Trwa ładowanie...

Jest zysk dla wspólników, to odsetki można odliczać

Sądy nie mają wątpliwości, że przekazanie dywidendy udziałowcom jest związane z funkcjonowaniem spółki. Gorzej z urzędami skarbowymi. Ciągle uważają, że odsetki nie mogą być kosztem, bo wypłata dywidendy nie powoduje powstania przychodu w spółce.

Jest zysk dla wspólników, to odsetki można odliczaćŹródło: Jupiterimages
dxg07l0
dxg07l0

Potrzebny kredyt

To problem wielu przedsiębiorstw, które nie mają bieżących środków na wypłatę dywidendy. Kodeks spółek handlowych mówi wyraźnie: wspólnicy mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym. Można oczywiście przesunąć termin jego wypłaty, ale po to przecież wspólnicy inwestują w spółkę, aby czerpać z tego profity. Można też wcześniej zgromadzić środki, ale przeważnie nieracjonalne jest ich przetrzymywanie. Firma musi przecież finansować bieżącą działalność. Dlatego spółki, którym nie wystarcza na dywidendę, często wspomagają się kredytem. Zaciągają go po to, aby wykonać swoje ustawowe obowiązki, jest to więc działanie związane z prowadzeniem firmy.

Wydatki na obsługę kredytu (prowizje, odsetki) powinny zatem być kosztem podatkowym.

Co na to fiskus? Owszem, na stronie internetowej Ministerstwa Finansów można ostatnio znaleźć korzystne dla podatników interpretacje, ale zostały wydane tylko w sprawach, które doszły aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego i skończyły się przegraną fiskusa.

Przykładem niech będzie interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB3/423-76/09-7/11/S/GJ). Sytuacja spółki była standardowa. Zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę w sprawie podziału zysku i wypłaty dywidendy. Okazało się, że spółce nie wystarczy środków finansowych, zaciągnęła więc kredyt bankowy. Argumentów za zaliczeniem odsetek do kosztów miała dużo, fiskusa jednak nie przekonała. Zmienił zdanie dopiero po wyroku NSA (sygn. II FSK 2118/09).

dxg07l0

Podobny finał miała sprawa innej interpretacji warszawskiej IS (nr IPPB3/423-283/08-6/10/S/ GJ), zmienionej na korzyść podatnika dopiero po orzeczeniu NSA (sygn. II FSK 490/09).

Urzędy ciągle swoje

Fiskus nie załamuje się jednak porażkami. W interpretacji Izba Skarbowa w Poznaniu (nr ILPB3/423-532/10-2/KS) stwierdziła, że orzeczenia sądów administracyjnych nie mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości tej kwestii. Jej zdaniem wypłata dywidendy jest podziałem zysku z tytułu prowadzonej działalności i w żaden sposób sama w sobie nie przyczynia się do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Dywidenda nie jest bowiem przychodem spółki, tylko udziałowców.

Jaki z tego wniosek? Odsetki od kredytu na dywidendę mogą bez obaw zaliczyć do kosztów tylko te spółki, które zdecydowały się na walkę z fiskusem aż do końca.

Pamiętajmy też o ogólnych zasadach rozliczania kredytów. Do kosztów można zaliczyć tylko odsetki zapłacone, nie wystarczy, że są naliczone i należne. Przedsiębiorcy nie odliczą natomiast wydatków na podstawową kwotę kredytu. Dlatego odsetki powinny być oddzielone od rat kredytowych.

Przemysław Wojtasik

dxg07l0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxg07l0