Trwa ładowanie...

Jest dzierżawca kwatery Hitlera w Gierłoży

Wyłoniono dzierżawcę byłej kwatery Hitlera "Wilczy Szaniec" w Gierłoży koło Kętrzyna. Będzie on prowadził działalność turystyczną na tym terenie przez 20 lat - poinformował PAP we wtorek nadleśniczy nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz.

Share
Jest dzierżawca kwatery Hitlera w GierłożyŹródło: AFP, fot: Maja Czarnecka
d3mofbv

Lasy Państwowe, które w imieniu Skarbu Państwa zarządzają dawną kwaterą Hitlera, do czasu podpisanie umowy, co ma nastąpić za kilka dni, nie ujawnią firmy, która wygrała przetarg. Nie podadzą także wysokości czynszu dzierżawnego.

Piotrowicz powiedział, że w ciągu kilku dni nastąpi przekazanie obiektu dzierżawcy i dopełnienie formalności finansowych.

Do licytacji stanęła jedna firma; druga, która była zainteresowana dzierżawieniem tego terenu, wycofała się kilka dni temu, podając jako powód rezygnacji pojawiające się informacje o możliwości zmiany warunków prowadzenia działalności.

d3mofbv

Według Piotrowicza firma, która stała się dzierżawcą, zobowiązała się do wypełnienia sugestii ministra kultury. Ten chciał, by w Gierłoży powstała historyczna ścieżka edukacyjna, prezentująca konsekwencje nazizmu jako totalitarnego systemu. Według ministra w dotychczasowej formule udostępniania obiektu zwiedzającym zabrakło przedstawienia pełnego kontekstu historycznego.

Piotrowicz zaznaczył, że dzierżawca przedstawił swoje plany i pomysły na zwiększenie atrakcyjności turystycznej Gierłoży.

Przetarg na dzierżawę Wilczego Szańca ogłosiło nadleśnictwo Srokowo, ponieważ b. kwatera znajduje się na jego terenie. Nadleśnictwo szukało nowego dzierżawcy, gdyż 20-letnia umowa z dotychczasowym wygasła. Nadleśnictwo ogłaszając przetarg w styczniu wskazało, że cena wywoławcza czynszu dzierżawnego ma wynieść 470 tys. zł rocznie.

Mimo iż tylko jedna firma zgłosiła chęć dzierżawy obiektu, doszło do licytacji. Warunkiem wygrania przetargu przez tę firmę było zaoferowanie stawki czynszu wyższej od kwoty wywoławczej, co najmniej o wartość postąpienia. Kwota postąpienia jest zawarta w warunkach przetargu i wynosi 5 tys. zł. Kwota czynszu będzie musiała być powiększona dodatkowo o wartość 23-proc. podatku VAT.

Nadleśnictwo Srokowo chce, by dzierżawca poprawił infrastrukturę w Gierłoży. Miałby zmodernizować parking, hotel, restaurację, salę kinową i ekspozycyjną. Wilczy Szaniec należy do najpopularniejszych miejsc na Mazurach odwiedzanych przez turystów. Ocenia się, że rocznie do Gierłoży przyjeżdża nawet 200 tys. turystów z Polski i zagranicy.

d3mofbv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mofbv
d3mofbv