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według niego stopy będą stabilne przynajmniej do czwartego kwartału.
Rada Polityki pieniężnej przestała podnosić stopy procentowe w październiku ubiegłego roku. Tym samym po środowej decyzji o utrzymaniu ich na dotychczasowym poziomie, główna stopa procentowa NBP pozostanie na poziomie 6,75 proc., stopa lombardowa nadal będzie wynosić z kolei 7,25 proc., stopa depozytowa – 6,25 proc., stopa redyskontowa weksli - 6,8 proc., a stopa dyskontowa weksli – 6,85 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdolność kredytowa Polaków runęła. Nowy program rządu pomoże? "To zagadka"
"Rada ocenia, że spodziewane osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz z zacieśnieniem polityki pieniężnej przez główne banki centralne będzie wpływać ograniczająco na globalną inflację i ceny surowców. Osłabienie koniunktury światowej będzie także działać w kierunku obniżania dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce. W takich warunkach dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP" - czytamy w komunikacie po posiedzeniu. Przypomnijmy, że cel inflacyjny NBP to inflacja na poziomie 2,5 proc. z dopuszczalnym odchyleniem o jeden punkt procentowy w górę lub w dół.
Podwyższona inflacja będzie trwać
"Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość oddziaływania obecnych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, w krótkim okresie inflacja pozostanie wysoka, a powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo. Szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki" - komentuje RPP.
I dodaje, że jej dalsze decyzje będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę.
Stopy już nie wzrosną?
"Bieżące dane wskazują, że inflacja powoli zaczyna słabnąć – spadają m.in. oczekiwania firm i konsumentów oraz ceny surowców energetycznych i rolnych. W takich warunkach powrót do cyklu podwyżek jest mało prawdopodobny. RPP może jednak zmienić nastawienie, jeżeli inflacja bazowa ponownie zacznie systematycznie zaskakiwać na wiosnę" - ocenia kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki. "Spodziewamy się, że RPP nie będzie reagować na wzrost inflacji w pierwszym kwartale – taki wynik pokazywały wcześniej projekcje banku. Podobne nastawienie prezentują też banki centralne regionu Europy Środkowo-Wschodniej" - dodaje.
Ekonomista uważa, że dyskusja o zmianach stóp procentowych prawdopodobnie jest odległa. "Bieżące dane wskazują, że inflacja powoli zaczyna słabnąć – spadają m.in. oczekiwania firm i konsumentów oraz ceny surowców energetycznych i rolnych. W takich warunkach powrót do cyklu podwyżek jest mało prawdopodobny. RPP może jednak zmienić nastawienie, jeżeli inflacja bazowa ponownie zacznie systematycznie zaskakiwać na wiosnę" - tłumaczy przedstawiciel PIE.
Według Rybackiego obniżanie stóp procentowych jest nieprawdopodobne dopóki inflacja przekracza 10 proc. Przypomnijmy, że najnowsze dostępne dane za listopad 2021 roku mówią o inflacji na poziomie 17,5 proc. (danych za grudzień jeszcze nie ma). "Spodziewamy się dwucyfrowej inflacji przynajmniej do września. Dlatego też oczekujemy obniżki stóp dopiero w czwartym kwartale (o 0,5 pkt). Cykl luzowania polityki monetarnej będzie bardziej wyraźny w 2024 roku" - przewiduje ekonomista.
Stopy procentowe zapewne utrzymają się na niezmienionym poziomie do drugiej połowy roku – zgadza się ekspert Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. W ocenie Zielonki nowy rok zaczyna się bez zaskoczeń, a scenariusz utrzymywania się stóp procentowych na niezmienionym poziomie będzie zapewne się powtarzał do drugiej połowy roku. Jak uważa ekspert, pewne poruszenie medialne oraz wśród analityków może wywołać marcowa projekcja inflacji NBP, po której "będziemy wiedzieli więcej w jakim kierunku może podążyć RPP ze swoimi decyzjami przez dalszą cześć roku".
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj