Trwa ładowanie...
d3t6wtm

Jeżeli po spotkaniu Merkel-Sarkozy będą konkrety, możliwe umocnienie PLN i długu

05.12. Warszawa (PAP) - Jeżeli po poniedziałkowym spotkaniu kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego będą zasugerowane konkretne rozwiązania, w...

Share
d3t6wtm

05.12. Warszawa (PAP) - Jeżeli po poniedziałkowym spotkaniu kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego będą zasugerowane konkretne rozwiązania, w poniedziałek możliwe będzie umocnienie PLN i w związku z tym umocnienie polskiego długu - uważają dilerzy.

"Rynek walutowy w dniu dzisiejszym pozostanie pod wpływem informacji z pogrążonej w kryzysie zadłużeniowym strefy euro. Inwestorzy będą czekać przede wszystkim na doniesienia z zapowiedzianego na dziś spotkania prezydenta Francji N.Sarkozy'ego i kanclerz Niemiec A.Merkel. Mogą one przybliżyć przyszłe postanowienia rozpoczynającego się w czwartek dwudniowego szczytu UE - jednego z dwóch głównych wydarzeń tego tygodnia, obok posiedzenia EBC. Jeżeli zostaną zasugerowane konkretne rozwiązania, złoty może się umacniać w kierunku 4,45/EUR. Z danych makroekonomicznych, inwestorzy zwrócą uwagę na sprzedaż detaliczną w strefie euro i indeks ISM poza przetwórstwem w USA" - napisano w poniedziałkowym porannym biuletynie Banku BPH.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedział w czwartek, że wraz z kanclerz Niemiec Angelą Merkel przedstawi w poniedziałek propozycje "w celu zagwarantowania przyszłości Europy". Potwierdził też wolę zmiany traktatów europejskich przez Paryż i Berlin.

"Nadchodzący tydzień dla euro pod znakiem przygotowań i przecieków do szczytu UE (9 grudnia) oraz czwartkowej decyzji EBC (oczekiwania na kolejną obniżkę stóp). W Polsce oczekiwanie na środową decyzję RPP - spodziewamy się utrzymania stóp na dotychczasowym poziomie, jednak retoryka i kierunek myślenia rady wskazany przez Belkę będą istotne z punktu widzenia złotego ze względu na sporą niepewność odnośnie zachowania RPP na początku przyszłego roku" - dodano w poniedziałkowym komentarzu BRE Banku.

d3t6wtm

W środę zostanie ogłoszona decyzja odnośnie stóp procentowych podjęta przez RPP. W czwartek decyzję o stopach procentowych ogłosi EBC.

MOŻLIWE UMOCNIENIE NA FI W PONIEDZIAŁEK

Analitycy uważają, że w poniedziałek dług może się umocnić, jeżeli po spotkaniu prezydenta Francji i kanclerz Niemiec pojawią się informacje, które poprawią sentyment na świecie i wpłyną na umocnienie złotego.

"Przy braku publikacji istotnych z punktu widzenia krajowego rynku długu danych makroekonomicznych, ceny polskich obligacji w dniu dzisiejszym będą zależne przede wszystkim od nastrojów globalnych. Jeżeli pojawią się relacje ze spotkania prezydenta Francji i kanclerz Niemiec, które zdołają poprawić sentyment globalny i zmniejszyć awersję do ryzyka, polskie obligacje mogą zyskać, w ślad za umocnieniem złotego" - napisano w biuletynie Banku BPH.

"Biorąc jednak pod uwagę skalę umocnienia w ubiegłym tygodniu, spadki rentowności nie powinny przekroczyć 5pb" - dodano.

poniedz. piątek piątek 9.40 16.10 9.30

EUR/PLN 4,4703 4,4783 4,4786 USD/PLN 3,3259 3,3231 3,3233 EUR/USD 1,3440 1,3473 1,3479

OK0114 4,86 4,86 4,89 PS0416 5,17 5,18 5,20 DS1021 5,88 5,88 5,90 (PAP)

mac/ asa/

d3t6wtm

Podziel się opinią

Share
d3t6wtm
d3t6wtm