Jest wniosek o upadłość General Motors

Amerykański koncern samochodowy General
Motors (GM) złożył w poniedziałek wniosek o sądową ochronę przed
wierzycielami, inicjując w ten sposób postępowanie upadłościowe.

Jest wniosek o upadłość General Motors
Źródło zdjęć: © AFP | Bill Pugliano

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami General Motors (GM), największy amerykański koncern samochodowy, ogłosił w poniedziałek niewypłacalność, zwracając się o ochronę przed wierzycielami.

60 proc. udziałów w firmie przejmie czasowo rząd federalny.

Ogłoszenie bankructwa pozwoli przetrwać na rynku firmie, której długi, szacowane na 172,81 miliarda dolarów, ponad dwukrotnie przewyższają aktywa (82,29 mld dol.). GM otrzyma dodatkową pożyczkę do rządu w wysokości 20 miliardów dolarów, plus 9,5 mld dolarów od rządu kanadyjskiego, który przejmie 12,5 proc. udziałów.

17,5 proc. udziałów dostanie zrzeszający pracowników GM związek zawodowy United Auto Workers (UAW), a 10 procent posiadacze obligacji przedsiębiorstwa.

Na podstawie umowy z rządem, który pożyczył już poprzednio GM prawe 20 mld dolarów i postawił twarde warunki ratowania koncernu, zwolni on 21.000 pracowników i zamknie kilkanaście fabryk. W poniedziałek dyrekcja firmy ogłosiła, że na stałe zamknie dziewięć zakładów, a dalsze trzy czasowo wstrzymają produkcję.

Zamkniętych zostanie również 40 procent spośród około 6.000 salonów dealerskich GM.

Ze znanych marek GM na rynku przetrwają: Chevrolet, Cadillac, Buick i GMC. Niektóre zostaną zlikwidowane, jak Pontiac i prawdopodobnie Saturn. Rząd naciska na koncern, żeby produkował mniejsze samochody, przekonując, że spalają one mniej paliwa, które jest coraz droższe, i mniej zanieczyszczają środowisko.

W toku negocjacji z rządem duże ustępstwa musiał poczynić związek zawodowy UAW. Będzie on teraz finansował połowę funduszu ubezpieczenia medycznego pracowników wartości 20 mld dolarów. Dotychczas ciężar ten spoczywał na dyrekcji.

Administracja prezydenta Baracka Obamy podkreśla, że przejmuje akcje GM niechętnie i tylko tymczasowo; według oświadczeń jej przedstawicieli ma to potrwać od 6 miesięcy do półtora roku.

Po zmianie kierownictwa firmy rząd ma nie ingerować w bieżące zarządzanie, które sprawować będą profesjonalni menedżerowie.

Szef Krajowej Rady Ekonomicznej w Białym Domu Lawrence Summers powiedział w niedzielę, że ogłoszenie niewypłacalności pod nadzorem rządu było najlepszym rozwiązaniem, które umożliwi przetrwanie koncernu, chociaż jako dużo mniejszego przedsiębiorstwa.

Bankructwo GM jest już drugim w amerykańskim przemyśle samochodowym, do niedawna sztandarowym sektorze gospodarki. W kwietniu niewypłacalność ogłosił Chrysler przejęty przez włoskiego Fiata.

General Motors powstał ponad 100 lat temu, w 1908 r., założony przez Williama C. Duranta, który połączył kilka mniejszych firm samochodowych.

Tomasz Zalewski

Źródło artykułu:PAP
usagmOpel

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)