Trwa ładowanie...
gaz łupkowy
+1
09-05-2011 14:25

Jezierski: Polska nie zamierza utrudniać poszukiwań gazu łupkowego

Polska nie zamierza zakazywać jakichkolwiek procesów związanych z poszukiwaniami i ewentualnym wydobyciem gazu łupkowego - powiedział główny geolog kraju Henryk Jacek Jezierski. Według niego, wszystko będzie pod kontrolą.

Jezierski: Polska nie zamierza utrudniać poszukiwań gazu łupkowegoFot: AFP/Karen Bleier
dfozj9q
dfozj9q

Jak mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej Jezierski, Polska nie zamierza zakazywać niczego, co jest związane z poszukiwaniami i ewentualnym wydobyciem gazu niekonwencjonalnego.

- Chcemy śledzić ten proces i mieć pewność, że jest prowadzony w sposób bezpieczny - podkreślił. Odniósł się w ten sposób do moratorium na jeden z elementów wydobycia gazu łupkowego - proces szczelinowania, jakie wprowadzono w niemieckim landzie Północna Nadrenia-Westfalia oraz ograniczenie poszukiwań we Francji.

W ocenie Jezierskiego, jeśli potwierdzą się szacunki co do ilości gazu niekonwencjonalnego, w Polsce potrzebne będą tysiące odwiertów. - W Stanach Zjednoczonych wykonano 35 tys. otworów i nie mamy sygnałów o dramatycznym wpływie tych otworów na środowisko - powiedział Jezierski. Przywołał tu opinie amerykańskiej administracji, którymi Polska dysponuje.

- W ministerstwie środowiska, wraz z (...)Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska, z Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej będziemy stali na straży, żeby ta przyszła działalność minimalizowała wpływy na środowisko - powiedział.

dfozj9q

Jak mówił Jezierski, nie ma eksploatacji kopalin bez wpływu na środowisko, a poszukiwanie i wydobycie gazu łupkowego może np. zmieniać krajobraz, wpływać na wody powierzchniowe i podziemne, powodować emisję hałasu i spalin. Jezierski zaznaczył, że Polska jest przygotowana na prowadzenie tego procesu z poszanowaniem środowiska. - Mamy instytucje, które dokładnie wiedzą, co mają robić, by bezpiecznie prowadzić poszukiwania i żeby minimalizować wpływ na środowisko podczas wydobycia - zapewnił.

Jezierski dodał, że koncesje udzielone już na poszukiwania przewidują obowiązkowe wykonanie 124 otworów i ewentualnie 100 dalszych, jeżeli firmy wydobywcze tego zechcą. Podkreślał, że wykonano już siedem otworów i nie stwierdzono żadnego negatywnego wpływu na środowisko, za to we wszystkich stwierdzono obecność gazu łupkowego. Przypomniał też, że w Polsce wywiercono już 7 tys. głębokich otworów do wydobycia gazu konwencjonalnego, więc proces wiercenia jest opanowany.

Główny geolog kraju mówił też o pojawiających się w mediach materiałach, np. filmach w internecie, na których widać płonący gaz, który razem z wodą wydostaje się z kranu, co ma rzekomo dowodzić zanieczyszczenia wody pitnej. Na innym filmie, pokazywanym m.in. w Parlamencie Europejskim, francuski speleolog kruszy białą skałę, polewa ją wodą i podpala. Jezierski zaprezentował więc prawdziwy łupek gazonośny, który jest szary i - jak podkreślał - nie ma nawet zapachu gazu. - Mamy do czynienia z ewidentną manipulacją, ktoś podpala karbid i mówi, że to gaz łupkowy - skomentował.

- Dementuję informację, że prace związane ze szczelinowaniem są wielkim zagrożeniem dla wód podziemnych. Wody podziemne są eksploatowane dużo płycej. Tylko rażący techniczny błąd człowieka mógłby spowodować jakieś zanieczyszczenie - oświadczył. Płuczka, stosowana przy szczelinowaniu, nie ma prawa kontaktować się z wodami podziemnymi - podkreślił.

dfozj9q

Jezierski wyjaśnił też, że zlokalizowany na terenie naszego kraju gaz z łupków jest własnością Skarbu Państwa. - Jeśli dojdzie do eksploatacji, Skarb Państwa będzie otrzymywał z tego tytułu opłaty. Opłaty będą również otrzymywać gminy, na terenie których prowadzona jest działalność, będzie otrzymywał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, będą pieniądze otrzymywać właściciele nieruchomości. (...) Trzymajmy kciuki, żeby ten gaz był - powiedział.

dfozj9q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfozj9q

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj